Jump to content

kwarce


false

Recommended Posts

Czy kwarc odbiorczy hiteca lub futaby na kanal 73 (pasmo A-futaba) i podwojna przemiane bedzie dzialal z innym (jakis czeski) kwarcem nadawczym na ten sam kanal, ktory kiedys dzialal z kwarcem na pojedyncza przemiane? czy musze miec obydwa takie same kwarce (tzn. firma itd.)

Link to comment
Share on other sites

ja ci powiem, że jest mała możliwość ponieważ to inna firma i może się różnią jakoś tam nadawanym sygnałem ja akurat kupuje kwarce w modele sklep do hiteca laser 6 ja kupuje komplet podwójna przemiana ch. 70 tylko w nie wiem jak wpisać kanał jaki chcemy

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Odbiornika akurat nie obchodzi jak wytworzony jest sygnał w nadajniku.Ma się zgadzać częstotliwość nadawanego sygnału z kanałem w odbiorniku, no i system kodowania również musi być taki sam (podejrzewam że PPM). Jeżeli masz kwarc nadawczy na 73 kanał w nadajniku to będą z nim działać zarówno odbiorniki z pojedynczą jak i podwójną przemianą częstotliwości pod warunkiem użycia w nich kwarców odbiorczych na 73 kanał.

Link to comment
Share on other sites

Kwarce nie działają ze sobą, tylko kwarc nadawczy z nadajnikiem, a kwarc odbiorczy z odbiornikiem.

 

Inaczej mówiąc: jeżeli masz nadajnik firmy X z jednym kwarcem, to dokupujesz kolejne odbiorniki firm X, Y, czy Z z kwarcami współpracującymi z tymi odbiornikami (kwarce odbiorcze tylko czasami muszą być tej samej firmy co odbiornik, ale ja takich przypadków nie spotkałem, więc Ci nie powiem jakie odbiorniki tego wymagają) :)

 

Tu jest podobny temat: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?p=81032&sid=54069f392b61b79c41e5e54406d9c6ed#81032

Link to comment
Share on other sites

W nadajnikach Hitec(Falsh5) nie działają kwarce Jeti i pelikan w odbiornikach Hitec nie działają te same kwarce natomiast odbiornik innej firmy np esky z kwarcem Hitec działa.

Tyle wiem z własnego doświadczenia.

Link to comment
Share on other sites

Myślę że Hiteki działają na innym owertonie (harmonicznej) niż pozostałe.Nie wiem jak inne kwarce ale Jeti i pelikan nie zadziałają z hitekami.Drgania serw, nie centrują itd.

Link to comment
Share on other sites

Cala kwestia zgodnosci kwarcow w przypadku nadajnikow modelarskich polega na tym, ze uzyty kwarc, nie pracuje z czestotliwoscia kanalu.

Dla odbiornika, wplyw na te roznice ma rowniez pierwsza czestotliwosc posrednia odbiornika.

Dla nadajnikow f kwarcu = f kanalu : X

 

Dla odbiornika f kwarcu = (f kanalu - f posredniej) : Y

 

Zarowno X jak i Y sa roznymi liczbami calkowitymi, i w ich wartosci lezy roznica miedzy Hitecami, JR, Futabami, itd.

 

Trzeba znac te wartosci, aby moc swobodnie podmieniac kwarce. Do tego celu ja np. zrobilem sobie prosty, jednotranzystorowy probnik tester kwarcow, a czestotliwosc mierze oscyloskopem. Oczywiscie, nie zawierzam wskazaniu oscyloskopu, pomiar ten jest tylko wskaznikiem dla znalezienia X lub Y znajac f kanalu!. Otrzymana liczbe X lub Y zaokraglam do najblizszej calkowitej. W ten sposob mam swobode doboru kwarcow.

Metoda ta nie moze nic pomoc, jesli nie ma sie kwarcu, ktory pracowal w nadajniku/odbiorniku, albo odpowiedniego mu.

 

Pozdrawiam,

Kazik

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.