Skocz do zawartości

Cap 232- balsa (elektryk)


Rekomendowane odpowiedzi

Oto mój cap specjalnie budowany na zawody wodnosamolotów :D

 

fef823bd3be734acm.jpg

 

Model jest już prawie gotowy ale nie zamieszczę tak szybko ostatecznego zdjęcia ;)

 

ccd3d8c61b49a0f2m.jpg

 

Jest to model bardziej akrobacyjny ale jak są zawody wodnosamolotów(w moim mieście) to trzeba pływaki ;]

 

b668c3d3085a4f7dm.jpg

 

No i na razie tyle. Zdjęcia niskiej jakości z powodu słabych baterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej chyba wykonać sobie kopyto z balsy gipsu pianki bądź innego materiału potem na to butla po napoju (PET) i ogrzanie opalarką ,w piecu bądź wrzątku.

Można też wykonać przez laminowanie ale to inna bajka :wink: .

PS-jest opcja edytuj :| jak i wyszukiwarka na forum (poszukaj)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba właśnie tak zrobię. Kopyto wykonam z kawałka drewna.

 

Następna porcja zdjęć :D

 

2d03ccd7f33c54eb.jpg

62bc498af222bd72.jpg

034ff16251257421.jpg

6cae5b8fe2ea15af.jpg

70b2741eff90edb2.jpg

4fe32e8cc7260fde.jpg

2711de5063646de1.jpg

d47567c6ec484f07.jpg

0cc8a515af79be0a.jpg

No i to na tyle.

 

Do samolotu zamówiłem silnik welgard 22-12-10 a masa modelu wynosi około 660g. Czy pociągnie model w zawisie tego nie wiem :D Ale jestem pozytywnie nastawiony. Bardziej się boję oblotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pociągnie model w zawisie tego nie wiem :D Ale jestem pozytywnie nastawiony. Bardziej się boję oblotów.

 

Na razie nie nastawiaj sie na zawisy. O ile sie nie mylę robiłem ten model właśnie z tych planów. Co prawda sprzedałem go przed oblotem ale z relacji nabywcy tegoż modelu wynika, że 3d to raczej nie bardzo.

 

 

tutaj wątek z innego forum na temat budowy mojego Capa:

 

http://forumrc.alexba.eu/ipw-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=5187&postdays=0&postorder=asc&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie model jest po oblotach. Zrobiłem nim 3 krótkie loty(dość groźne). Model wariuje jak zdejmę mu gaz - skręca automatycznie w prawo. Jak daje głębokość do siebie to model idzie w gorę a jak odwrotnie to raptownie spada w dół. Nie wiem czego jest to przyczyna i jak to wytrymować. Środek ciężkości jest tam gdzie siedzą serwa w skrzydłach.

 

dsc06472sd2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak daje głębokość do siebie to model idzie w gorę a jak odwrotnie to raptownie spada w dół.

Reakcje wg opisu są prawidłowe... Drąg na siebie - model leci do góry, odwrotnie - w dół. Czy mam rozumieć, że reakcje są zbyt gwałtowne?

 

Środek ciężkości jest tam gdzie siedzą serwa w skrzydłach.

- i to może być powód. Przesuń Ś.C. "na oko" w okolice dźwigara albo pobaw się w policzenie. Skoro jednak nie rozwaliłeś modelu przy tak tylnym ustawieniu, to po przesunięciu do przodu na pewno sobie poradzisz :D

 

Jakie masz wychylenia sterów? Masz ustawione wychylenia expotencjalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem już do przyczyny. Model nie był wyważony. Przesunąłem SC do przodu (koło dźwigara) tak jak napisał Ładziak. Model jest już po oblotach. Lata świetnie, a waga to 800g :D

 

wiem wiem sporo jak na taki model ale mam tył przeciążony balsą i dlatego takie obciążenie poszło na przód. Model lata z 2 li-pol'ami po 3 cele każdy(1350mah). Oczywiście podpinam silnik pod 1 li-pol. Drugi jest tylko do wyważenia.

 

Po oblotach jednak pojawił się drugi problem...

Wszystko lata pięknie, ładnie, bardzo szybko! i jak trzeba, a jak przychodzi czas na pętlę to model ucieka w prawą stronę i wali się na skrzydło. Gdy pociągam raptownie błębokość do siebie aby model poleciał w górę to model wali się na prawe skrzydło.

 

Jak wgram film na youtube z 1 lotu ze złym wyważeniem samolotu to podam link ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak przychodzi czas na pętlę to model ucieka w prawą stronę i wali się na skrzydło.

Zakładam, że model jest równy i symetryczny. Jak masz wykonane połączenie połówek steru wysokości? Może połączenie jest zbyt elastyczne, co powoduje różnicowe wychylenie połówek steru? Jaki jest zakres jego wychyleń? Model ucieka przy każdej pętli, czy tylko ciasnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze może to być za mała prędkość

 

Właśnie o prędkości nie wspomniałem. Model posuwa jak szalony. :D Jest bardzo szybki i idzie pionowo.

 

Zakładam, że model jest równy i symetryczny.

 

Tak. Model jest równy i symetryczny.

 

Jak masz wykonane połączenie połówek steru wysokości? Może połączenie jest zbyt elastyczne, co powoduje różnicowe wychylenie połówek steru? Jaki jest zakres jego wychyleń? Model ucieka przy każdej pętli, czy tylko ciasnych?

 

Połączenie połówek steru wysokości wykonane jest z listewki balsy 9x5 mm i jest sztywne. Model ucieka tylko w ciasnych ponieważ tam się raptownie pociąga głębokość do siebie. Przy łagodnym wznoszenie lata płynnie. Co do zakresu wychyleń to nie mają większego znaczenie ponieważ model wali się na prawe skrzydło tylko gdy raptownie pociągnę głębokość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie połówek steru wysokości wykonane jest z listewki balsy 9x5 mm i jest sztywne.

Mimo wszystko tu może być pies pogrzebany (pierwszy). Balsowa listewka tak sobie pracuje na skręcanie. W moich modelach mam takie połączenia usztywnione albo okleinami ze sklejki, albo wzmocnieniami z drutu. Upewnij się że połączenie jest naprawdę sztywne. Acha, z której strony masz dźwignię steru wysokości?

 

Co do zakresu wychyleń to nie mają większego znaczenie

Mają, mają - i tu może być drugi pies porzebany, bo:

model wali się na prawe skrzydło tylko gdy raptownie pociągnę głębokość.

- i następuje zerwanie strug. Zmniejszaj zakres wychyleń do momentu, aż model zacznie prawidłowo kręcić pętle - 3D i tak za bardzo chyba nie polatasz ze względu na wąskie lotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się pojawił 2 problem. Latałem na kolegi silniku aż do momentu lądowania. Zaryłem silnikiem w piach i teraz nie chce mi sie kręcić. Macie jakiś sposób na wyczyszczenie go z piachu? Silnik nie mój i tego sie obawiam że się zepsuł :ble:

 

-------------

Edit

 

Poradziłem sobie już z tym. Kamyczek 1 mm siedział z tyłu silnika a po wyjęciu wszystko ładnie chodzi ;)

 

Oto film z 1 lotu:

 

 

Klik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 2 silnik welgard 22-12-10 i ten co miałem wcześniej (1 rok) ma większe przeskoki a ten co teraz przyszedł to prawie ich nie czuć. Od czego to może być? Trzeba je docierać czy jak? a może jakiś szajs przysłali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.