Skocz do zawartości

Bedzie pierwszy lot na odlelosc 4 km.


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

Dostalem list (ostatnio sporo ich przychodzi-widac wiosna idzie :) )

z konkretnym zapytaniem.

Ile wlasciwie wynosi dystans lotu ?

Jak wyglada sprawa zaklocen?

 

Hmm,trudno powiedziec , tak w pierwszej chwili,odpowiedzialem..

Moj respondent poprosil mnie wiec o nagranie (nawet z zakloceniami) calego lotu,a wlasciwie to co ja widze.Czyli nie bedzie to cukierkowy filmik tylko to co ja faktycznie

widze w goglach.

A skad wezmie sie odledlosc 4 km. Jesli wezmiemy pod uwage uksztaltowanie dostepnego do lotu terenu (bezpieczne) , oraz to ze promien ma ok 2 km , to przestawiajac-celujac w model antenami ( w czasie lotu-oczywiscie bede sam, jak zwykle) z jednego kranca kola do drugiego powinno wyjsc ~4 km.

Jak zwykle zamieszcze mapke-tym razem przed lotem.

 

 

Edit.

Mapa trasy.

 

Biala pozioma linia pokazuje odcinek dokladnie 4 km !

183657dcd56a60f2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak widzimy-musze doleciec do Kenford i do pierwszych zabudowan NewM.

Wiele bedzie zalezec od kierunku wiatru,wowczas wybiore kolejnosc-kierunek.

Easy Star na te okolicznosc dostanie inna kamerke-aparat stawia zbyt duzy opor w locie.

Z uwagi na odleglosc-uzyty bedzie jeden tuner-13cm.uk i antena panelowa na statywie.

Kierunek bedzie jeden,wiec bedzie tylko obrot o 180 stopni.Mapke umiescilem,by mozna bylo zorientowac sie w terenie.A i ten nie zostal przypadkowo wybrany.Model bedzie (toretycznie) lecial nad laka,rownolegle do lokalnej drogi.Czyli orientacja powinna byc latwa.Co do pulapu,nie mam koncepcji,wolal bym wysoko,ale czasami lataja tu male sportowe samoloty,wiec chyba nie bedzie to wyzej jak 200m.Przy okazji bedzie to dobry test dla samego ES,zbliza sie juz jego emerytura,wiec moze to jego ostatni lot.

Lot traktuje raczej jako sprawdzian sprzetu niz wyzwanie.Ale sama trajektoria i koncepcja moze sie z mienic w locie,lub tuz przed nim,zalezy od wiatru/pogody.

Przy okazji okaze sie czy modyfikacja anteny RC pomogla.W koncu to dwa kilometry w jedna strone :lol2:

 

Ciekawe czy sie uda.

A Wy jak myslicie-doleci ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ,bardziej interesuja mnie sceptyczne opinie.

Byc moze nie dostrzegam gdzies zagrozen,a sa widoczne (z innej perespektywy).

 

Te 50% (to duzo jak na moje oczekiwania) ze sie nie uda,gdzie tkwi zagrozenie ?

Zalezy mi na tym, by wziac pod rozwage wszystkie za i przeciw - ale przed lotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ze moze sie nie udac.

Bardziej wyczulony jestem na negatywne przeslanki.

I juz pierwsza wystapila.Po wstepnej analizie,predkosci/paliwo ,z wyliczen wynika ,ze nawet w sprzyjajacych warunkach ES nie przeleci takiego dystansu.Bo w sumie musi on przeleciec nie 4 ale 8 km,zakladajac za baza znajduje sie na srodku tego dystansu.

 

ES jest taki jak lubie,powolny i stabilny,ale to wlasnie sprawia ze nie przeleci tam i z powrotem.Ze wzledu na zanik wizji nisko nad ziemia-to normalne,wykluczone jest ladowanie w takiej odleglosci np. 2km

Czyli zadanie pozostanie to samo,ale platforma bedzie inna.Prawdopodobnie poleci EG.

Cularisa na razie wykluczam ze wzledow bezpieczenstwa-jednak to duzy i ciezki ptak.

O przygotowaniach platformy do takiego lotu ,wiecej mozna poczytac tutaj.

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=5731&postdays=0&postorder=asc&start=15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że trzeba brać pod uwagę wszystkie za i przeciw w tego typu testach, i rozważać różne możliwości. Jednak nie należy przejmować się początkowymi niepowodzeniami, gdyż nie ma rzeczy nie możliwych. Przynajmniej ja tak uważam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszyla na calego przerobka Easy Glidera.

