Skocz do zawartości

Onewinch - nowa metoda startu szybowców.


Grzegorz POL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Natrafiłem w sieci na ciekawy sposób na wyciągnięcie modeli szybowców w powietrze, informacje odnoście tego systemu mozna znaleźć na jego rodzimej stronie http://www.onewinch.com

Szczerze powiedziawszy bardzo podoba mi się taka wyciągarka i nie ukrywam że chciałbym zrobic sobie taką w domu. Natomiast nie mogę wyobrazić sobie sposobu jej działania. Wiem z lekcji fizyki że wielokrążek służy do zmniejszenia siły podnoszonego ciężaru natomiast nie bardzo rozumiem jak taka rzecz może sprawić że poruszając sie do tyłu z małą prędkością ściągamy dużą ilość właściwego holu podczepionego do szybowca? Czy to działą na takiej samej zasadzie jak np przekładnia zębata? Chętnych zapraszam do dyskusji na temat tego jak myślę ciekawego rozwiazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada działania jest dość prosta - dwa podwójne bloczki i jeden pojedynczy.

Jeden podwójny bloczek mocowany na szpilce, drugi bloczek na "ciągadle" , pojedynczy bloczek jako nawrotny do holu.

Hol mocowany do ciągadła, a następnie przechodzi przez oba podwójne bloczki i dalej przez bloczek nawrotny, powraca z zaczepem do modelu.

Przelicz sobie o ile przesunie się koniec holu gdy ciągadło prrzesunie się o 1 m.

To takie odwrócenie działania talii żeglarskiej.

Problem jest tylko jeden - sposób zabezpieczenia wielokrążków przed wypadaniem holu i dostawaniem się pomiędzy krążki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj miała miejsce inauguracja tejże wyciagarki mojej roboty. I powiem że to jest cos niesamowitego :D . Do jej skonstruowania użyłem metalowych bloczków 3/4 cala. Faktycznie, dużym problemem jest to że linka wcina się miedzy koło prowadzące a obudowę, ale już wiem jak ten problem rozwiązać. Jestem bardzo zadowolony, nawet pomimo tego że na rozłożenie sprzetu poświęciłem w sumie ok. 1h a wykonałem tylko 3 loty po 2 minuty, z racji tego że miałem dostępne tylko 100m holu. Także polecam jeśli ktoś ma szybowiec na płaskm terenie i ni ma nikogo do holowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.