Skocz do zawartości

Szybowiec czy motolotnia


speed_spider

Rekomendowane odpowiedzi

Model do uniesienia 3 kg ładunku, i stabilny lot to nie aż takie wyzwanie.

Spokojnie 2-2,5 m rozpiętości powinien się zmieścić, tylko trzeba od początku założyć i projektować i konstruować model do tego celu. Proszę nie zapominać, że modele są konstruowane i "projektowane" aby unieś siebię z paliwem czy aku a nie ładunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam serdecznie! Z zaciekawieniem czytam wszystkie posty i przyznaję, że o budowie i lataniu to wiem tyle co Giertych o Edukacji! Wpisałem się na Forum bez większego przygotowania, przyznaję to ze skruchą. Moja wiedza opierała (i nadal opiera) się tylko na powierzchownym liźnięciu kilku informacji na w/w tematy i ślepej nadziei, że nie jest to wcale takie trudne… lecz niestety jest. Nie spodziewałem się także takiego odzewu… bardziej liczyłem na: tu masz plany; tu masz fotki; tu masz linki; miłej zabawy; itp. Bardzo dziękuję wszystkim Panom za „sprowadzenie mnie na ziemię”, niemniej nie zamierzam poprzestać, gdyż gra jest warta świeczki (wszystko jest rzeczą gustu, oczywiście). Z uwagą będę przeglądał powiązane Fora i będę wdzięczny za kolejne informacje od Panów! Chciałbym jeszcze poprosić Vanacheim Freyr o jakieś informację na temat sterowca, o którym wspominał.

Pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga jest dluga, ale jezeli zmniejszysz wymagania np. do 1,5kg, to bedzie ona trwala 6 miesiecy i nie bedzie tak kosztowna jak to poprzednio opisalem.

a'propos, z ktorej leczycy jestes?

 

Pozdrawiam

 

Baxter

 

1,5 kg to nie jest problem, każda mini kamera waży dużo mniej. Problem jest inny, jak sam wcześniej zauważyłeś: brak doświadczenia! Czy sam zapał wystarczy?!? Łęczyca w woj. łódzkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowiec masz na allegro (jeszcze 5-dni) http://www.allegro.pl/item345889419_sterowiec_reklamowy_zdalnie_kierowany.html

 

Problem jest inny, jak sam wcześniej zauważyłeś: brak doświadczenia! Czy sam zapał wystarczy?!?

 

Zapał przede wszystkim (tylko nie słomiany), doświadczenia nabędziesz, jak każdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz plany masz powazne, ijestes powaznym facetem, a ponad to łeczyca to piekne miasto (ze szczegolnym uwzglednieniem zamku) . Czasem przejezdzam przez leczyce w drodze do łodzi. To teraz juz powaznie.

Do wykonania tego zadania, obojetnie czy chodzi o filmowanie, czy fotografowanie z powietrza bedziesz potrzebowal trenerka, czyli model gornopłata o rozpietosci ok 2,5m. Do tego rozmiaru wyposazenie platowca nie jest bardzo drogie, powyzej zaczynaja sie schody. Motoszybowiec sie nie nadaje ze wzgledu na mala pojemnosc kadluba. a sprzet warto miec w srodku, latwiej go zabezpieczyc przed uszkodzeniem w wypadku kraksy, czy trudnego ladowania. Rodzaj napedu, spalinowy czy elektryczny, mozna na razie pozostawic otwarty, oba maja swoje plusy i minusy. odnosnie transmisji obrazu, czy jest konieczna i czy rzeczywiscie bedzie pomocna, tez sprawa otwarta.

Na pewno bedziesz potrzebowal dobrej aparatury zdalnego sterowania, na pewno 6-cio kanalowej, renomowanej marki. Od rozgladania sie za taka warto zaczac.

Bedziesz potrzebowal na poczatek czegos do nauki latania. trenerka, bo tak bedzie najprosciej, i to cos do samodzielnej budowy, zdobedziesz doswiadczenie i potem bedziesz mogl pomyslec nad dalszym rozwojem i budowa wiekszego.

