Skocz do zawartości

Carrera Draco 3002


BartK
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :-)

chciałbym się pochwalić modelem, jaki szczęśliwie wypatrzyłem wśród ogłoszeń w zeszłym sezonie. Jest to Draco 3002 firmy Carrera (2,5 m), dość rzadka już dzisiaj konstrukcja, mająca prawie 40 lat.

Kupiłem go na jednym z portali ogłoszeniowych. Przeleżał tyle czasu u kogoś na strychu jeszcze przed montażem, z pudełkiem, w styropianie, kompletny. Czyli taka nówka po >30 latach ;-) 

Zmontowałem go, wyposażyłem, zelektryfikowałem i latam. Pięknie się prezentuje. Wyczytałem, że były dwie serie Draco, pierwsza z usterzeniem klasycznym, druga kilka lat później z motylkowym, ja mam tę pierwszą. 5 kanałów: lotki (jedno wspólne serwo, mechanizm różnicowy sterowany w kadłubie), kierunek, wysokość, przepustnica i hamulce. Hamulce aerodynamiczne są trochę nietypowe, bo zamocowane obrotowo na krawędzi spływu, sterowane wspólnym serwem z kadłuba. Pierwszy właściciel zaczął je montować, ale nie dokończył. Są całkiem skuteczne.

Draco 3002 wg informacji na opakowaniu jest przeznaczony do akrobacji, ale jestem jeszcze za mało wprawny, a konstrukcja na tyle niespotykana, że byłoby szkoda, gdyby coś poszło nie tak. Latam rekreacyjnie, a i termikę łapie (razem z myszołowami na ogonie ;-) )

 

rozpiętość 2,5 m

masa do lotu ok 2,4 kg

obciążenie pow. 38 g/dm2

profil E-374

kadłub - włókno szklane

skrzydła, usterzenie - styropian+balsa

 

Wrzucam filmik zrobiony Mobiusem, pierwszy lot w tym sezonie (na końcu parę zdjęć):

 

od razu mam pytanie do znawców: na filmie widać, że z zakrętami są problemy - czy ktoś może powiedzieć, czy wynika to ze złej koordynacji kierunku z lotkami (np. w momencie https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=-EHiQZvBD3A#t=79 ) chodzi o moment, w którym mimo kontry lotkami w lewo, jest uślizg w prawo (mikser lotki-kierunek był załączony)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny model, ale ja bym zrezygnował na początek ze wszystkich mikserów i po wyczuciu modelu jak reaguje na stery dopiero dodawał cokolwiek jeśli zaistniała by taka potrzeba. A najlepszy mikser lotek z kierunkiem to jest w drągach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicowość z pewnością jest, ale jest można powiedzieć niezmienna, bo wymusza ją maszynka do napędu lotek. Wspólne serwo porusza poziomą dwuramienną dźwignię, która wychyla końcówki (też dźwignie dwuramienne) wychodzące z obu skrzydeł połączone bowdenami z lotkami, jak na planie.

post-15435-0-08421100-1437025693_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma praktycznie żadnej regulacji różnicowości ;) więc nie ma kłopotu. Ta dźwigienka która jest wewnątrz skrzydła u nasady sama zapewnia różnicowość, tzn. w zależności od jej wychylenia użyteczna długość bowdena wydłuża się mniej lub bardziej. Wprawnym okiem można to wypatrzyć na planie. Czyli rzeczywiście w dół lotka idzie mniej niż w górę.

Ale nawet gdyby nie było różnicowości, to po to powinien być kierunek, i wygląda na to, że trzeba go chyba dodawać/domiksować więcej. Czy tak? przy najbliższej okazji sprawdzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.