Jump to content

Co to jest mikser delta”V-TAIL”


ZIELONYBOMBEL

Recommended Posts

Witam !!!!

To znowu ja z pytaniami. Kto pamięta ....Ten wie że rozpoczynam zabawe z modelarstwem !! Zbudowałem EG, :?: który czeka na pierwsze loty. No zobaczymy jak wyjdzie???? :oops: :oops: Ale zaciekawiła mnie sprawa kupna czegos co nazywa się HYDRA i tam napisano, że trzeba mieć mikser delta”V-TAIL” lub radio z takim mikserem. :shock: :roll: Ja nie wiem co to jest. Czy ktoś może mi to "wyoślić".

Chciałbym, żeby to zrobił ktoś , kto potrafi wytłumaczyć " opornym na wiedze "

Mam aparature 4-ro kanałową i chciałbym zrobić to tanim nakładem ! :devil: ...ale jak ???

Pozdrawiam i stokrotne dzięki za informacje. :* :*

Stary Jasiek.

Link to comment
Share on other sites

mikser delta, to ....

 

może od początku delta to najczęściej latający trójkąt, z tyłu mamy 2płaszczyzny sterowe napędzane dwoma serwomechanizmami.

 

Mikser delta to mikser który na ruch drążkiem wysokości powoduje ruch obu płaszczyzn w jednym kierunku, a zaś ruch drążka lotek ruch sterów w przeciwnych kierunkach.

 

Teraz analogicznie V-tail to mikser do modeli z usterzeniem Rudlickiego czyli popularnym motylkowym. Działa tak samo z drobną rożnicą że oprócz wysokości reaguje na drążek kierunku a nie lotek :D

 

A tanim nakładem najprościej kupić elektroniczny, albo najtańszy chodź trochę pracy potrzeba zrobić mechaniczny. Ten drugi fajnei opisał kolega motylasty na swojej stronce :D

Link to comment
Share on other sites

Większość modeli ma stateczniki poziomy i pionowy zamontowane w klasyczny sposób.

Natomiast modele ze statecznikami w układzie "V" nie posiadają wyraźnie wydzielonych sterów wysokości i kierunku. Aby zrealizować funkcję sterowania w obu płaszczyznach steruję się obiema lotkami stateczników naraz.

I tak w przypadku gdy chcemy ich używać jak steru wysokości obie lotki odchylają się tak samo do góry lub w dół. Natomiast w przypadku realizacji funkcji steru kierunku obie lotki sterów wychylają się w tą samą stronę. I gdy chcemy zrealizować oba wychylenia (steru wysokokosci i kierunku) to lotki wychylają się jako składowe dla ruchu kierunku i wysokości.

Np gdy chcemy aby model się wznosił i skręcał w prawo, to lotki wychylą się do góry z tym że lotka lewa mniej a prawa więcej.

Aby to zrealizować konieczne jest albo posiadanie aparatury z mikserem V-tail lub zamontowanie elektronicznego miksera przy serwach lub zrealizowanie tego w sposób mechaniczny w modelu (dość trudne dla małego szybowca)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki bardzo za informacje !!! Przyznam, że nie za barbzo łapie. Bardziej się domyślam. Chyba zaryzykuje. Kupie HYDRE złoże w całość , a pózniej zaczne Was znowu męczyć!!! :roll: :oops:

Mam cichą nadzieje, że : tu cytuje gościa, który zapytał " pomożecie ???? "

Pozdrawiam Stary Jasiek

P.S. Troche myślałem o Tobie Mirku ??? :oops: :devil:

Link to comment
Share on other sites

Chyba najprościej:

Delta to jakby latający trójkąt z dwoma(dla uproszczenia pominę możliwość użycia oddzielnego steru wysokości) lotkami i aby skręcić jedna musi wychylić się w górę, a druga w dół. Aby zmienić wysokość muszą wychylić się obie.

Dzięki temu mikserowi po poruszeniu drążkiem wysokości obie lotki wychylają się w tą samą stronę, a po poruszeniu drążkiem lotek wychylają się w przeciwne strony.

Na tej samej zasadzie działają inne mixery(V-tail, flaperon,...) i właściwie różnią się tylko nazwą i kanałami do których się odnoszą.

A tu metody wykonania miksera mechanicznego i elektronicznego.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.