Z uwagi na wichury moze sie to odwlec kilka dni.

Ale za to poczynilem inne przygotowania.

Umiescilem RX w miejscu bazy,a sam udalem sie z nadajnikiem na drugi kraniec tej sporej

laczki.Calosc operacji nagrywalem na dvd w bazie,wiec powoli wyjawia sie obraz , jakie mam szanse.

Po pierwsze.najwyzej udalo mi sie umiescic nadajnik na wysokosci 4m (mam wedke :) )

,choc czasami uksztaltowanie terenu pozwala po prostu zobaczyc miejsce gdzie jest baza.

Uzylem do tx kilku anten-od 3 dB do 6.Takze kilka typow,dipol,panel,patch circular,sczelinowa.Najwiekszy problem (po analizie materialu filmowego) pojawia sie w momencie gdy odbiornik jest w ruchu.Tu wrecz niezastapiony jest diversity.Ale ten z koleji ma mierna czulosc.Uzycie lepszego tunera,powodowalo z koleji dramatyczne zaniki.

Dopiero zastosowanie anten o mniejszym zysku,poprawilo sytuacje.

Co ciekawe,rozklad sily sygnalu jest rozny w funkcji wysokosci i odleglosci.

I znowu, okazalo sie , ze wbrew logice,mniejszy nadajnik dziala jakby lepiej,ale przy malym dystansie.Na pelnym dystansie-2 km tylko 1000mW byl poprawnie odbierany.

Calosc sprowadza sie do tego,po kilku probach, ze niezbedne jest poprawienie / zmiana anteny tx.Pewnych anten nie zabiore na poklad ze wzgledu na wage i rozmiar,ale niektore

juz kwalifikuja sie do transportu na EG.Dzieki uprzejmosci kolegow z pracy,wypozyczylem sobie kilka takich monstrualnych anten .Po testach wybralem jedna.Jesli poczta nie nawali,jutro przywiezie ja listonosz.Koszt ok?? f

Uwaga,antena ma sporo ponad pol metra !!! Tak , nie mylicie sie , jest na czestotliwosc 2,4 GHz.Tlumaczyli mi sporo na czym polega jej rewelacyjnosc,ale ja czasem nie nadazam za szkotami (akcent).Wiec poprzestalem na tym, ze zaufalem i wzialem.W dzialaniu okazala sie rewelacyjna.Jako jedyna razem z tx nadaje tak, ze na rx mam obraz (mocno zasniezony

-ale jest) z poziomu 0,czyli gruntu ,a pamietajmy tez ze to -2km odleglosc.

Na innych antenach na poziomie gruntu cisza.Jesli antena ,,widzi'' odbiornik,momentalnie obraz zmienial sie na brzytwe.Co na innych antenach nie bylo tak oczywiste.

Rokuje duze nadzieje-tylko te wymiary :crazy: Patyk,doslownie jest spory.

Mam swiadomosc tego ,ze ze wzledu na charakterystyke dookolna,moze miec po prostu dziure w w odbiorze na pewnej wysokosci lotu.Stawiam na 300-400m.Widelki sa dosc waskie ok. 30 stopni. Musze te opcje sprawdzic.Jesli bedzie to zgodne z moimi przewidywaniami,to moge liczyc na staly stabilny odbior na wysokosci lotu 200m na dystansie 2km.

 

 

Stracilem na te bzdury caly dzien, ale jestem sporo bogatszy o wiedze praktyczna-jak naprawde zachowuja sie (odbieraja) poszczegolne anteny w roznych konfiguracjach.

To po to , by na przyklad nie opierac sie na pieknych opisach w sklepach jak np :

TX 500mw

antena 3dB(dipol)

RX

antena 3dB (dipol)

RANGE 1,5 km- totalna porazka-no chyba ze nadajnik jest na wiezowcu,nieruchomo, a na drugim wiezowcu jest rx-tu jestem sklonny z oporami uwierzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter, jeśli używasz na bazie anteny dookolnej, to z wielu jakie miałem w ręku ta spisywała się najlepiej, ma deklarowany zysk i ładne krycie w pionie. Ta konstrukcja jest tak stara jak 2.4, ale naprawdę sprawdzona, występuje w ofercie wielu firm pod różnymi nazwami, łatwo ją jednak rozpoznać.

http://www.veracomp.pl/kable-i-anteny-wlan-accessories.antena-dookolna-8-dbi-nz.anteny-i-kable-wlan.page.19.pr_acro.AWLANTDOK8DB.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś fajną małą sufitówkę, naprawdę dobrze się spisywała, może jeszcze jest do dostania, poszukam.