Proponuje RWD-5 by Skazoo, jest prosty w budowie i pilotazu, jest rowniez niedrogi, a przestronny kadlub pozwoli ci zamontowac wewnatrz aparat cyfrowy i zaczac juz najdalej za miesiac przygode z fotografia czy filmem z powietrza.

tutaj masz plany samolotu i opis budowy

http://forumrc.alexba.eu/users/skazoo/rwd/rwd.htm

na naszym forum znajdziesz kilka opisow budowy, poczytaj je.

a tutaj na zachete masz film z pokladu krecony cyfrowka samsunga.

http://www.baxter.sylaba.pl/RWD-5%20Samsung%202.wmv

 

Pozdrawiam

baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze skusić się na paralotnię PPG. Używane skrzydło ok. 2m2 kosztuje u nas od 100 PLN, do tego linki (30 pln), silnik, drewno na wózek, śmigło, kółka i niedużo własnej pracy. Pamiętaj, że to skrzydło to KITE, nie GLIDE. Musisz przerobić długości i mocowania linek. Schemat jest gdzieś na tym forum.

P.S. Zakładam, że aparaturę z odbiornikiem, kwarcami... masz.

P.S.2. Obejrzyj na YouTubie filmy gościa PADALEC8 i jego skrzydła. Sam je robił (szył), i latają. Chce za nie 210 EURO. Drugi (tańszy) producent takich rozwiązań modelarsko-lotniczych to właściciel portalu: SeaBreezeParachutes.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Czy już spotkałeś się z ludźmi na Twoim przyszłym lotnisku (zajrzyj do tego wątku)? Sporo używanych aparatur 35MHz trafia teraz na rynek, bo 2,4GHz zaczynają pooowolutku tanieć. Być może ktoś z Twoich przyszłych kolegów/koleżanek ma do sprzedania swój sprzęt i wybawisz go/ją z kłopotu niedużym kosztem?

 

P.S. Jeżeli chcesz się tylko pobawić, to kup coś najtańszego od kogoś z niniejszego Forum. Jeżeli myślisz o stabilnym/spokojnym lataniu/szybowaniu i oglądaniu z góry ziemi (kamera na serwach z możliwością rozglądania się), to policz z kimś ilość kanałów jakie będą Ci potrzebne do latania i rozglądania się(5CH). Być może kiedyś dojdziesz do heli... (6CH).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Okazuje się, że niewiedza ułatwia życie!!! Na każde pytanie, na które znajduję odpowiedź pojawia się dziesięć kolejnych… co oznacza, że im więcej wiem tym jeszcze więcej nie wiem! Dziwny paradoks, z którego nie potrafię już wybrnąć.

Niebawem rozpocznę budowę RWD-5 by Skazoo, ale nim to zrobię chciałbym znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Wertując forum znajduję strzępy informacji, których złożenie w całość zajmie mi długie godziny spędzone przed komputerem. A to nie jest możliwe z racji pracy i studiów, które pochłaniają większość mojego czasu. Dlatego podejmuję ryzyko zadania tych pytań na tym forum, narażając się Panom na negatywizm w ocenie mojej osoby, gdyż to każdy sam powinien zadać sobie choć odrobinę trudu, a nie oczekiwać wyłożenia „kawy na ławę”!

Na początek chciałbym prosić o skierowanie mnie na jakieś strony opisujące w „wyczerpujący” sposób terminologię związaną z całym zagadnieniem, jakim jest modelarstwo rc. Będę również bardzo wdzięczny za wskazanie stron z planami i opisem budowy innych modeli z depronu. Chcę też zapytać czy warto zainwestować w lekturę książkową lub czasopisma poświęcone tej tematyce, a jeśli tak to co jest godne polecenia?! Na koniec chciałbym zadać pytania związane poniekąd z budową RWD-5 by Skazoo. Pytania, które są wytworami mojej niewiedzy.

- Czy można powiększyć (proporcjonalnie) model RWD-5 by Skazoo (zbudowany z depronu)

- Czy do tego modelu można zastosować silnik spalinowy

- Czy depron można pokrywać jakimiś farbami (lakiery, akryle itp.)

- Czy można w jakiś sposób wyliczyć jak się ma stosunek mocy silnika i powierzchni nośnej do wagi modelu (nie wiem czy to pytanie jest poprawnie sformułowane)

Mimo że chęć filmowania z lotu ptaka nadal jest moim głównym celem, to chwilowo spycham je na bok… chcę na razie rozwinąć swoją wiedzę w budowie i opanowaniu sztuki latania.

