Skocz do zawartości

Pomoc w instalacji systemu Win98 obok XP


modelarz115

Rekomendowane odpowiedzi

Walczę z tym tematem od dwóch dni, nie liczę już ile razy uwaliłem system, zwracam się więc o pomoc.

 

Problem polega na tym, że jak instaluję Windows 98 to ten skubaniec nie czyta płyt ze sterownikami (odpowiednich do systemu) a tym bardziej pamięci USB. Mam wtedy czysty odizolowany od świata system bez sterowników. Z kolei Jak najpierw zapodam XP, to instalator od 98 wywala że nie jest przystosowany do instalacji kilku systemów i każe instalować się z poziomu systemu, wtedy z kolei wyskakuje komunikat, że operacja nie może być wykonana z poziomu Windows XP i odsyła mnie do MS DOS. A MS DOS jest obrażony i odrzuca wszystkie moje komendy.  :angry:

 

Wystarczył by mi sprawny WIN98, ale nie mam jak wgrać sterowników do czegokolwiek. Nie wiem już od  której strony się za to zabierać, a takie problemy jak wiemy potrafią zabierać cały czas wolny  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz założoną partycję Fat16 na której "stawiasz" W98, to wystarczy żebyś na nią podgrał potrzebne sterowniki (chipset + karta sieciowa). najwygodniej chyba jednak pod wirtualką o ile nie ma potrzeby bezpośredniego dostępu do sprzętu (w specyficznych zastosowaniach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz założoną partycję Fat16 na której "stawiasz" W98, to wystarczy żebyś na nią podgrał potrzebne sterowniki (chipset + karta sieciowa). najwygodniej chyba jednak pod wirtualką o ile nie ma potrzeby bezpośredniego dostępu do sprzętu (w specyficznych zastosowaniach)

 

Dzięki za podsunięcie myśli, przekonwertuję(?) partycję systemową z XP na NTFS, by instalator od 98 go nie widział, ale wydaje mi się, że już raz to robiłem

Jednak nie działa 

 

 

Jeśli masz założoną partycję Fat16 na której "stawiasz" W98, to wystarczy żebyś na nią podgrał potrzebne sterowniki (chipset + karta sieciowa). najwygodniej chyba jednak pod wirtualką o ile nie ma potrzeby bezpośredniego dostępu do sprzętu (w specyficznych zastosowaniach)

Tylko jak mam wgrać tam te sterowniki skoro, instalator odmawia współpracy gdy mam zainstalowany jakiś system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa, tylko że instalator wymaga fata na dysku C jako podstawowym i tak czy inaczej  muszę go sformatować, więc bez 2 XP się nie obejdzie (pierwszy na C do śmieci do sformatowania a drugi jako właściwy) . Oto co najprostsze przyszło mi do głowy

 

zmieniam taktykę: 

1 instaluję XP na czystym sformatowanym dysku

2 dzielę dysk na 2 partycje, systemową zamieniam na FAT 

3 instaluję xp na 2 partycji 

4 instalując 98, formatuję dysk C (czyli ten z fatem) i cieszę się dwoma systemami

5 zabawa z szukaniem sterowników 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie instalujesz xp żeby podzielic na partycję a otem sformatować. Sciągnij sobie narzędzie do partcjonowania dysku bez system, czy też ze swoim systemem na płytce bootowalnej, np batpe lub ultimate boot cd.

Zrób partycję fat32 i ntfs. Ustaw fat32 na aktywną i na nią zainstaluj windows 98. Instalacja Xp to juz bajka na drugiej partycji.

 

A najlepiej powiedz co chcesz ociśgnąc bo może sa lepsze pomysły niż ten co wykombinowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to? http://www.dobreprogramy.pl/Ultimate-Boot-CD,Program,Windows,56707.html

 

Dziękuję za naprowadzenie, jeżeli poradzę sobie z obsługą tak skomplikowanego, technologicznie programu, to powinno się udać 

Zastanawia mnie tylko, co zajmuje aż 592 MB? I zostaje kwestia wypalenia na płytkę... mój laptop wypala 1 na 4 płyty poprawnie

 

Instalacja 98 to raczej sztuka dla sztuki, w sumie to nie wiem czemu jestem aż tak na nią zawzięty, może poza małą nadzieją, że stary komp, który oryginalnie miał windowsa 98, będzie lepiej chodził

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypalona płytka nie startuje (próbowałem w 3 egzemplarzach),

mój plan nie działa - instalator win 98 wywala błąd podczas formatowania dysku c, a nie umiem sformatować go z poziomu systemu 

 

POLEGŁEM  :wacko:

 

zajdę do znajomego informatyka z tym gratem, jak coś zaradzi to dobrze a jak nie to zadowolę się XPkiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobny hint :

1. Stawiasz ubuntu (bo najłatwiej)

2. Partycjonujesz pod nim dysk (bo robisz to co chcesz a nie to co się wymyśliło nieukom z redmont)

3. stawiasz XP wymuszając wybór partycji a nie tworzenie partycji

4. z płytki odpalasz ubuntu i naprawiasz to co sp..... popsuł xp czyli MBR

5. instalujesz 98 na kolejnej partycji.

6. powtórka pkt 4 tyle ze teraz popsuł to 98.

7. cieszysz się kompa z postawionymi 3ma systemami, decyzję który zostanie odpalony podejmujesz na etapie boota przy pomocy GRUBa-.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj zakładać partycje i formatować jakimś bootowalnym pendrivem albo płytką. na niej posadź program GParted i po sprawie. najpierw zainstaluj W98, potem XP, powinien sobie bootloader poprawić tak żeby były dwie opcje uruchamiania systemów (W98/WXP)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko, wygląda da mnie łatwo tylko w teorii, chyba porwałem się z motyką na słońce...

 

okazuje się że nie mam sprzętu do nagrania dysku CD ROM... nagrywarka w laptopie padła więc odpada cokolwiek wypalanego na płycie

bios odmawia współpracy z jakimkolwiek botowalnym pendrivem, próbowałem z ubuntu i z trzema programami do partycjowania

 

Zainstalowałem XP i na razie przy tym zostanę bo laptop z którego piszę niedługo wyruszy w na wycieczkę tirem po europie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.