Skocz do zawartości

Kamera fpv odwraca kolory


Y/F-22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam taki oto problem. Otóż ostatnio przez wariactwo kamerki uciekł mi model - nie wiedziałem gdzie jestem. Chodzi o to, że przy zachodzącym słońcu (przy słabszym oświetleniu, pełne zachmurzenie itp) zaczyna mi ona czasami wariować. Jak przejdzie w tryb czarno biały to jeszcze pół biedy bo obraz jest ok. Czasami jednak wchodzi czarno biały obraz a po chwili zaczynają się jaja i mieszają jej się kolory.

Wszystko poniżej horyzontu widziałem jaką czarna plamę, niebo było strasznie przejaskrawione na niebiesko a słońce widziałem jako pomarańczową smugę, nie mogłem rozpoznać podłoża, budynków itp. Dopiero bardzo nisko nad ziemią (tuż przed stratą modelu) przyuważyłem czerwone dachy bo wróciły jej dobre kolory.

 

Tak jakby się jej "odwracały", mam na myśli coś takiego jak na zdjęciu tylko, że u mnie ziemia jest taka ciemna jak niebo a niebo takie błękitne jak ziemia na fotce. Po wylądowaniu i restarcie fpv w modelu wszystko wraca do normy, zasilanie ma ok. Na monitorze mam fabryczne ustawienia choć kombinowałem z różnymi (jasność, kontrast, saturacja). Może to wina tego, że dostaje ona za mało światła (jest pod modelem więc widzi tylko to co poniżej horyzontu przy locie poziomym ?

 

To taka kamera :

 

FPV 1/3 inch HD Color CMOS 600TVL Mini Camera

Przetwornik obrazu 1/3 cala Kolor CMOS HD
Rozdzielczość pozioma 600TV linii
Efektywna liczba pikseli 768 (H) x 576 (V)
Minimalne oświetlenie 0.008Lux
Stopień kąt 110
System sygnału PAL
Automatyczna kompensacja światła wstecznego
gamma 0.5
Stosunek S / N 50dB (AGC wyłączone)
System skanowania 02:01 Internal
Synchronizacja wewnętrzna synchronizacja systemu
Migawka (N) 1/60-1/10000s, (P) 1/50-1/10000s
1.0Vp-p/75? Wyjście wideo
Zasilanie DC 3,3 V-5V
Temperatura pracy -10 ° C ~ 50 ° C / 110 F 0F ~
Wymiary: 21 * 21 * 28mm
waga 18g

 

 

post-4826-0-35274700-1412256130.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie monitor sprawia Ci takie niespodzianki, to pozostaje Ci sprawdzić czy a płytce kamery nie ma mikropęknięć. Wówczas albo "wygrzewanie" gorącym powietrzem (np. ze stacji lutowniczej) albo bezpośrednie podgrzewanie grotem podejrzanych spoiw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor można by wykluczyć choćby z tego powodu, że po wyłączeniu i ponownym włączeniu kamery wszystko wraca do normy. No chyba, że w monitorze szaleje obraz - on działa tylko wtedy gdy ma AV, jak restartuję model to i monitor się wyłącza na tę parę sekund a przez ten czas może mu się odwidzieć. Ale to i tak mało prawdopodobne bo dzieje się to "od tak" przy gorszej pogodzie i nieraz w różnych odstępach czasu - po prostu losowo gdy pogoda jest gorsza. Albo walą mu się kolory gdy kamera przechodzi w tryb czarno biały. Choć to wykluczam. Zauważyłem jednak, że często dzieje się to przy lądowaniu - kamera dostaje małego wstrząsa bo jest pod modelem, parę razy jej tak zaszalały kolory. Muszę ją rozebrać i obadać.

 

EDIT :

 

Rozebrałem ją no i za bardzo nie ma tam co badać, kamera jest malutka a płytka to ma może 10x10 mm, przewody są dobrze przylutowane. Po rozebraniu wyciągnąłem tylko z kablami małą kosteczkę z matrycą i tyle, nawet nie wiem co mógłbym oglądać i diagnozować. Może kwestia umieszczenia jej w modelu, będę dzisiaj ją przekładał i zobaczymy czy coś się zmieni.

 

http://www.ebay.com/itm/FPV-1-3-Inch-HD-Color-CMOS-600TVL-Mini-Camera-PAL-NTSC-/331286422220?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item4d2235a2cc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj podpiąłem się swoim monitorem pod FPV znajomego pod drugie AV out i sprawa się rozwiązała. Otóż winny jest monitor. Nie mam pojęcia z jakiego powodu, lecimy i nagle obraz przechodzi w czarny/brunatny, gumowy pas na lotnisku koloru czarnego widziałem na jaskrawo fioletowo, ziemia i niebo były brunatne / brudny brąz. Wypiąłem wtyczkę, wpiąłem - obraz żyleta jak trzeba. Mija minuta i znowu to samo, powalone kolory. I tak restartowałem parę razy testując a on latał. Ustawienia jasność/kontrast itp dałem na fabryczne. Może przy wyjmowaniu monitora z obudowy coś poknociłem tzn. dotknąłem tam gdzie nie powinienem ? Albo coś nie łączy, ewentualnie płytka jest wrażliwa na pogodę czyli na wilgotność i chłód, jest pomiędzy monitorem a plastikową obudową gogli. Jakieś pomysły ?

 

EDIT :

 

Chyba znalazłem rozwiązanie - najprawdopodobniej chodzi o saturację choć monitor bez winy nie jest. Do wyboru mam w opcjach ustawienie jasności/kontrastu/saturacji. I właśnie zauważyłem coś ciekawego w domu a mianowicie w goglach swoją czarną koszulkę oraz czarne meble widziałem na niebiesko (z lekkim prześwitem czarnego ale dosłownie kilkanaście procent). Kolejna rzecz to taka, że na kremowym dywanie stał czerwony koszyk z narzędziami - jak przejeżdżałem kamerą trzymając w obiektywie koszyk to dywan stawał się zielony. I to wszystko na saturacji ustawionej na około 70/100, poniżej 50 wszystko wraca do normy, aktualnie zostawiłem 40/100 i wszelakie kolory są ok. Być może to samo dzieje mi się w locie tylko na większą skalę (choćby wpłynąć na to może inne oświetlenie, słońce to jednak słońce), zapewne wystarczy drobny zanik sygnału i akurat "pechowy" moment i monitorowi coś się przestawia na saturacji powyżej 50/100. No i to by się zgadzało bo akurat wszelakie czarne elementy w obiektywie widziałem na fioletowo/niebiesko (gumowy pas na lotnisku), musiałbym jeszcze na tej wyższej saturacji przetestować jak wypada niebieski (bo mi się niebo brunatne robiło). Jutro przetestuję i dam znać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.