Skocz do zawartości

Każdy początkujący musi to wiedzieć


mati1988k

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

witam

 

przeczytalem artykul i jestem bagatszy o jakies tam doswiadczenie, ale

 

mam kolejna prosbe, czy ktos z was, doswiadczonych modelarzy, moze napisac po kolei z czego sklada sie kazdy model tak lopatologicznie, zeby kazdy mlody mogl to zrozumiec ?

 

chodzi mi dokladnie o wyposazenie modelu w sprzet RC.

 

Najlepiej z jakimis obrazkami, ze to jest serwo, to odbiornik itd.

 

troszke wiem jak co wyglada, ale nie mam pojecia jak to sie podlacza do siebie, ile musi byc akumulatorow i takie tam proste pytania.

 

z gory dziekuje

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę pomóc, doświadczony nie jestem, bo niedawno oblatałem pierwszy model, ale wiem co i jak ;)

Opiszę napęd trójfazowy (bezszczotkowy, bo w silniki szczotkowe nie warto już inwestować) :)

 

(Zdjęcia z modele.sklep, rcsklep i UH)

 

Na początku potrzebujesz nadajnika, najlepiej na 35mhz lub gdy masz fundusze na 2,4ghz

nie mniej niż 4 kanały, nie więcej niż... Cię stać ;) Ta na zdjęciu to kombajn, zawiera mixery, komputer, takie są zalecane, choć jak nie wiesz czy Cię modelarstwo wkręci to można kupić prostą 4-kanałową

 

OPTIC.jpg

 

 

Mamy nadajnik, to potrzebujemy odbiornika, na takiej samej częstotliwości (np. 35mhz) jak nadajnik. Ten na zdjęciu ma 5 kanałów, czyli możemy sterować obrotami silnika, wysokością, kierunkiem, lotkami + coś jeszcze (podwozie, światła, dym i inne bajery)

 

hitecmicro05s.jpg

 

Aby połączyć nadajnik z odbiornikiem konieczne są kwarce, w zależności od tego jak mamy odbiornik z pojedyńczą lub podwójną przemianą, częstotliwość taka sama, np. 35mhz

 

kwarchiteckomplet.jpg

 

 

Teraz model, potrzebny silnik (najlepiej bezszczotkowy), na zdjęciu taki najtańszy "dzwonek", jak widać ma 3 kabelki

 

tp%20bm2410_9%20red%20logo.jpg

 

Kolejny element to regulator do bezszczotek

 

HXT18A.jpg

 

 

Pakiet, najlepiej Li-pol, dla początkujących polecane są 2 rodzaje, 2s i 3s (czyli 2 cele i 3 cele). pakiet oprócz 2 grubych kabli do zasilania (o czym niżej) ma też wtyczkę z 3 lub 4 cienkimi kabelkami, to do ładowarki/balancera

 

Oto pakiet z 2 celami

 

5002s.jpg

 

A to 3 cele

 

13003s15c.JPG

 

pakiet 2s ma 7,4V, zaś 3s ma 11,1V, moim zdaniem lepiej inwestować w 3s

 

Teraz Serwa, czyli to dzięki czemu sterujemy modelem

 

Serwa mini, o wadze około 10g, można je kupić od 15zł w górę za sztukę, do małych modeli, trenerków, niedużych akrobatów itp

 

sg50.jpg

 

A to standardowe, ciężkie, około 30- 40g i więcej, np. do spalin i dużych akrobatów

 

sg5010.jpg

 

Są też serwa cyfrowe, ale po co w głowie mieszać :)

 

Na koniec ładowarka do lipoli

 

Najtańsza, polecana przez innych to E-sky, zasilana z akumulatora samochodowego bądź z zasilacza sieciowego. Ma ona 2 wejścia, pod 2s i 3s

 

esky%200851%20balanc%20chrg%20logoa.jpg

 

 

 

To wszystko by pierwszy model uruchomić :)

Zamiast bawić się w składanki nadajnika, odbiornika, kwarców, serw, można kupić zestaw, np.

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=206

 

(ten akurat ma standardowe serwa, trzeba szukać z mini serwami)

 

 

A teraz jak to połączyć...

 

1. Od regla idą 3 kabelki i od silnika 3 kabelki, więc je łączymy ze sobą (złączami Gold 2mm lub 3,5mm), obojętnie jak, w razie gdyby silnik kręcił w drugą stronę wystarczy 2 obojętnie które kabelki ze sobą zamienić

2. Od regla idą z drugiej strony 2 kabelki, od pakietu idą też 2 kabelki, te grubsze (nieraz fabrycznie z wtyczką, nieraz gołe), więc te kabelki ze sobą łączymy (tylko uwaga na + i -)

3. Od regla idzie też wtyczka z cienkimi kabelkami, takie same idą z serw także. Je podpinamy do odbiornika, na rysunku niżej masz zaznaczone numery kanałów, może być tak, może być odwrotnie, ale najczęściej podpisane jest na odbiorniku)

 

Regulator koniecznie(!) podpinamy pod 3 kanał, Lotki pod 1, wysokość pod 2, a kierunek pod 4

 

Załączam rysunek:

 

schemattf9.jpg

 

 

No to z grubsza opisane, pytaj w razie czego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mati fajnie to wszystko rozpisales. Dobrze oddales zasade sterowania platowcem tylko jedna uwaga. Nalezalo by jeszcze opisac zaleznosci miedzy tymi elementami sterowania bo przeciez nie dzialaja praktycznie w odosobnieniu. Co mam na mysli? A no to ze dodenie gazu wplywa ni etylko na przedkosc ale i na wznoszenie a ster wyskosci na malej mocy moze niw wprowadzic samolotu we wznoszenie a tylko zmniejszyc predkosc i nadac wiekszy kont natarcia itd. ale to juz wyzszy poziom wiedzy. Chodzi mi o to aby zdac sprawe poczatkujacym ktorzy nie znaja sie na fizyce lotu iz dzialanie jednym elementem powoduje takie zmiany w pzebiegu lotu ktore wymagaja rownoczesnej ingerencji innych elementow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.