Skocz do zawartości

Test - Diversity vs Oracle i dwa tunery.


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

Otrzymalem do testow,taki zestaw.

7904212278a1a0cb.jpg

 

Zalozenie jest takie,stworzyc taka konfiguracje,aby mozna bylo latac w zasiegu 1500 m,

czyli potocznie ,,kolo nogi'' oraz taka by mozna bylo poleciec troche dalej,tj. na odleglosc 2-3 km.Celowo nie wybralem tunerow 13.cm.uk,gdyz po pierwsze,nie posiadaja obudowy.

Po drugie,sa duze.A po trzecie,ich strojenie jest troche skomplikowane.No i programator zrobiony na PIC-u (uklad scalony) tez potrafi po czasie sie rozprogramowac.Sam,niestety.

Pelen obaw,czy nie zrobilem bledu,poczynilem pierwsze testy na znanej trasie.Czyli warunki zblizone do poprzednich testow.Wiedzac jaka czulosc maja tunery 13.cm.uk i jak sie zachowuja przy zanikach sygnalu,moge stwierdzic ze dzialanie jest podobne,jesli nie identyczne.Z tym ze,ciekawostka,obraz jest zdecydowanie lepszej jakosci.W sensie kontrastu,nasycenia barw.Obiecalem kilku osobom potwierdzenie czy sa to glowice Comtecha.Tak , sa, ale nowsze.Inny montaz (bardziej zminiaturyzowany) i troche lepiej jakosciowo to wyglada (wewnatrz).Sporo osob odpytalem ,zanim zdecydowalem sie na nie,ale moge teraz stwierdzic ze nie byl to blad.Do bledow tez sie przyznaje :oops: (LNA-35).

 

Wiecej , w nastepnych relacjach z pola walki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Killerus.Tak,dokladnie ten sam, dostepny w kilku innych sklepach..

 

No i po testach.Najpierw troche opisu :Bedzie w kontrascie z odbiornikiem 13.cmuk.

Odbiornik 13.cm.uk juz opisywalem.Teraz o tym nowym,

 

 

Odbiornik ma tez i wady.B. czuly na zmiany,zaczyna szybciej sniezyc niz 13.cm.uk lub Yellow Jacket

Wymaga stabilnego zasilania (stabilizowane) lub dobrej bateri.Najlepiej zelowa 4-7 Ah.

Na moje oko,czyli test po trasie,jak zwykle,przebil na glowe 13.cm.uk.Do sniezenia mozna sie przywyczaic .Ta czulosc (wieksza) sprawia ze nie z kazda antena bedzie dzialal dobrze.Jest to raczej rx do dalekich lotow (dlatego kupilem dwa do diversity).

Z tzw. kiepska antena,ew. 6 db. bedzie latal dobrze,ale w okreslonym obszarze.Wylecenie za antene moze spowodowac nie tyle calkowity zanik co bardzo pogorszyc obraz.

 

Od rx 13.cm.uk jest lepszy pod tym wzgledem,ze jest bardziej czuly.Ale za to mozna latwiej wypasc z ze stozka anteny.13 cm.uk, zmiany sygnalu przyjmuje jakby wolniej,lagodnie/stabilnie,ten nowy szybciej reaguje.

Dystans ok 10-20 % wiekszy (zasieg) od 13 cm.uk, ale za to szybciej zaczal lekko sniezyc.

 

13 cm. mial stabilny czysty obraz,a ten nowy juz sniezyl.

Nie jest to wada,po prostu inaczej reaguje na slabszy sygnal.

Wg. mnie (od dawna) lepiej miec zasniezony obraz,niz jego brak.

W punktacji dalbym remis.13.cm.uk jest jak gdyby bezpieczniejszy pod tym wzgledem ze mniej sniezy , mimo ze ma mniejszy zasieg (wyraznie to odczulem).

Ale z koleji ten nowy tuner mozna uzyc do dalszych lotow.Choc gwaltowniej reaguje na zmiany,przy antenie nawet dipolku da sie polatac.

Z perpektywy, gdybym mial wybierac,wybral bym ten nowy.Tylko dlatego ze ma obudowe,jest maly,prosty w obsludze,lepiej wykonany i ciut bardziej rozwojowy-tzn. pozwoli na troche dalsze loty,ale za to w okreslonym rejonie 70 stopni.

No to chyba tyle z testow.Kiedys tu dokladnie opisze razem z filmami kazdy z tych rx.A jak sie uda to moze te pomiary beda takze skalibrowane/pomierzone.

A i jeszce jedno,teraz nie szuaklaem,gdzies to w pdf mam . Czulosc w dB ma wieksza niz 13.cm.uk., ale niwiele.

Czyli jest to Comtech, ale w nowszym wykonaniu.Ale najwazniejsze ze dziala podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byl opis dzialania pojedynczego odbiornika.