 

Będę zobowiązany za jakieś informacje…

 

(mój e-mail anstolarczyk@wp.pl)

 

Pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witaj! Przejrzałem linki pobierznie, ale są tym czego szukałem. Dziękuję bardzo!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Czy można powiększyć (proporcjonalnie) model RWD-5 by Skazoo (zbudowany z depronu)

 

Tak. Chodź musisz uwzględnić poprawki wytrzymałościowe lub nawet zmianę techniki budowy modelu. Konstrukcje depronowe mają swoje ograniczenia choć spotyka się modele dość znacznych gabarytów budowanych z tego materiału. Wiele takich konstrukcji jest na stronach słynnego "francuza". Zauważ także iż wielkość tego modelu w oryginalnej wersji idealnie pasuje pod najtańsze wyposażenie. Większy model oznacza mocniejszy napęd a ten z reguły jest kosztowniejszy.

 

- Czy do tego modelu można zastosować silnik spalinowy

 

Tak. Chodź musisz pamiętać i konstrukcje depronowe muszą być solidnie zabezpieczone przed paliwem oraz spalinami. (taśma, lakiery itp) Depron także zdecydowanie szybciej "męczy" się niż drewno. Drgania wywołane przez silnik oraz czasem większa moc mogą znacznie skrócić trwałość takiego modelu. Generelanie odradza się takich połączeń.

 

- Czy depron można pokrywać jakimiś farbami (lakiery, akryle itp.)

 

Tak. Bezpośrednio wszystkim co nie jest żrące dla styropianu. Stosuje się również różne metody zabezpieczania depronu np. wcześniejszym oklejeniem go papierem. Więcej na te tematy poczytasz w dziale "WARSZTAT"

 

- Czy można w jakiś sposób wyliczyć jak się ma stosunek mocy silnika i powierzchni nośnej do wagi modelu (nie wiem czy to pytanie jest poprawnie sformułowane)

 

Tak. To są podstawowe parametry i stosuje się pewne wytyczne w których projektując i budując model powinno się zmieścić oczekując spodziewanego efektu. Parametry te z czasem dobrano (w szczególności dla modeli makiet). Były publikowane w którymś z numerów "RC Przegląd" jak odszukam - podam. Jest to "obciążenie silnika" gdzie podawana jest waga modelu (zależna od jego wielkości oraz typu) na jednostkę pojemności silnika oraz "obciążenie powierzchni nośnej" również zależna od przeznaczenia konstrukcji. Na podstawie tych wytycznych możliwe jest prawidłowe wyliczenie wagi, skali modelu a więc jego wielkości oraz dobranie silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Czy można powiększyć (proporcjonalnie) model RWD-5 by Skazoo (zbudowany z depronu)

 

Tak. Chodź musisz uwzględnić poprawki wytrzymałościowe lub nawet zmianę techniki budowy modelu. Konstrukcje depronowe mają swoje ograniczenia choć spotyka się modele dość znacznych gabarytów budowanych z tego materiału. Wiele takich konstrukcji jest na stronach słynnego "francuza". Zauważ także iż wielkość tego modelu w oryginalnej wersji idealnie pasuje pod najtańsze wyposażenie. Większy model oznacza mocniejszy napęd a ten z reguły jest kosztowniejszy.

 

Dziękuję za informacje, mam jeszcze jedną prośbę… mógłbyś mi powiedzieć, czy pakiet 8 KAN 1050, silniku 400 6V, przekładni 4:1 i śmigle 10x6 należy właśnie do tych tanich zestawów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ja w moim RWD ma własnie taki zestaw

 

pakiet 8xkan 1050 cena ok 80zł

silnik 400 6V cena slinik ok 25zł

przekładnia 4:1 MpJet cena ok 15zł

regilator Jeti JES 020 cena OK 90-100zł

smigło GWS 10x6

 

Taki zestaw spokojnie ciągnie u mnie 700g

 

pozdrawiam

 

Ok, fajnie, dzięki! Do tego modelu potrzebne są jeszcze dwa serwa (prawda), jakie można zastosować? I jeszcze mam takie pytanka... czym się ładuje akumulatory i jak długo ten model utzrma się w powietrzu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak mam zrobioną wersje z lotkami czyli na 4 serwa.... Do ładowania pakietu NiMh potrzebujesz specialnej ładowaki która obsługuje ten typ aku. oprócze tego pamietaj ze te aku mają efekt pamięci potrzena Ci bedzie rozładowywarka chyba ze zainwestujesz w lepsza ładowake która to bedzie posiadała wbudowany moduł do rozładowania aku 0,9 V na Celle .... np. SHARK 10

 

 

czas lotu zależy od kilku czyników np wiatru czy też "typu" lotu. ale napełnym gazie ok 5-20 minut spokojnie polatasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.