Skocz do zawartości

Futaba 9CAP a klapolotki...


Filonxxxl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Poprzednio miałem Futabę 7CAP, teraz mam 9CAP i "ogromny" problem z klapolotkami (Flaperon).

 

W 7CAP można było bez problemu zrobić tak, żeby cały zakres ruchu dodatkowego potencjometru, jedynego zresztą, powodował ruch klapolotek od stanu "zero" do maksymalnego opuszczenia w dół.

 

W 9CAP jest bieda, bo jak nie kombinuję to zawsze stan zero jest w środku zakresu ruchu potencjometru (konkretnie tego "kiwaczka" z boku apki), jego ruch w jedną stronę (od siebie) powoduje niepożądany ruch w górę, w drugą stronę (do siebie) ruch w dół, na którym mi zależy.

No można ustawić End Point na kanałach lotek, ale wtedy nie tylko klapy ale i lotki będą działać tylko w dół :crazy:

 

Jako, że jeden obrazek mówi więcej niż tysiąc słów:

 

klapolotki.GIF

 

Po lewej mamy stan niepożądany, po prawej to o co chodzi i co bez problemu dało się ustawić w 7CAP. Czy się da i jak to zrobić w 9-ce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sanwie mozna ustawiac od -125,0,+125 (oczywiscie wszystko ustawiane)...

moze tu tez tak mozesz?

Nie w tym rzecz. Zakres wychyleń mogę ustawić dowolny, ale... zawsze popchnięcie "kiwaczka" od siebie powoduje ruch w górę... a chodzi o to, żeby popchnięty maksymalnie do przodu powodował ustawienie klapolotek w pozycji "zero" a cały zakres jego ruchu był wykorzystywany na ruch klapolotek w dół, no bo po diabła mi klapolotki wychylane "do góry"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andych :arrow:

Nie mogę ustawić tak jak proponujesz, bo to nie są klapy a klapolotki i przy takim ustatwieniu nie będą poprawnie pracowały w funkcji lotek, żadna z nich nie wychyli sie do góry. Ponadto to nie przełącznik a potencjometr, więc chodzi mi o to, aby cały jego zakres wykorzystać użytecznie a nie tylko połowę.

 

Raffik :arrow:

Jak pisałem wyżej to potencjometr, nie przełącznik. Mogę ustawić tak jak proponujesz, ale wtedy połowa jego ruchu to obszar martwy a dopiero od połowy klapolotki będą wychylać się jak klapy, czyste marnotrastwo precycji sterowania nimi.

No ale jeśli "się nie da" to na takim ustawieniu będę musiał poprzestać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę ustawić tak jak proponujesz, bo to nie są klapy a klapolotki i przy takim ustatwieniu nie będą poprawnie pracowały w funkcji lotek, żadna z nich nie wychyli sie do góry. Ponadto to nie przełącznik a potencjometr, więc chodzi mi o to, aby cały jego zakres wykorzystać użytecznie a nie tylko połowę.

Nie chce mi się wierzyć, że nie możesz przypisać dowolnego ruchu do tego "kiwaczka".

Nie znam tego radia, ale to wysoki model i na pewno lotki trymujesz i ustawiasz ich max wychylania oddzielnie, a klapy zupełnie oddzielnie.

Myślę, że trzeba zajrzeć do instrukcji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się wierzyć, że nie możesz przypisać dowolnego ruchu do tego "kiwaczka".

No ba, ja sam jakoś nie mogę w to uwierzyć. W 7-ce było to bardzo proste, ustawiało się drążek lub potencjometr w wymaganym położeniu, uaktywniało funkcję w menu i... już. A tutaj siedzę nad tym "jakiś" czas i... nic :evil:

 

Nie znam tego radia, ale to wysoki model i na pewno lotki trymujesz i ustawiasz ich max wychylania oddzielnie, a klapy zupełnie oddzielnie.

Myślę, że trzeba zajrzeć do instrukcji :D

Niestety mam tylko po angielsku. Co prawda wydaje mi się, że w miarę rozumiem ten język ale albo ja jestem głupi albo w instrukcji nie ma akurat na ten temat ani słowa. Owszem jest cały rozdział na temat programowania klapolotek, ale nie ma słowa na temat przypisania całego ruchu "kiwaczka" do ruchu klapolotek w funkcji klap tylko w jedną stronę i... :ass:

 

Może ma ktoś pełną instrukcję do 9CAP po polsku? Bo Wimarex oferuje tylko wersję mocno odchudzoną... :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie chwalą te radia, więc musi się dać to zrobić.

Jeżeli ktoś Ci konkretnie nie podpowie, to jest jedno wyjście - eksperymentowanie.

Włącz sobie serwo monitor i zobacz na wyświetlaczu, jakie są reakcje przy trymowaniu i ustawianiu wychyleń klap i lotek w funkcji flaperon.

Może travel dla klap musi mieć tylko jeden znak np 0% do 100%, albo -100% do 0% i wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszesz jaki to model i co chcesz osiągnąć. Jeśli to akrobat lub typowy model silnikowy i chcesz użyć lotek jako hamulca to najlepiej użyć funkcji airbrake. Klapy wtedy są na przełączniku i można dodatkowo ich wychylenie uzależnić od pozycji drążka gazu. To wszystko oczywiście kompensujemy sterem wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszesz jaki to model i co chcesz osiągnąć....

A przeczytałeś od początku? Bo wyraźnie napisałem w czym jest problem i co chcę osiągnąć.