 

Teraz bedzie opis jak dzialaja dwa, polaczone razem przez diversity AV Oracle.

Poprzedni test byl na antenie dolaczanej do kompletu , czyli dipolek 3 dB.

Teraz tez bedzie podobnie.

Moje przeczucia,ze tunery sa b. czule sprawdzily sie.Musialem ponownie skontaktowac sie z

konstruktorem.Odpowiedz dostalem natychmiast. Chodzilo glownie o zmiany w setupie,a to mozliwe jest tylko z trybu serwisowego.Choc instrukcja o tym wspomina,jej zakres regulacji, raczej gradacji, NIE jest w zbyt duzej rozdzielczosci.Stad problem w postrzeganiu sygnalu av-musza byc idealnie podobne,aby Oracle pokazal naprawde swoje pazurki.Po tym zabiegu, nie ma praktycznie zadnych zmian (widocznych) pomiedzy obrazem z jednego tunera a drugiego.

Filmik z dzialania zalacze pozniej.Teraz moge powiedziec ze jest b. dobrze.Wyjmujac wtyki

AV OUT , nie jestem w stanie zauwazyc kiedy nastepuje zmiana,tzn. diversity przelacza na drugi tuner.

Dzialnie w terenie.

Powiem tak,podejrzewalem ze przez to ze tunery sa czulsze,zwiekszy sie zasieg,ale to co zobaczylem , przeszlo moje najwieksze oczekiwania.

 

 

Gdzies tu byly filmiki z takich testow wczesniejszych (nie moge teraz ich znalezc na forum-pomozcie i dajcie znac-link) gdzie widac gdzie zaczynal obraz sniezyc,na tunerze 13.cm uk i na Yellow Jacket.Byl jeszcze tuner no name :) .

Wszystkie zakonczyly prace w dolince,bo i z fizycznego puktu widzenia (poparetego wiedza) tak powinno byc.Ale tym razem Oracle i te dwa male tunery nie posluchaly wyzszych racji i dzialaly dalej :crazy:

Dodam ze w dodatku nie z antenami patch ale z dipolkami 3 dB.

Jak nakrece film, bedzie to wyraznie widac jaka jest roznica pomidzy w/w a ta konfiguracja.

 

Zwiekszajac jeszcze bardziej czulosc Oracle,doprowadzilem do takiego stanu,ze diody wskazujace ktory tuner pracuje migaly tak szybko,ze nie sposob bylo zauwazyc ktory tuner w danej chwili pracuje.

Czyli na tej samej trasie,mijajc punkt krytyczne,gdzie poprzednie tunery zakonczyly dzialnosc,czekal mnie jeszcze dluzszy spacer.Nie wiem jak to mozliwe,ale po calkowitym zaslonieciu przez budynek,bedac cztery razy dalej,wciaz mialem obraz,tyle ze zasniezony.

 

Na spacerku,dokladnie ta sama trasa,nie udalo mi znalezc konca zasiegu :shock: .

Poprzednie tunery zaniemogly na 1/8 tego dystansu.Tak-to nie blad-1/8 w calkowitym odcieciu przez gore i budynki.

Pomozcie mi znalezc poprzednie opisy.Zrobie filmik dla porownania tych odleglosci.

Wydaje mi sie ze ta konfiguracja ma szanse przebic na glowe wszytkie poprzednie.

Dodam tylko, ze na standartowych (fabrycznych) ustawieniach Oracle,ten numer raczej nie jest mozliwy.Oracle dziala wtedy wolniej i zmiany sa postrzegane w goglach jak zaklocenia.

Co ciekawe, na koniec,pojedynczy tuner (ops w poscie wyzej) nie mial takiego zasiegu, jak konfiguracja z dwoma plus Oracle.Obraz na jednym tunerze byl mniej wiecej na tej samej odleglosci dobryn cao 13.cm uk.,ale tuner reagowal bardziej nerwowo na zmiany pozycji anteny.

Ale w duecie,a raczej tercecie bylo diametralnie inaczej.

No i to czego sam nie rozumiem-dzialalo to na dipolkach 3dB, a nie na antenach 6 dB.

Jesli dziala to podobnie w powietrzu,to zbliza sie inna era latania.Zasieg TV przestanie byc problemem w funkcji odleglosci.

Osobiscie jestem pod wrazeniem,ze udalo mi sie to tak ulepic. :)

 

Konfiguracja YJ ,pojedynczy tuner i Oracle jeszcze nie sprawdzone.

 

A tutaj ,,produkt finalny''.

Tradycyjnie zmienilem rozdzial zasilania.Czyli jest na stale,pozostal tylko wtyk do Oracle.

af2bbf476767d8c3.jpg

5bac74c6420fd3a8.jpg

78211912ccc79e7c.jpg

f5db83bc1b4cf337.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.