Skocz do zawartości

Projekt zdalnie sterowanego pojazdu gąsienicowego.


Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar zakupić dwa silniki 300W 24V. Chcę nimi sterować za pomocą nadajnika i odbiornika RC. Działanie na zasadzie silnik w 

 

przód i w tył (każdy silnik swój sygnał sterujący). 

 



 

Kanałów jest zdecydowanie za dużo, zostawię sobie je w zapasie, a aparatura ta jest stosunkowo tania.

Czy poradzi sobie ona ze zmianą obrotów proporcjonalnie do wychylenia drążka?

 

Jaki dobrać regulator dwukierunkowy żeby wysterować te silniki w ten sposób jaki bym chciał? Najlepiej programowany 

fizycznie, bez programowania komputerowego, na którym się nie znam.

 

Znalazłem jeszcze coś takiego:


Czy zdało by się to jako generator PWM, który dam na regulator ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik ma 6 kanałów proporcjonalnych, więc silnik będą w opisany przez ciebie sposób reagować na wychylenie, pod warunkiem zastosowania odpowiednich regli.

Do sterowania silnikami (zakładam, że DC) potrzebujesz mostków H lub regulatora np. z kołowych lub pływających modeli rc.  Sygnał PWM potrzebny do kontroli regli "wychodzi" z odbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I rozumiem, że mogę wtedy znaleźć taki regulator, który programuję za pomocą odpowiedniego wychylenia drążka? Czytałem coś o tym z HobbyKing, że programowanie polega na podaniu dwóch skrajnych wartości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś w linkach nadajnik na 2,4 gHz a odbiornik pod 35 mHz - to nie będzie razem banglać z prostego powodu. Zdecydowanie lepiej zakupić prostą, używaną, 4-6 kanałową aparaturę HK którą można zaprogramować przy pomocy komputera. Za te pieniądze kupisz zdecydowanie lepsze radio - odpusć E_Sky. Jeżeli chodzi o takiego typu sterowanie to musisz zastosować coś w rodzaju miksera delta - jeżeli chcesz skręcać za pomocą zmiany obrotów jednego z silnika, nie wiem jednak czy da się coś takiego zastosować w przypadku regulatorów i jak to będzie działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zależy mi na tym, abym nie musiał nic programować komputerowo bo zwyczajnie tego nie potrafię. Skręcanie na zasadzie ze jedne koła się kręcą drugie nie, więc tak na prawdę całe sterowanie polega a kierowaniu jednym i drugim silnikiem w obie strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik podpinasz pod komputer kablem i tyle, masz program w którym sobie ustawiasz potrzebne funkcje - bez tego jak bez ręki, teraz modelarz nie przeżyłby bez cyfrowych trymerów pomijając np. funkcję EPA czy jakiekolwiek mixy. Jak dla mnie - 2 silniki, 2 regulatory + zasilanie z jednego pakietu. Próbowałbym to ustawić pod mikserem delta jednak pojęcia nie mam czy to wypali - musiałby się wypowiedziec ktoś, kto próbował. Zapewne można to załatwić paroma mixami w aparaturze jednak do tego potrzeba dobrego radia - moim zdaniem to wystarczy :

http://hobbyking.com/hobbyking/store/__8338__Hobby_King_2_4Ghz_4Ch_Tx_Rx_V2_Mode_2_.html

http://hobbyking.com/hobbyking/store/__9043__Hobby_King_2_4Ghz_6Ch_Tx_USB_Cable.html

 

Pomijam, że wyjdzie spoooro taniej niż Twój zestaw e_sky - i oczywiście lepiej bo radio z większą ilością funkcji.

 

Na początek możesz coś takiego wykonać za pomocą serw - sam kiedyś zbudowałem prosty pojazd, przerobiłem 2 tanie standardowe serwa tak aby obracały się ciągle (kwestia ucięcia blokad zębatech i wlutowania paru elementów).

Nie był to pojazd gąsiennicowy ale zamontowałem do okrągłych orczyków plastikowe kółka - sterowanie odbywało się na zasadzie miksera delta, bardz prosty trójkołowiec z jednym kółkiem "wolnym". Na tej zasadzie można zbudować całkiem fajne pojazdy i przede wszystkim w prosty sposób - chyba ktoś nawet na forum coś takiego zrobił - musiałbym poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, że nadajnik i odbiornik super sparowane. Program wrzucam na nadajnik i ustawiam odpowiedni PWM na sygnałach przód i tył. (Programowanie odbywa się za pomocą jakiegoś softu danej firmy czy w jakimś języku typu C albo C++?). Co dalej? Przekazuję sygnał na regulator ale jak ustawić na nim kiedy ma kręcić w przód czy w tył? Ktoś próbował mi wytłumaczyć że nadajnik przesyła PWM załóżmy od 0 do 60% i regulator paruję w tn sposób że włączam przy wychyleniu skrajnym a po chwili przestawiam na drugie skrajne położenie. Czy taki sposób też jest ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panie Sebastianie do realizacji tego projektu wystarczy zwykłe  radio i dwa kanały . Jeden do regulacji prędkości i drugi do skrętu.

Oprócz radia  potrzebny będzie ESC-reg. prędkości o mocy wystarczającej do obsługi 2 połączonych równolegle silników oraz jedno serwo do realizacji skrętu i dwa mikrowyłączniki. Zasada działania - jazda przód tył pracują oba silniki ,skręt -serwo kierunku przy pomocy mikrowyłącznika odłącza jeden z silników model skręca. Promień skrętu zależy od wielkości przełożenia użytego do napędu kół - im większe przełożenie tym mocniej będzie hamowała nie napędzana gąsinica. System ten zastosowałem w moim modelu pz III w skali 1:10. Istnieją również ESC przystosowane do napędu czołgów. Piszę z pracy ale wieczorem postaram się załączyć schemat połączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pod te dwa proporcjonalne kanały podrzucę moje 3 grosze.

Pojazd gąsienicowy można też zrealizować na jednym silniku, do którego jest potrzebny regulator samochodowy. Czyli dwukierunkowy. Poza tym potrzebny będzie mechanizm różnicowy i serwo, którym będzie można przyhamowywać aż do zatrzymania jedną z półosi przy pomocy hamulców tarczowych. Silnik może napędzać dyferencjał przez przekładnię, lub bezpośrednio. Tak min. są sterowane ratraki np. z kyosho. Nie twierdzę, że to najprostsze rozwiązanie :)

 

Ay75527_zps33ecfeba.jpg

8371360660_02221867a2_b_zps078c8ae1.jpg

8370291045_eefba7ca02_b_zpsf05b0164.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.