Skocz do zawartości

Moja Extra :)


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Flatter to drgania samowzbudne o rosnace amplitudzie prowadzace do zniszczenia konstrukcji, wynikajace z jej zbyt malej sztywnosci. :P Pojawia sie przy wiekszych predkosciach. Tu nie ma flatteru. Zdarza sie ze w modelach szczegolnie depronowych usterzenie lekko trzepoce w podmuchu. Nie znaczy to ze beda problemy. Mielismy tak w udzwigowcu i nie bylo njmniejszego problemu. Oczywiscie mozesz usztywnic usterzenie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Noo... Piykne to mosz ! Ale nojbardzij mie rajcowało jakeś do tego ziylonygo szwamu tyn motor przykryńcił a tego na żodnym zdjyńciu niy widać. Nimosz jakigoś co by było widać jakeś to poczarowoł ?

Pozdrowienia - Jurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Terozki to już niy wiym zali sie odezwać. Ale, co tam - chcioł żech sie spytać tego Karlusa piyknego ze Stolicy co to ło tym Flatterze łozprawioł ze 3 łokiynka wyżyj. Łoświyć ino starego: skond ty wichajstry na zadku wiydzą jaki leci wele nich luft. No, kiery je ze szwongu a kiery je ze propeloka. No bo jak tyn fliger niy loto ino wisi to flattera ni może być a jak leci z kympki chocioż propelok siy niy fyrlo to może być flatter ? Rychtyk, dobrze to kumom ? Abo niy nadonżom ? A wyekleruj mi jeszcze Karlusie to "samowzbudne". Doprowdy tak same, bez niczygo? I skuli tego że mało sztywne? Hmm, bo widzisz jo już mom 54 i z tom sztywnością to różnie bywo. A amplituda rośnie godosz ?

Pozdrowienia - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!

 

Dziś zważyłem moje cudo i wyszło gotowe do lotu równiutko 500g !! Także zmieściłem się w założeniach :)

 

Teraz czekam aż ją " rozdziewiczę " :mrgreen: jak się to stanie na pewno opiszę relację na forum :jupi:

 

Ps. Jerzy Markiton - szacuneczek :) Jesteś gość :) A pytania od Grzecha nie rozumiem. Profil w skrzydłach to NACA 2412.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Chomik - Ty mi sam niy schwolej ino pokoż jakżeś tyn motor chewtnoł do tygo szwamu. Chyba żeś to tak sfajfczył że Cie terozki je gańba i wolisz sie przypochlybiać !

A za tyn font szwamu ze wszystkimi klamorami w pojszczotku to mosz u mie +.

 

Raffik - som niy wiym ale przeca tak myśla że gupsi łod nos niy som, to coby mieli niy rozumieć ? Z tego co sam widza, to śćwiercina to som auslyndry po przyśpieszonych kursach polskigo a żodyn nie napisoł że niy rozumi tych staropolskich poematów co to Motylasty, (cysorz ziylonygo szwamu ) sam publikuje...

I tyn Karlus ze stolicy, tak se miarkuja, że studynt z MEL-u, by mioł być mondrzyjszy łod nos i coś ło tym Flatterze mi rozwidni... Dom mu czas do pońdziałku bo z rana z bajtlami do Lublina jada fligry puszczać. Jak sie do pońdziałku niy sprawi - to bydzie znaczyło że mosz recht !

Chyba że jeszcze sam kiery pazury wstyrczy jak 2 dni tymu i pokasuje co niy kumo...

Pozdrowienia - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczegu uwazam ze to co ma na ziemi to nie flatter? Bo jakos mu tych statecznikow nie urwało i podejrzewam ze w locie te drgane mogą wogole nie wystepowac tak jak na przyklad w modelach halowych-w zawisie ogon sie trzesie jednak w normalnym locie wszystko jest ok:wink: Jak wyglada flatter mozecie zobaczyc tu:

 

http://pl.youtube.com/watch?v=nRit6tcNT4s

 

http://pl.youtube.com/watch?v=kQI3AWpTWhM&feature=related

 

Jurek naprawde staralem sie zrozumiec co napisales i mam nadzieje odpowiedzialem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!