 

Edit:

Dobrze że to była filmówka, dzięki temu nie było problemu ze znalezieniem.

Ten drobiazg naprawdę chodził stabilnie i nie miał martwych stref lub nierównego pokrycia, no i działa tylko w duł.

http://www.zyxel.com/web/product_family_detail.php?PC1indexflag=20040520161256&CategoryGroupNo=BEDB33AB-4CB2-4EAF-A99A-AD111CD5968C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter mam prośbę , wykonujesz masę dobrej roboty ale opis Twoich wyników jest mocno zawiły i nieczytelny, jak moz.esz to opisz w kilku punktach dane testu czyli -

- konfiguracja stacji bazowej (jaka antena? , jaki tuner, używałes yelow jacket czy 13cm.couk ?)

- wyniki testu kilku anten jakie miałeś czy testowałeś zwykłe anteny typu "patyk" ?

 

 

Propozycja Andycha

.

Peter, jeśli używasz na bazie anteny dookolnej, to z wielu jakie miałem w ręku ta spisywała się najlepiej, ma deklarowany zysk i ładne krycie w pionie. Ta konstrukcja jest tak stara jak 2.4, ale naprawdę sprawdzona, występuje w ofercie wielu firm pod różnymi nazwami, łatwo ją jednak rozpoznać.

http://www.veracomp.pl/ka...LANTDOK8DB.html

 

co do anteny dotyczyła anteny w bazie a nie w modelu

 

[/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie.Reprymenda przyda sie od czasu do czasu :oops: .

Posegreguje nagrania.Naniose na mapke.Opisze czytelnie gdzie ktory i jak daleko.

Troche to chaotycznie wyszlo, ale jest tego tak duzo,ze bez usystematyzowania nikt (nawet ja za tydzien) nie zorientuje sie o co chodzi ?

Dzieki za cenna uwage.

Jak znajde cztery wolne chwile-uporzadkuje to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Lot potraktowalem jako probe przed wlasciwym.

Okazalo sie ze zasieg i czas lotu z nawiazka spelnia oczekiwania.

Zamiast maksymalnie deklarowanych 2 km ,udalo sie osiagnac 2,5 km bez zadnych oznak zaklocen czy zanikowa zasiegu RC czy tez lacza TV.

 

Stosowny filmik w dziale filmowym.

Dla porownania odleglosci mapka

 

Linia nad miastem 2 km.

Linia nad polami 2,5 km

d149ba59c4d48b2b.jpg

Niechcacy proba spalila wlasciwy lot.No i odbyl sie na niezaplanowanej trasie.

A wiec czas na pewne podsumowanie.

Z takim wyposazeniem, jakie wymienilem w czolowce filmu, nie mialem nawet oznak zaklocen, typu szarpanie serw,czy zaniki zasiegu w odleglosci....2500 m !

Bez zadnych przerobek radia RC.

Odbiornic Hitec HFS-O8RO

 

Ale jak to bywa,czlowiek dostanie troche , to chce wiecej :twisted:

 

Juz teraz moge stwierdzic, ze lot na dystansie 4 km z baza w srodku nie jest juz wyzwaniem,bo to juz sie stalo w czasie testow, przed wlasciwym lotem.

No i na zyczenie naszego kolegi,zostala udokumentowana jego czesc,a dokladnie 1/3.

 

Czas na nastepne wyzwanie,ale o tym w osobnym watku. :faja:

 

Edit,przypomniala mi sie reprymenda Atylli.

 

Model - EG ,silnik OS 15

Rx -Hitec HFS -08R0

Tx 2,4 GHz, 500mW,antena ,,samorobka''

Kamerka Sony

 

Baza.

Tx-Futaba 9

Rx 2,4GHz Yellow Jacket

Oracle-diversity AV

Tuner 2,4 Ghz no name

3 x Patch antena 4 dB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamiętasz Peter, jak kiedyś mówiłeś, że na spalinie nie da się latać FPV, bo za bardzo trzęsie !!! A ty udowodniłeś, że się da i to z jakim rezultatem !!

Z niecierpliwością czekam na kolejne relacje, również z przygotowań do lotu na 10km, ja tym czasem w domu testuje antene panelową, któą dziś odebrałem, oraz soczewke F-2,97.

 

Niestety za oknem "śnieg" i straszna zimnica, więc na razie loty odłożone w czasie ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.