Skocz do zawartości

Rakietoplan RC


Losio

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio krąży mi po głowie model rakietoplanu RC. Czy ktoś ma doświadczenie w tego typu samolotach, bądź wie gdzie można o tym poczytać, jak się za to zabrać? Myślę o depronowym modelu napędzanym silnikiem rakietowym (takim prochowym, używanym min. w petardach), który wzbija się na jakąś wysokość, po czym zrzuca silnik i spada na ziemię lotem szybowym. Chciałbym, aby obie fazy lotu (wzbijanie i szybowanie) były kontrolowane przez radio. Przynajmniej tak to sobie wyobrażam. Czy takie doświadczenia ze sprzętem RC są bezpieczne? W grę chyba by wchodziło jedno/dwa serwa, mini odbiornik i mały akumulator. Proszę o porady, linki, pomoc.

Moim doświadczeniem w dziedzinie rakietowej są jedynie dwie rakiety spadochronowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki :wink:

Pierwsze pytanie jakie mi się nasuwa to jaka jest średnia masa takiego modelu? Zamierzam wykożystywać silniki kupowane w sklepie. Jaki kształt modelu, jaki profil, start pionowy, czy poziomy? Jaki ten model ma mieć rozmiar?

Proszę o pomoc.

 

PS. Jestem zupełnie początkujący w dziedzinie rakietowej i nie znam się na klasach, ani nie szykuję się do startu w zawodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajmowalem sie troche modelarstwem rakietowym i napatrzylem sie na rakietoplany RC (praktycznie od poczatku rozwiju tej dyscypliny w Polsce). Kiedys byl to sport bardzo drogi, pamietam ze zawodnicy instalowali tam odbiorniki produkowane na zamowienie, bo sprzet mikro byl wtedy niedostepny w sklepach. Rowniez motory nie byli 1 klasy i czesto zdazaly sie awarie.

 

Teraz dyscyplina ta bardzo sie rozwinela, na profesjonalnych zawodach duzo zawodnikow ma modele laminatowe z form. Ale nie jest to konieczne, nasi rodacy zajmowali bardzo dobre miejsca na roznych zawodach wysokiej rangi bez takiego sprzetu. Co nie znaczy ze te modele sa tanie i latwe. Kadluby i rurki to oczywiscie konstrukcja weglowa z formy (wazne jest ustalenie kata silnika). Skrzydla konstrukcji balsowej, z kesonem i wzmocnieniami weglowymi kryte jakas lekka folia. Czesto sa zaopatrzone w klapy i lotki. Silnik jest tak ustawiony, ze jest na dolnej stronie kadluba.

 

Seniorzy lataja na silnikach 40 N ( klasa S8E)

Juniorzy na silnikach 20 N (s*D)

 

Dodatkowo sa okreslone przepisami rozmiary modelu, jesli ktos chce to moge poszukac i zamiescic.

 

Silniki roznia sie tym od zwyklych do rakiet, ze maja dlugi czas pracy (> 8 sek). Kosztuja tez swoje, nie wiem ile ale cos rzedu 15-20 zl (przynajmniej kiesdys, teraz nie wiem). Sa bardzo dobre polskiej produkcji, a takze slowackie i inne.

 

To by bylo tyle ogolnikowo. Jesli chcesz wykonac model do rekraacyjnych lotow to mozesz zrobic skrzydlo styro+balsa i wykorzystac kadlub z jakiegos mini szybowca. Dokleisz sobie wierzyczke z silnikiem, ustawisz odpowiedni kat i da rade polatac. Ale pamietaj, ze 1 lot = 15-20 zl (no chyba ze bedzie kret to wiecej :P). A jesli chcesz sie z czasem liczys w polskiej czolowce musisz tluc lot za lotem = duzo $$$$$$$$$.

 

Wazne jest tez to zeby miec radio z dualraty (nie wiem jak sie pisze). Na lot silnikowy ustawiasz minimalne wychylenia, a na szybowcowy normalnie.

 

Ogadajac loty rakietoplanow stwierdzam ze to fajna konkurencja (sa tez rozgrywane jaj odmiany jak S8EP z ladowaniem w strefie), ale kosztowna. A dobry rakietoplan leci praktycznie po sznurku (zazwyczaj zawodnicy oddaja troche stery od siebie) na niezla wysokosc (250m ???).

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za informacje, rozjaśniłeś mi trochę sprawę rakietoplanów. Jednak nadal nie wiem o wstępnych rozmiarach i masie takiego modelu. Chodzi mi oczywiście o latanie rekreacyjne - dane mogą być bardzo ogólne. Możliwe, że w wolnym czasie zajmę się takim samolotem. Ze sprzętem i aparaturą nie ma problemu. Jednak nigdy nie zajmowałem się laminatami, dlatego będę musiał wymyśleć jakąś alternetywę na kadłub, ewentualnie skądś wykombinować gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety teraz jestem bardzo zajety i nie mam czasu przeszukac materialow jakie posiadam, ale obiecuje ze w wolnej chwiili cos wrzuce. Mam gdzies przepisy FAI dotyczace rakietoplanow i jakies fotki z modelarza. Planow jako takich nie mam, nie wiem czy byly gdzies publikowane. To tyle, koncze i zabieram sie za obowiazki........sesja trwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda ja inaczej wyobrażam sobie rakietoplan (takie coś co to bywało czasami w CSH :D ), ale Łosio pewnie nawet nie wie co to takiego Centralna składnica Harcerska.

Dlatego dla niego i może innych znalazłem taki link: http://members.aol.com/RBGliders/skydart/skydart.htm

A już potem poszło łatwo: strona Estes z mnóstwem pomysłów (jest i RC z planami): http://www.dars.org/jimz/estes.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.