Jump to content

Baza na głowie


ZiMi

Recommended Posts

Mój pomysł na bazę różni się nieco od przyjętego ”standardu” na statywie

Postanowiłem wykonać wersję kompaktową umożliwiającą swobodne poruszanie się bez ograniczenia długością kabelka gogli. Do budowy wykorzystałem polecane na forum elementy nadawczo - odbiorcze.

 

Tak wygląda na kilku ujęciach:

 

http://picasaweb.google.pl/mzkzkz/BazaNaGOw

 

 

Wszystkie elementy zamontowałem na kasku budowlanym (można go zakupić na marketach typu Castorama czy Practiker). Większość elementów osadziłem za elastyczną taśmą rozpiętą wokół kasku. Mocowanie jest wystarczająco mocne i jednocześnie umożliwia szybkie złożenie/rozłożenie bazy.

Gogle ze zdemontowanymi zausznikami przymocowałem do daszka kasku za pomocą czterech drucików. Konstrukcja gogli umożliwia podnoszenie okularów jak przyłbicy. Gogle nie opierają się na nosie i uszach. Wisząc na zawisach umożliwiają dokładne dopasowanie do oczu.

Antena panelowa jest zaklikiwana na szczycie kasku. Zrezygnowałem z użycia długich oryginalnch kabli oraz akumulatora gogli. Zamiast tego wykonałem pudełko (na tyle kasku), do którego zbiegają się wszystkie przycięte na minimalną długość kable. W pudełku mieści się również główny wyłącznik zasilania, stabilizatory napięć dla poszczególnych elementów jak również moduł do rozdzielania sygnału AV na gogle i nagrywarkę. Rozdzielacz sygnału AV musiałem zastosować ze względu na nagrywarkę. Posiadana przeze mnie wersja nagrywarki San Diska V-mate ma niestety właściwość, która powoduje, że przy nagrywaniu z max rozdzielczością (640x480) wyłącza podgląd. :(

 

Baza umożliwia jednoczesny podgląd lotu poprzez gogle oraz zapis obrazu i dźwięku. Zapisane nagranie można również odtwarzać na goglach.

 

Ostatecznie w skład zestawu weszły:

Gogle V-Real Viewer

Odbiornik 2.4GHz Standard Receiver

Antena odb. Patch 8dBi

Sandisk V-mate

Rozdzielacz AVT 1285

MagTrack - magnetic head tracker

 

Zastosowany akumulatorek LiPo 3S 2100mAh wystarcza na około 3,5h podglądu wraz z nagrywaniem. Całość gotowa „do lotu” waży 1,4kg.

 

Odsyłam też do linku na forum opisującego moją platformę RC-CAM na Easy Gliderze:

 

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=8506

Link to comment
Share on other sites

A ja uważam, obserwując forum i widząc jak latał ZBIG, że lepiej na głowę założyć duuuuuży kapelusz z zasłoną od słońca a całą bazę umieścić obok swojego fotela... wędkarskiego :-).

 

Stanie z ciężarem na głowie jest super fajne i takie wyzwania lubię, jednak można też czas latania FPV spędzić na siedząco (przez wielu uznane za lepsze/wygodniejsze/bezpieczniejsze) :P

 

ZiMi, ile czasu wytrzymasz na polu w upale z bazą na głowie?

P.S. A zaciemnienie masz?

Link to comment
Share on other sites

Prawie to samo, tylko mój kask był zielony

 

Fakt niezaprzeczalny - zrobiłem plagiat. Całe szczęście, że chociaż kolor mam inny. :D

Mam madzieję, że nie masz na to patentu. :wink:

Mnie do zrobienia kasku "natchnęły" gogle z wbudowanym odbiornikim. Jednak za radą Petera odpuściłem sobie ich zakup. Mimo to pomysł aby wszystko mieć na głowie pozostał...

 

ZiMi, ile czasu wytrzymasz na polu w upale z bazą na głowie?

P.S. A zaciemnienie masz?

 

Jest to pewien wybór: wygoda czy mobilność.

