Jump to content

Odbiorniki Graupner GR Hott - serwotest przy uruchamianiu


matmax
 Share

Recommended Posts

Witam,

w momencie podłączenia zasilania do odbiornika wykonywany jest ruch serwami w skrajne położenia.

Dzieje się to w trakcie pierwszej i jednej sekundy po podpięciu zasilania. Dla mnie to zjawisko jest mocno niepożądane. Ktoś wie czy i jak można to wyłączyć ?

 

Podejrzewałem że ma to związek z funkcją failsafe i przetestowałem dzisiaj różne kombinację w ramach tej opcji, ale nic się nie zmieniło...

 

Będę wdzięczy za sugestie.

Link to comment
Share on other sites

Też to zauważyłem ale, w moim Me dzieje się tak tylko na serwach klap, nie wiem dlaczego, może przez to że tylko tym serwomechanizmom spowolniłem ruch? Inne serwa w modelu są nieruchome po włączeniu zasilania. Dzieje sie tak tylko na tych opisanych serwach i odbiorniku GR24, pozostałe dwa modele na GR16 i jeden na GR12.

Link to comment
Share on other sites

Se failsafe ustawcie poprawnie

 

Jurku, jestem fanem Twoich wypowiedzi ;)

Gdybyś tylko zechciał mnie grzesznemu zasugerować na czym ta poprawność ma polegać.

Ustawiałem failsafe na off i reakcja była taka sama... Na prawdę nie kumam o co w tym chodzi.

Link to comment
Share on other sites

a ja nawet nie wiem jakie masz odbiorniki,jaka aparaturę, jakie serwa i jak masz rozwiązane zasilanie. Temat wątku sugeruje że to dzieje sie na wszystkich odbiornikach graupnera. A mi nigdy cos takiego się nie przytrafiło, a używam prawie wszystkie odbiorniki GR :P

ja za to jestem fanem intrygujących zapytań...bo jak to mówią - nie ma głupich odpowiedzi ;)

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście masz absolutną rację. Pytanie otwarte nigdy nie prowadzi do zamkniętej odpowiedzi. Tego rodzaju pytania są wprowadzeniem do dyskusji, omówień i niedopowiedzeń... Zakreśliłem problematykę bardzo ogólnie ale Jurku i tak bardo mi pomogłeś, tak jak w wątku o hamulcu aerodynamicznym z przed roku. Długo nie zapomnę tej rady:

 

"Jak sie nie uda, toś baba ;)
Nie ma opcji ze sie nie uda."

 

Siedziałem pół nocy by się udało :) i co? udało się.

 

Wracając do tego tematu. Nadajnik Graupner mx-16. Odbiornik GR-16. Serwa digital, ale na analogu było identycznie. Zasilanie z UBECa regulatora obrotów.

W sobotę przeprowadzę oświadczenia i podzielę się wynikami. Żeby nie było że "baba" ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Jerzy Markiton

Jeśli na failselfie ustawisz hamulec (motyl, butterfly) - to serwami trzepnie ! Jeśli failself wyłączysz - to też trzepnie. Jeśli failself ustawisz - wszystkie serwa na "0" - to nie trzepnie.

Tak to sobie chyba u Graupnera wymyślili ? Typ odbiornika - nie ma znaczenia. Sprawdzone na 12,  na 16 i na 24 ! Mówię (piszę) o Hott-cie....

Ty masz wysoki kadłub (gondolka), w Jantarze klapy podnoszą model podczas podłączania zasilania. Nieprzyjemne !....

- Jurek

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego "trzepnie" klapami nie wiem do końca. Podejrzewam że klapy są domyślnie ustawione jako fail safe. Jednak wiem już jak to wyłączyć i kontrolować. A więc...

 

Takie ustawienie jak na zdjęciu poniżej MODE: OFF wyłącza kanał z aktywności fail safe i "trzepnięcie" nie nastąpi. Domyślne ustawienie na wszystkich kanałach to MODE: HOLD jednak  powoduje to "trzepnięcie" wyłącznie kanałem klap. Jeżeli w ustawieniach modelu wybierzemy opcję skrzydeł typu "2alie" czyli wyłącznie z lotkami "trzepnięcie" o którym mowa nie wystąpi na żadnym z kanałów (przy ustawieniach fabrycznych).

