Skocz do zawartości

Wicherek 50


mateusz

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam!

Czy silnik o pojemności 10ccm będzie miał wystarczającą moc aby wystartować Wicherkiem

z wody?

Słyszeliście może o sklejce ze skrzynek po owocach cytrusowych (3mm)? Chciałbym z niej

zrobić żebra i wręgi. Czy będzie miała odpowiednią wytrzymałość?

Czy wystarczy wszystkie wymiary Wicherka 10 pomnożyć przez 2, a może dodać jakieś wzmocnienia, albo użyć grubszych listew?

Jaki kąt zaklinowania i wzniosu skrzydła zastosować?

 

pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

W moim WICHERKU 50 zastosowałem kąt zaklinowania płata 3 st. Wznios płata również 3 st.

Silnik zastosowany w moim modelu to OS 46 FX o poj. 7,5 cm3. Oryginalny model WICHEREK 50 był zaprojektowany pod silnik 5 cm3, więc myślę że Twój silnik będzie wystarczający.

Nie wiem jak to wszystko zda egzamin w praktyce , bo modelu jeszcze nie oblatałem. Przewiduję jego użycie również do startu z wody ( pływaki mam na ukończeniu ).

 

W razie wątpliwości pytaj.

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy modelarze za te cenne rady.

Mam pytanie: jakiego profilu skrzydła użyć zwykłego R 310 czy może NACA 2415 albo NACA 2418, chciałbym aby model latał dość wolno i był stateczy.

Jako profil statecznika poziomego chciałbym użyć 8% symetrycznego profilu typu R.

Statecznik pionowy wykonać jako płaską płytkę, czy może zastosować jakiś profil?

W moim Wicherku chciałbym zastosować dzielone połówki skrzydła, czy łączenie połówek skrzydła z Wicherka 10 nie będzie zbyt wiotkie, a może lepiej użyć bagnetów?

Mam jeszcze jedno pytanie: chciałbym przerobić kadłub tak, żeby zwężał się na końcu. Czy ta przeróbka nie wpłynie zabardzo na charakter i właściwości lotne modelu?

Proszę o odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy modelarze za te cenne rady.

Mam pytanie: jakiego profilu skrzydła użyć zwykłego R 310 czy może NACA 2415 albo NACA 2418, chciałbym aby model latał dość wolno i był stateczy.

Jako profil statecznika poziomego chciałbym użyć 8% symetrycznego profilu typu R.

Statecznik pionowy wykonać jako płaską płytkę, czy może zastosować jakiś profil?

W moim Wicherku chciałbym zastosować dzielone połówki skrzydła, czy łączenie połówek skrzydła z Wicherka 10 nie będzie zbyt wiotkie, a może lepiej użyć bagnetów?

Mam jeszcze jedno pytanie: chciałbym przerobić kadłub tak, żeby zwężał się na końcu. Czy ta przeróbka nie wpłynie zabardzo na charakter i właściwości lotne modelu?

Proszę o odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

 

jakikolwiek profil zastosujesz, choćby i dwa trójkąty, będzie dobry, byle nie był za ostry na krawędzi natarcia bo się będą strugi za łatwo zrywały. Aby latał model wolno i był stateczny zastosuj profil gruby, co najmniej 18%, i niekoniecznie płasko wypukły ale może też być dwuwypukły (od dołu mniej), łatwiej się okleja niż płaski z dołu.

Statecznik poziomy zrób jako płaską płytkę, to naprawdę nie ma znaczenia o ile nie będziesz latał na pylon racing albo na termikę.

Pionowy jak wyżej.

IMHO zastrzały są trochę niewygodne, najłatwiej zrobić skrzydło jako jedną całość ew. spinane rurkowym bagnetem (rurka węlowa lub duralowa, a właściwie dwie) i mocowane plastikowymi śrubami do kadłuba. Trzeba wlaminować w kadłub sklejkowe półeczki z gwintem na śruby.

Kadłub zrób zwężający, ale nie do zera- zobacz jak ma zrobiony model "neutron" ze strony alehar, podobnie rozwiąż sobie stateczniki- te wicherkowe są trochę obciachowe że jeden jest przed drugim. W ogóle mozesz "neutrona" zrobić, imho jest trochę łatwiejszy niż wicherek i mniej wyjdzie materiału, no ale nie jest legendą ;)

Jeśli masz trochę wolnej kasy a mniej cierpliwości, nie baw się w kratownice kadłuba ale sklej normalnie kadłub z balsy 3-4mm, co jakieś 15-20cm zrób wręgę z balsy 4-5 i będzie dobrze. Po glebie dużo łatwiej się naprawia balsę niż kratownice.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

W moim WICHERKU 50 zastosowałem oryginalny profil R 310. Statecznik poziomy mam wykonany w formie płaskiej płytki pokryty balsą, skrzydła dzielone podparte zastrzałami,statecznik pionowy o profilu płaskiej płytki konstrukcji kratownicowej pokryty balsą. Kadłub również jest konstrukcji kratownicowej i również pokryty balsą.

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wicher4fo6.jpg

juz pokazywałem kiedyś tego Wichra ale dla przypomnienia

Silnik MDS 10 ccm. rozpietośc 2.3m masa do lotu 4kg .Model przystosowany jest do zrzutu np skoczka. Wykonany jest z balsy i sklejki balsowo lipowej 4 mm.Skrzydła dzielone ze stalowym bagnetem ,przykręcane na 4 sruby poliamidowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.