 

Silnik przykręciłem do wręgi silnikowej, czyli po prostu do kawałka sklejki wklejonego w dziobie modelu :) tyle... :)

 

A jeśli chodzi o te elementy sklejkowe to ich tu nie ma :) !! Cały model jest zrobiony z depronu i nie wstawiałem żadnych elementów ze sklejki (oprócz wręgi silnikowej i dźwigara w skrzydle którym jest listewka sosnowa). Modelik zrobiłem z tych planów które zamieściłem, ale one są przystosowane do większego modelu na silnik spalinowy. W sumie to wykorzystałem z nich tylko proporcje i wygląd modelu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Piykne dziynki - szwarne Karlusy. Chocioż do tygo flattera mom dali wonty... Ale niy byda już Wos tropioł bo w komputrze na pewno ni mocie "translatora" z Naszygo na Polski. No, bo jak jo to wklepuja ze pół godziny a Wy to mocie wedle dobryj rady czytoć 2 rozy wolnij to i mie ciarki przechodzom. A czamu mom wonty ? Boś napisoł że flatter je wtedy jak sie te "samowzbudne drgania"kończom destrukcjom. Zawdy ? Bo mie sie ta destrukcja ino roz przytrefiła. Na te pora razy co mi to skrzidłami zatelepało (roz to i pokrycie seblkyło do cna) musza wymyślić inkszo nazwa. Abo jak to piszesz: "samowzbudne...". Przeca i na tych filmach coś to dokuplowoł widać że to sie niy stało same ino to pierońszczok rozfechtowoł jak gupi i sie mu to rozpukło. Kumom, że chcioł film ku przestrodze bajtlom zrobić coby na gupoty dowały pozor bo to czasym z tych gupot już niy wiedzom co wymyśleć. Same to mi pierona kandego ani kartofle z piwnicy niy przidom ino musza po niy zońść !

No to pyrsk ludkowie, bo już je wczas a za pora godzin cza iść fligry przeluftować.

Pozdrowienia - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Możesz sie być w zocy żeś spróbowoł iś doł rady. Prowda ży niy boli ? I jeszcze mosz u mie + za łodwaga żeś sie do tego rajcowanio doł. Dziynki za łoświycynie ! A tela Ci jeszcze powiym, że co ciynżko przidzie to mosz w zocy a co leko to zawdy je o d... roztrzaść.

Ku tymu flaterze zaś - myślołech że co napiszesz kromie sztywności ło sprynżystości, ło ryzonansie i takich tam innych wicach. Po latach (20) teroz dopiyro widza że musisz być na piyrszym roku i tygo żeście jeszcze niy brali ? Niy yno mie by sie to przidało !

Pozdrowienia - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

 

dzisiaj Chomik użyczył sobie u mnie aerografu i połozyl kolorki na model (pewnie fotki będą w najblizszym czasie). Naturalnie po malowaniu musiałem zobaczyć jak to ustrojstwo lata i ku molemu zaskoczeniu model wali pionowo w góre może nie jest to rakieta ale prawie :P

 

jedynie co mnie zastanaiwa to dziwny dzwięk przy max obratach. być może to wina śmiagła gdyż ma załozone GWS SF 9x4,7. Czy kotś miał podoby przypadek ?!.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmigła GWS są zrobione z miękkiego tworzywa i lubią się wyginać przy dużym obciążeniu. Miałem podobny przypadek z Tzagi, przy pionowym wznoszeniu na śmigle GWS zaczynało dziwnie "furkotać", wymieniłem na APC i spokój, a model mknie do góry bez "muzykowania, aż miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie !!

 

Szczerze powiedziawszy myślałem że już napisałem relacje z obloty.... mała gafa :?

 

Cóż mogę powiedzieć :D Modelik lata fantastycznie !! wszystkie moje życzenia i oczekiwania spełnia w 100% Jest po prostu fantastyczny !!

 

Jedyny problem, to jak Meloow już pisał, to dość charakterystyczny dźwięk przy pełnych obrotach :evil: Na innych śmigłach tego nie ma, wiec jestem pewny że to wina GWS 10x4,7, ale szczerze powiedziawszy polubiłem już to charczenie :D

 

Pozdrawiam wszystkich !! Życzę tylu lądowań co startów !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.