 

 

post-15316-0-69766200-1447450116.jpg

 

 

 

Nieznacznie odbiegając od tematu pokażę jak można ustawić na dwa sposoby wartość funkcji fail safe.

Pierwszą możliwość daje menu odbiornika. Po wybraniu odpowiedniego kanału reagującego na zanik sygnału, w tym przypadku to OUTPUT CH: 05 i dopuszczeniu reakcji MODE: FAI SAFE ustawiamy wartość wychylenia serwa F.S.POS; 1538 usec wiedząc że położenie neutralne serwa to POSITION: 1476 usec.

 

 

post-15316-0-66247100-1447450638.jpg

 

 

 

Druga możliwość jest nie znacznie szybsza. Sprowadza się do ustawienia w menu nadajnika kanałów dedykowanych do reakcji na zanik sygnału - na zdjęciu jest to kanał 4 i 5. Ustawiamy czas po którym ma nastąpić fail safe tu DELAY: 1,0s. Następnie wychylamy drążki tak jak byśmy chcieli je utrzymać po zaniku sygnału i trzymając drążki w ustalonych pozycjach klikamy STO.

Zapis trafia do pamięci odbiornika. Można to potwierdzić przeglądając jego ustawienia.

 

 

 

post-15316-0-70024100-1447451191.jpg

 

 

 

Praca domowa odrobiona :)

Jestem mądrzejszy o kolejną mądrą mądrość ;)

Dziękuję wszystkim za sugestie i motywację. Mam nadzieję że info się przyda.

Link to comment
Share on other sites

przeciez tak normalnie ustawia sie failsafe! Jesli masz ustawiony FS z małym opóxnieniem, to od razu po zaniku sygnału stery przestawiają sie do pozycji FS. Tak samo Ci sie działo (i pewnie dlatego Jurkowi sie tak dzieje) że po włączeniu zasilania, zanim odbiornik sie zbinduje z nadajnikiem, serwa przejdą na ten ułamek sekundy do położenia właściwego dla FS.

Z drugiej strony ja zawsze FS mam ustawione na POS. Przypuszczam że więcej szkody zrobi mi po krótkim zaniku sygnału nagłe otworzenie klap niż zero reakcji. A przypuszczam, bo niestety przez kilka lat bardzo intensywnego użytkowania HOTT system NIGDY nie przeszedł mi w tryb FS. No chyba że model zarył sie gdzieś w glebe - ale wtedy otworzenie klap narobiło by jeszcze więcej szkód w i tak już uszkodzonym modelu :) (lub gdy model wylądował w głębokiej trawie)  - to dotyczy pozycji serw powierzchni sterowych. Gaz mam zawsze ustawiony w pozycji HOLD na wartości minimalnej/wyłączonej.

Link to comment
Share on other sites

Jurku, to "trzepnięcie" klapami w momencie podłączenia zasilania nie wynikało z tego że był na nich ustawiony FS w takim zakresie w jakim się wychylały, bo wielokrotnie najpierw wyłączałem nadajnik, pakowałem go do skrzynki a następnie brałem się za rozbiórkę szybowca i reakcji FS nie było ani na klapach ani nigdzie. Przyczyny owego "trzepnięcia" pozostają dla mnie niewyjaśnione. Co nie zmienia faktu że wiem już jak to wyłączyć.

Teraz mam problem z ustawieniem w opcja odbiornika kroku serwa co 10ms. Serwa są digital a ustawić się nie da. Jak problemu nie rozwiążę to znowu zadam pytanie na forum. Przeszukałem tematy i o tym mowy nie było.

 

Pozdrawiam, Mateusz.

Link to comment
Share on other sites

Guest Jerzy Markiton

Nie Jurku !

Opóźnienie Fail Self mam 0,5 sek. Czyli przez pół sek. odbiornik powinien zatrzymać ostatni prawidłowy sygnał. Nawet gdyby "delay" było ustawione na 0 sek. Przy podawaniu zasilania nie powinno to nastąpić ! Wyobrażasz sobie, że podczas podłączania zasilania do regulatora ruszy Ci silnik ?  Jest to ewidentna niedoróbka programowa. Nie jedyna zresztą....Chłopcy dostali zadyszki wypychając produkt na rynek.

----------------------

Mateusz - może  Smart Box-em się uda jeśli w nadajniku tego nie można zrobić ?

- Jurek

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.