Skocz do zawartości

Wicherek 15RC


Adam P.

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu coś mnie naszło na wicherka, a że miałem akurat zapas sklejki i parę metrów listewek, to wicherek zaczął powstawać :)

Trochę danych:

Rozpiętość: 1380mm

Pow. skrzydeł: ~ 27.6dm

Przewidywane:

-masa: ~800g

-Obc. pow.nośnej: ~29g

Sterowanie:

-lotki krawędziowe(+klapolotki)

-SW

-SK

Ostateczny wygląd:

Pierwszy z góry w kolorach silver i ferrari red, poza tym troche zmienione oznaczenia i dodane oświetlenie.

Po ok. Po osiemnastu godzinach miałem coś takiego:

67f8fa8229aaacc4.jpg

Po 25-ciu godzinach:

c6127acbb197af49.jpg

Gumka łącząca skrzydła zrobiona metoda starszą niż wicherek :lol: -pocięta dętka rowerowa

a27edec6ab8aaa33med.jpg

Gumka zastrzałów w taka sama, tylko węższa

678b0c6ed5a62764.jpg

Waży to ~130g, przy sporej wytrzymałości

Parę luźnych fotek:

Już prawie gotowy bloczek:

b25a0fe0a3c40349.jpg

Jedna z najlepszych chwili przy budowie-wachlarzyk :)

a48c6b3b1274cd4f.jpg

Cała podłoga jest odejmowana, przez nią jest lepszy dostęp do środka niż z góry, przez centropłat i okna, a zamknięcie podpatrzyłem w modelu "delfin"-deseczka cieńkiej sklejki z bolcami po dwóch stronach, które wkłada się w otwory we wręgach. Siła sprężystości sklejki przytrzymuje ściankę przy kadłubie, a zamknięcie jest banalnie proste i lekkie.

42b8fb11963ed4b2.jpg

Odwócony statecznik z dorobionym sterem kierunku:

661c12a1f94f635e.jpg

Wg. tego planu:

1 dzień - przygotowanie i sklejenie kratownic kadłuba, sklejenie kratownicy statecznika pionowego,

2 dzień – wykonanie wręg i rozpórek oraz zmontowanie kadłuba,

3 dzień – przygotowanie żeberek skrzydła i statecznika poziomego,

4 dzień – zmontowanie obu połówek skrzydła oraz statecznika poziomego,

5 dzień – oczyszczenie i wykończenie części modelu, wykonanie zastrzałów i zamocowań,

6 dzień - wykonanie i zamontowanie podwozia,

7 dzień - wykonanie zamocowania i zamontowanie silnika,

8 dzień - zmontowanie i sprawdzenie całej konstrukcji,

9 dzień - pokrycie modelu i wstępna impregacja,

10 dzień - ostateczna impregnacja i wysuszenie,

11 dzień - wykończenie i sprawdzenie gotowego modelu,

12 dzień - pierwszy lot.

Mam już 4.5 dnia pracy za sobą po dwóch podejściach :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie to wygląda. Obecnie tez planuje a nawet jest rospoczeta budowa wicherka 25p. Lecz co do budowy to troszke truniej. Temat piwnica i jakiekolwiek majsterkowanie to tabu :P gdy kobiety chca byc równie dobrze dopieszczone jak nasze modele :D

Wiec łapie wolne minuty i również działam. Obecnie jestem na poziomie naukowo budującym i nauce latanie :twisted: .

Obecnie temat ODPAD którego miałem konczyc zmienia sie na orginalnego wicherka, lecz postaram sie równiez jakos go ulotnic pomimo iz bedzie cegłowaty.

Czekam na dalsze relacje i ciekawe zdjecia.

Jakie materjały zostosowałes ? Bo zmnieniam dotychcasowa strategje ze taniej jest lepiej czyli bede musiał zacząc wszystko od nowa i zostawic klejke 6mm. :oops:

Jaki motorek przewidujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
-widzę że masz dużo samozaparcia.

Miałem szczęście-w jednym czasie miałem pusty dom, czas i zapas materiałów-czego chcieć więcej? :)

i nauce latanie :twisted:

Tak, jak ja :)

Jakie materjały zostosowałes ?

Wszystko zgodnie z opisem, poza żeberkami(skl. 0.8mm zamiast 1mm i 1.2mm zamiast 1.5mm), zakończeniem płatów i przedostatnimi żeberkami(balsa 1,5mm). Dlaczego? Zabrakło sklejki :mrgreen:

Bo zmnieniam dotychcasowa strategje ze taniej jest lepiej

Jak narazie materiały kosztowały mnie ok. 40zł, czyli nie aż tak drogo jak przewidywałem ;) - koszt dla 25P nie powinien być dużo wyższy

Jaki motorek przewidujesz?

Oto jest pytanie.

Po wstępnych przemyśleniach i przeanalizowaniu mojej wydolności finansowej wybrałbym AP .09 A lub ASP .12A , jednak model będzie jeszcze sporo czasu czekał, aż nabędę odpowiednich umiejętności i dokompletuje wyposażenie, więc najprawdopodobniej zmienię jeszcze decyzję.

 

 

 

Edit:

 

 

Ostatnio odgrzebałem zakurzonego wicherka i postanowiłem go dokończyć. Zmieniłem trochę, zdecydowałem się na bardziej klasyczne wykonanie czyli pokrycie papierem i statecznik poziomy nie odwrócony względem planów. Kolorystyka pozostała, malowany farbami pactry w kolorach aluminium i insignia red.

 

Statecznik pionowy wg. planów tylko wykonany z balsy(nie licząc tylnej listwy na której będzie się opierać kółko ogonowe)

25200493d09d9395.jpg

ca502cb6a20817f5.jpg

 

321963757f5dd671.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.