Po godzinie noszenia kasku w upale nie czułem specjalnego dyskomfortu choć trzeba przyznać, że lepszy byłby kapelusz :)

Zaciemnienie jest wystarczające. Gumki wokół okularów przylegają w miarę szczelnie. W pełnym słońcu kolory są tylko trochę wyblakłe ale nie ma problemu z olśnieniami. Mimo to mam w planach dodanie trochę czarnej gąbki aby wyeliminować i ten drobiazg.

 

PS. Kilka dni temu przenośna baza przydała mi się jako przenośny radiopelengator/czarna skrzynka, przy poszukiwaniu modelu. Muszę jednak przyznać, że to już bardzo wysublimowane i trochę naciągane zastosowanie. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Cześć

 

mam kilka uwag i pytań technicznych :

 

1.jak się sprawuje ta antena, bo ze wzgledu na wygląd i tego ze nikt jej nie miał - to jej nie kupiłem

 

2. Widze pewne ograniczenie systemu bo mając head trackera trzeba być skierowanym na północ prawda ? moze i antene mozna obrócić w dowolną stronę ,

jednakże antena zaczepiona nie daje mozliwosci latania 360 stopni dookoła siebie bo bedzie blokował head tracker + dodatkowe ruchy głową ,

typu parzysz w lewo to zmieniasz pozycje anteny i tracisz albo pogarszasz obraz ,

niewiem moze sie myle.

 

chyba ze latasz bez head trackera to jest komfort ze mozesz sobie chodzić obracac sie i kierowac kaskiem w strone modelu

 

3.MagTrack - magnetic head tracker tez posiadam zrobilem 1 lot probny jak narazie i mam taki problem

ze jak ustawie ruszanie kamerą na drążku albo potencjometrze to jak dale lewo to kamerka idzie w prawo i na odwrót ....

tak wiem revers ale nie moge go dać bo head tracker dziala ale head tracker nie ma reversa ??!!

 

 

wogole jak oceniasz MagTrack - magnetic head tracker ?

Link to comment
Share on other sites

1.jak się sprawuje ta antena, bo ze wzgledu na wygląd i tego ze nikt jej nie miał - to jej nie kupiłem

Na temat anteny odbiornika AV nie mam jeszcze wyrobionego zdania, choć początki wyglądają obiecująco. Obecnie „walczę” jeszcze z zasięgiem mojej aparatury i odbiornika RC. Generalnie zawsze jest tak, że najpierw tracę kontrolę nad modelem a dopiero potem nad ziemią kiepści się obraz. Kilka dni temu miałem kłopociki gdy uciekł mi model. Testowałem wtedy poziome ustawienie anteny tak aby móc latać „nad głową”. Pierwszy lot był bardzo udany ale następny gdy model „uciekł” ze stożka anteny okazał się porażką. Szczegóły znajdziesz w osobnym temacie:

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=8506

 

2. Widze pewne ograniczenie systemu

Niestety masz rację. Kupując MagTracka byłem przekonany, że będzie możliwość „zerowania położenia” względem północy tak jak to jest w headtrackerach bezwładnościowych. Niestety nic takiego nie ma. Stąd też moje próby ustawienia anteny panelowej poziomo.Wnioski są takie, że w tym systemie z MagTrackiem można latać tylko bardzo blisko od bazy czyli praktycznie „nad głową”. Tyle, że wtedy nie ma potrzeby stosowania anteny panelowej, czego dowiódł mój test. Aby latać z MagTrackeim najlepiej stosować wypróbowane bazy na statywie.

 

3.MagTrack - magnetic head tracker tez posiadam zrobilem 1 lot probny jak narazie i mam taki problem

Będę musiał to sprawdzić. Na razie nie przypisywałem przełączników aparatury do kanałów obsługiwanych jednocześnie przez HeadTacker. Stwierdziłem, że bezpieczniej będzie jak po wyłączeniu opcji trenera, serwa zawsze wrócą do ustawień zerowych. Na razie zrobiłem osobne programy dla HeadTrackera i przełączników aparatury.

 

wogole jak oceniasz MagTrack - magnetic head tracker ?

Moja ocena Mag Tracka nie jest zbyt pochlebna. Mam poważne problemy z działaniem w płaszczyźnie pionowej. Trudno mi zapewnić odpowiednie odwzorowanie ruchu hadtracker-serwa kamery. No i najgorszą wadą jest brak zerowania położenia.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.