Skocz do zawartości

Pytanie o rodzaje śmigieł do elektryków


ADI-mistrzu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Buduje model latający, coś typu helikoptera, lecz posiada 4 wirniki.

Silniki są wykonywane ręcznie i tutaj mam pytanie do was:

Jak są montowane te śmigła ? Bo ja z silnika mam po prostu wał o średnicy 5mm.

Jeśli średnica jest zza wielka to mogę ją stoczyć, tyko wytłumaczcie mi jak to jest montowane ?

Myślałem o śmigłach średnicy około 30cm, co wy na to ? Śmigła nie mogą być regulowane jak to jest w helikopterach, w tym modelu inny jest system sterowania.

 

Potraficie coś polecić ? W modelarskim tylko mi pojęczeli i nic konkretnego nie powiedzieli...

 

Bardzo proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I do tej piasty się po prostu śmigła dobiera ?

I czym śmigła się różnią od siebie ? Bo wszedłem do katalogu z nimi i jakieś 4 rodzaje znalazłem, które są najlepsze w osiągach i czym głownie się różnią ?

 

Silnik trójfazowy, ale nieco inny, bo sterowany hallotronami, ale zasada działania i budowa ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1\ musisz wiedziec jaki KV ma tój silnik czyli ile obrotów na volt i jak jest moc tego silnika

2\ smigła dobiera sie do silnika /średnica śmigła oraz skok śmigła/ np 8x4

3\ rodzaje smigieł to

 

do modeli elektrycznych DD/SF/HD/ (zwykłe i slow fly - takie wygibaśne)

do modeli spalinowych (duże )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śmigła róznią się sprawnością ale dopóki nie zmierzysz osiagów silników na jakimkolwiek smigle np gws 8x4 nie ma co podpowiedziec , musisz po prostu kupic 2-3 rózne smigła GWS HD np 7x3,5 8x4 9x5 zmierzyć osiągi czyli napiecie zasilania pobór pradu i osiągane obroty wtedy coś można powiedzieć na temat tych silników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I do tej piasty się po prostu śmigła dobiera ?

Raczej do modelu ( i tego co w modelu) :D

 

Ja zaczynałem od śmigieł GWSa (tanie, w dużym wyborze i do mniejszych mocy wystarczały); później, w miarę wzrostu mocy używanych silniczków wziąłem się za APC "elektryczne" (APC E) - jak przestały wystarczać zacząłem używać APC spalinowych i Master Airscrew (spalinowych).

Sporadycznie trafiało się coś innego.

30cm średnicy (12"), to już na granicy produktów GWSa, zależy od obciążenia.

Pewnie będziesz musiał szukać czegoś w APC.

Ale najpierw zrób sobie jakąś "ciągomiarkę" i pobaw się GWSami ( http://forumrc.alexba.eu/ipw-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=4140&postdays=0&postorder=asc&highlight=rosa&start=0 ), jak załapiesz o co chodzi, na pewno zaoszczędzisz na śmigłach i modelach.

 

PS

To co napisałeś w żaden sposób nie pozwala na dobór śmigła (może jedynie sugerować mały skok).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może w przyszłości będzie to moja gotowa praca magisterska, bo aktualnie jestem w 3 technikum mechatronicznym =].

 

Widzę że tutaj mogę naprawdę otrzymać pomoc więc zagłębie was nieco w to =P

 

Buduje model latający, coś ala helikopter ale posiadający 4 silniki. To wygląda jak X, na ramionach X są silniki a w punkcie przecięcia ramion X'a elektronika sterująca.

 

Silnik jest wykonywany ręcznie, 3 fazowy. Aktualnie jest w budowie, ale być może za tydz./2 tygodnie będą jego pierwsze testy. Aktualnie poprawiam go, zmniejszam jego wagę itp.

Wykonany niemal w 100% z dural aluminium (aluminium lotnicze, wyjątkowo lekkie i wytrzymałe).

Pewnie zrobię tak jak piszecie, kupie jakieś śmigło GWS na początek tak o wymiarach np 10 cali i przetestuje to wszystko.

 

Tylko jeszcze pytanie mam:

 

Ile powinno być tego wystającego wału na śmigło aby wystarczyło na zamontowanie piasty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że robisz coś takiego:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic841881.html

http://www.plexmo.de/

http://www.rchobby.co.uk/r_c_ufo_.html

http://diydrones.ning.com/profiles/blog/show?id=705844%3ABlogPost%3A12672

http://www.mikrocontroller.com/de/KopterRahmen.php

 

Długość wału dla osi 4mm wystarczy 14mm (taki jest głęboki otwór w piaście), tak że sądze że przy 5mm długość 15mm wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie coś takiego podobnego.

To przez ten długi weekend popracuje nad silnikiem i dam znać jak poszły prace nad nim jeśli jesteście ciekawi.

 

A i nie potrafię takiego zapisu odczytać:

"Piasta M8/5mm z kołpakiem owalnym" - To piasta na wał średnicy 8mm i śmigło 5mm ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i nie potrafię takiego zapisu odczytać:

"Piasta M8/5mm z kołpakiem owalnym" - To piasta na wał średnicy 8mm i śmigło 5mm ?

 

5mm - oznacza średnicę osi silnika

M8 - gwint maszynowy, średnica 8mm, czyli śmigło musi mieć otwór 8mm

 

czy chodzi ci o taką piastę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej dużej średnicy wału silnika (5mm) możesz mieć kłopoty ze śmigłami GWSa (np slow fly, a takich chyba byś potrzebował, nie bardzo dadzą się rozwiercić do 8mm).

Jakiej mocy będą te silniki, bo na razie wygląda to wszystko na sporą zgadywankę - może wystarczy Ci wał silnika fi 3mm :? a może potrzebujesz aż 5mm - wtedy nie wystarczą Ci śmigła GWSa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie potrzebuję dość dużej mocy bo latak będzie miał dość sporo komponentów (kamerę cyfrową, układy zabezpieczające np oblepione będzie fotokomórkami i trzeba będzie dać układ do sterowania nimi, żyroskopy itd...).

 

Znalazłem jakieś śmigło tak podpisane:

"Śmigło APC 13x8E" - czyli ma 13' rozpiętości i 8mm gwint ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.