Skocz do zawartości

Anteny


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Dział jest o "nadawaniu i odbiorze, antenach" i o tych ostatnich jeszcze nic nie było, więc postanowiłem "coś" zrobić i napisać parę słów (tym bardziej, że jest to też jeden z ważniejszych fragmentów mojego projektu).

 

Zacznę od stwierdzenia, że "nie ma złych anten, są tylko źle dopasowane". To zdanie jest w 100% prawdziwe - jeśli mówimy o antenach, a nie o kawałku drutu przylutowanym do płytki i "robiącym" za antenę.

 

Co to znaczy - źle dopasowana. To znaczy: o innych parametrach wejściowych niż wyjście nadajnika (impedenacja falowa) i/lub przyłączona do nadajnika niewłaściwie. Niewłaściwe przyłączenie może spowodować prawie 100% utratę sygnału, nie mówiąc już o możliwych uszkodzeniach stopnia końcowego nadajnika.

 

Żeby stwierdzić, czy antena jest właściwie przyłączona - trzeba to zmierzyć. Potrzebny (-e) jest więc przyrząd pomiarowy. Ponieważ w tym dziale zajmujemy się przysyłaniem obrazu - i jak do tej pory robi się to głównie na częstotliwości 2.4 GHz - więc tego typu częstotliwościami się zajmę.

Fabryczne przyrządy pomiarowe dla częstotliwości liczonych w GHz - raczej nie wchodzą w grę. Są zbyt drogie - dobry kosztuje znacznie ponad 10.000 USD.

 

No ale można i "niefabrycznymi". Po poszukiwaniach w internecie, na stronach krótkofalarskich znalazłem coś odpowiedniego. Dwa przyrządy: jeden do pomiaru mocy a drugi do pomiaru fali stojącej (SWR).

Najpierw moc, bo to co instrukcje (i sprzedawcy) podają, to ...

 

Pozbierałem części (gniazdo SMA, 6 rezystorów, 3 kondensatory i szybka dioda Shottkiego + płytka 15 x 20 mm), polutowałem, do tego zarobiony kabelek i wygląda to tak:

 

c4128959c6360ce7.jpg

 

Działa - rewelacyjnie.

Do testów użyłem domowego access pointa - Planet WAP-1699 o mocy 17 dBm (ok. 50 mW). Wyniki: pierwsze przyłączenie pokazało (po przeliczeniu z wykresu) 16.5 dBm - znaczy bardzo dobrze. Następnie zmniejszyłem o połowę transmisję, czyli średnią emitowaną moc i pokazało się ok 13.5 dBm. Róźnica - 3 dBm, czyli 50%. Znaczy - działa prawidłowo. Jeszcze kilka testów na parametrach pośrednich - i jest OK. Zatem - skoro odczyty są liniowe - to i pokazywana moc powinna odpowiadać prawdzie. Wadą tego miernika jest stosunkowo mała moc mierzona - właśnie do ok 50 mW. Ale to niewielki problem, bo można zrobić dzielnik np 1:100 i mierzyć do pojedynczych watów, czyli w zakresie całkowicie nam pasującym.

 

Kolejny będzie miernik SWR - to w "następnym odcinku".

 

Po zrobieniu obu - planuje dodać do nich mikrokontroler (ATMega), wyświetlacz i będzie fajny przyrząd do strojenia i regulacji anten.

 

I jeszcze jedno - to działa nie tylko na 2.4 GHz, ale w paśmie od kilku Mhz do ok 3-6 GHz bez żadnych regulacji!!!

 

Same pomiary byłyby niczym, bez zastosowania ich wyników i bez wyciągania wniosków.

Dlatego planuję zrobić tak:

biorę do "roboty" zwykły chiński zestawik kamera+odbiornik. Najprostszy jaki jest, to znaczy kamera zintegrowana z nadajnikiem + 5 cm drutu robiącego za antenę i odbiornik - też ze "śladową" anteną. Prosto z pudełka. Jutro zrobię testy zasięgu - postaram się nagrać jakiś filmik, żeby było odniesienie.

Następnie będą pomiary, wnioski i modyfikacje - jedynie w zakresie anten i ich podłączenia i.... zobaczymy co wyjdzie.

Zestaw startowy wygląda tak:

 

73c8a8dce53004a2.jpg

 

Tyle na dziś,

 

c.d.n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Przyjąłem taką metodę, że po zakończeniu każdego etapu = urządzenia lub jego funkcjonalnego elementu i przeprowadzeniu testów - będę zamieszczał pełną dokumentację, to jest schematy, rysunki płytek, wsady procesorów, itp. W trakcie prac - nieco bez sensu - bo trzeba by co trochę zmieniać, aktualizować, itp - a czytelnicy mieliby problem z tym co działa a co nie bardzo.

Mnie 443 MHz też bardzo interesuje - bo w tym paśmie planuję telemetrie i może sterowanie platformą.

 

[Edit - jako uzupełnienie]

Do dyskusji = pytań, uwag, pomysłów - zapraszam na PM albo do mnie na bloga pod wpisem Anteny I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Za dużo czasu ostatnio nie miałem, ale miernik nabrał "ciała" czyli obudowy oraz procesora :)

 

Procesor ATMega8.

Obudowa - wejścia od lewej: pomiar mocy, pomiar sygnału z anteny i dwa do pomiaru SWR (wejście z nadajnika i wyjście na antenę). Z przodu: wyświetlacz LCD 2 wiersze po 20 znaków, trzy przyciski (plus, minus, enter) do nawigacji po oprogramowaniu i wprowadzania nastaw, wyłącznik zasilania, na bocznej-dolnej ściance - gniazdo ładowania aku 9V. Dojdzie jeszcze z przodu - pokrętło potencjometru do zerowania wskazań SWR.

 

Widok zaraz po włączeniu zasilania:

e314055ea00ea898.jpg

 

Wybrana funkcja "pomiar mocy":

1c860ba3ab2f7067.jpg

 

Pomiar mocy - bez dołączonego nadajnika:

c863f861d2a43bd9.jpg

 

Pomiar mocy z dołączonym nadajnikiem:

9530e529f2d6594f.jpg

 

Z ostatniego zdjęcia widać, że moc mierzona to 25 mW czyli 14 dBm. Faktycznie nadajnik ma ok 50 mW - 16-17dBm. To, że miernik pokazuje mniej - to "wina" przyłącza: 2 razy gniazdko-wtyczka + kawałek koncentryka. Każde łącze gniazdo-wtyczka to co najmniej 0.6 dB straty. W praktyce pomiarowej - to nie wada, bo można każdy taki kabelek łączeniowy sobie skalibrować, czyli określić jego tłumienie i uwzględnić w wyniku pomiarów. Wprowadzenie tłumienia przyłącza - dodam jeszcze do ustawień miernika, tak że będzie pokazywał faktyczną wartość mocy.

 

W testach - jak przyłączałem ten sam nadajnik "na sztywno" - lutując kabel od miernika do nadajnika bezpośrednio do ich płytek - wskazania były na poziomie 15-16 dBm.

 

Znaczy - pierwszy wniosek: żadnych konektorów w torze antenowym. Tylko lutowanie.

 

Kolejne pozycje w menu - pomiar sygnału z anteny i pomiar SWR - w budowie interaface'ów pomiarowych i oprogramowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.