W jakim modelu? W każdym, który posiadam i w którym używam klapolotek, bo mam problem z oprogramowaniem nadajnika, nie z modelem (i dlatego jest to w tym dziale)... Więc tak samo wygląda to w Minimagu, w Castorze, w Mentorze, w powstającej Catalinie i w będącym w proszku Tiger Moth.

 

Ale specjalnie dla Ciebie jeszcze raz wytłumaczę, a co mi tam... W końcu mam urodziny :lol2:

Klapy (klapolotki) są sterowane potencjometrem w nadajniku Futaba 9CAP (konkretnie to tym nazywanym Vr-E).

Chodzi o to, że pozycja zerowa klap jest osiągana w środkowej pozycji potencjometru a że nie zależy mi w tym przypadku na ruchu w górę to chciałbym cały jego ruch wykorzystać do sterowania ruchem klap (klapolotek) - teraz jasne?

Rysunek w pierwszym poście dośc jasno to chyba tłumaczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przeczytałeś od początku? Bo wyraźnie napisałem w czym jest problem i co chcę osiągnąć.
Oczywiście, że przecztałem. Wiem jak działają klapolotki. Klapolotki wykorzystuje się do różnych celów w różnego rodzaju modelach. Dlatego pytam czemu to ma służyć, bo są odpwiednie gotowe miksery, które właściwie tą funkcję wykorzystują.

Aby uzyskać to co chcesz możesz użyć dodatkowego miksera. Dla modelu typu ACRO można to np. zrobić tak:

Po włączeniu flaperona ustaw flap trim na 100%. Przypisz VRE do np. 8 kanału. Zrób miks k8 z flap (k8 master, flapp slave), link on, rate L- -50 H- 0, offset +100%. Oczywiście w mikserze flapperon poustawiać odpowiednie wartości. Być może i w tym dodatkowym mikserze będziesz musiał ustawić "odwrotne" wartości. Nie robiłem tego na modelu, a jedynie korzystałenm z podglądu pracy serw w nadajniku i bez problemu klapolotki chodziły od zera do maskymalnego wychylenia w jedną stronę przy wykorzystaniu całego zakresu VRE. To tylko jedna z możliwości rozwiązania problemu. Możesz pokombinować różnymi innymi miksowaniami aby uzyskać taki efekt.

Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, wreszcie coś konkretnego... (punkcik dodałem :D )

Problem rozwiązał się połowicznie...

Tak jak napisałeś działa (no ustawienia trochę inne, ale działa...) ale...

...no właśnie, zabrakło kanałów, 7 serw + silnik i :ass: skąd wytrzasnąć wolny kanał do przypisania do Vr-E? Jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to problem. Przecież k8 jest w tym przypadku jedynie kanałem wirtuanym (równie dobrze może to być np. k5), i to tylko wykorzystywanym w nadajniku. Miksujesz go na klapy, czyli to co masz. Musi działać. Mówiąc prosto: VR steruje w nadajniku k8, który w nadajniku poprzez mikser steruje klapolotkami, a te już przecież masz w modelu i odbiorniku. Jedynie, tak jak mówiłem, trzeba skorygować ustawienia do swoich potrzeb.

Nadal jednak nie odpowiedziałeś, dlaczego koniecznie w ten sposób chcesz sterować klapolotkami. Rozumiem, ze w pewnych okolicznosciach jest to wygodne i przydatne, ale jakie to okolicznosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to problem. Przecież k8 jest w tym przypadku jedynie kanałem wirtuanym...

No coś się boję, że nie sądzę... :wink:

Akurat na 8-mym mam sterowanie wyczepem haka holowniczego i jeśli przypiszę 8-my kanał do Vr-E (normalnie jest pod przełącznik) to Vr-E zacznie fizycznie sterować 8-mym kanałem a tym samym moim wyczepem haka i klops... Gdyby któryś kanał był wolny to co innego a tak...

 

Nadal jednak nie odpowiedziałeś, dlaczego koniecznie w ten sposób chcesz sterować klapolotkami. Rozumiem, ze w pewnych okolicznosciach jest to wygodne i przydatne, ale jakie to okolicznosci?

Hmmm, dlaczego? Właściwie bez wyraźnego powodu, po prostu jestem przyzwyczajony, że klapy (klapolotki) sterowane są całym zakresem ruchu potencjometru (tak mialem w 7-ce), ot i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle 8 kanałów wystarcza do obsługi nawet dużego holownika. Do klapolotek wygodnie jest użyć funkcji Airbrake. Ale każdy ma swoje przyzwyczajenia. W tej sytuacji pomoże Ci odbiornik PCM 9 cio kanałowy. Masz wtedy dodatkowy, dziewiąty kanał włącz-wyłącz. Jak w sam raz na wyczepianie holu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem wyjście z sytuacji.

Można zmiksować offset na dowolnych mikserach (tylko trzeba "zużyć" 2 miksery, po jednym na każde serwo.

Jako master ustawiamy OFST a jako slave to co chcemy i... już. Trochę kombinacji z ustawiniami i działa. Może się komuś przyda takie info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm tak jakby Raffik ci prawie to proponował więc sie nawet nie odzywałem. :)

Jak tak zmiksowałem stery w delcie żeby pod przełącznikiem mieć albo domyślne wychylenie albo ustawiane z potencjometru....

 

a da sie zmiksowac klapolotki (flaperona) w tej aparaturze tak? ze dzialaja na potencjometrze a nie na przelaczniku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.