Skocz do zawartości

Szybowiec 2m-prezentacja gotowego modelu


Rekrut:)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Długo miałem ochotę na jakiś szybowiec więc postanowiłem zrobić jakiś.Skrzydło z modelu jest od Guppego a kadłub sam nie wiem jakiś taki wyszedł...oparty na planach modelu Relax :wink: Nazwy jeszcze nie wiem nie mogę wymyślić :D

Model ma 204cm rozpiętości,długość kadłuba 109cm,serwa to HXT900.Pokryty został folia orancover taką do malowania jakby płócienna...matowa :) Nie wiem jaka bo dostałem ją przez pomyłkę i nie miałem ochoty już wymieniać.

 

Oto zdjęcia gotowego modelu:

 

sta40023800x600dx4.jpg

 

sta40025800x600dt1.jpg

 

sta40028800x600ll9.jpg

 

Czekam teraz na dobre wiatry i jechać z nim na zbocze ;D Już się doczekać nie mogę :P

P.S

Dziękuje za pomoc Panu Sławkowi(slawekmod) za ogólną pomoc i wykonanie do tego modelu profilu SD7037 oraz Szymonowi(strejla_u)za przerobienie planów :wink: DZIĘKI WAM WIELKIE!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie :D Również życzę udanych lotów :)

 

EDIT

Mam takie pytanko:

Czy Waszym zdaniem ten model będzie latać w miarę poprawnie w termice czy lepiej na zboczu?Znajomy z gg powiedział mi że mam nieaerodynamiczny płat i trochę się zmartwiłem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie miałem wagę okolo 830g ale SC było źle.Przesunąłem skrzydło do tyłu i dociążyłem przód ale nie latał dobrze,po wypuszczeniu z ręki przeleciał 10m...dziś płat dałem na swoje miejsce jak na początku i dociążyłem,wyszło ponad 900g trochę.To i tak chyba dobrze a latać będę głownie na zboczu bo nie mam gumy do niego a i holownika nie ma :wink: Bo umiejscowienie płata też ma jakieś znaczenie?A do latania w termice ta waga jest dobra? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie ale z tym dojazdem może byc problem :| Ale pogadam z bratem może da rade.A jaka masz w nim gume?I może chcesz go sprzedać co?Coś tam bym na niego uzbierał...?W sumie jakąś linke mam więc sama guma nawet by wystarczała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak :wink: Mam jeszcze jedno pytanie:

Ile powinien ważyć mój szybowiec?SC ma być w 1/3 odległości od natarcia?

 

O wyznaczaniu SC poczytaj tutaj (znajdziesz tam też program do jego wyznaczania):

http://www.piotrp.de/MIX/sp.htm

Polecam też artykuł na tej stronie nt. oblatywania:

http://www.piotrp.de/MIX/ewd.htm

 

and

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Szymon a sprawdzałeś kąt zaklinowania płata?

A co do tego tekstu:

Znajomy z gg powiedział mi że mam nieaerodynamiczny płat i trochę się zmartwiłem :(

Znajomemu chodziło może o szczelinę przy lotce bo ona psuje opływ powietrza (chyba że na żywo nie wygląda to aż tak źle). Jednakże każdym modelem da się polatać w termice problemem jest tylko jej znalezienie.

 

Ps: środek ciężkości policz jakimś programem. Zawsze to lepsze niż 1/3 płata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guma tam jest chyba 8mm 30m i jakieś 100m żyłki modelik 1,5m 650g wyciągał na ok 60m a 2m 1200g na jakieś 40m. A będziesz na Pikniku na górze Zar? Bo ja sie prawdopodobnie wybieram to mogę zabrać ze sobą. Co do sprzedaży to sie zastanowię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon a sprawdzałeś kąt zaklinowania płata?

 

Nie sprawdzałem.Wszedłem na stronkę co podał and ale ten programik który tam jest nie chce mi działać :? SC już sobie wyznaczyłem tym programem który podał również and.Dziś nie jest zbyt dobra pogoda więc na próby z nowym SC będę czekać a z kątem zaklinowania nie wiem jeszcze co zrobię...Szczeliny między lotkami są troche za duże...wytnę ładny pasek foli i zakleję go tak aby nie blokowała lotek a tym samym zniwelowała szczelinę?

kamil_rc:

Na Żar pojadę raczej,w końcu mam do niego 14km (z pokoju w domu mam na niego widok :wink: )Ale latać raczej nie będę...za małe doświadczenie może :D Jeszcze się spiszemy :)

 

P.S

Nie wiem czy dobrze obliczyłem ale powierzchnia skrzydła wyniosła 40.9dm^2.To dobrze czy źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon a sprawdzałeś kąt zaklinowania płata?

 

Nie sprawdzałem.Wszedłem na stronkę co podał and ale ten programik który tam jest nie chce mi działać :? SC już sobie wyznaczyłem tym programem który podał również and.Dziś nie jest zbyt dobra pogoda więc na próby z nowym SC będę czekać a z kątem zaklinowania nie wiem jeszcze co zrobię...Szczeliny między lotkami są troche za duże...wytnę ładny pasek foli i zakleję go tak aby nie blokowała lotek a tym samym zniwelowała szczelinę?

 

Dopóki nie dojdziesz końca z kątami zaklinowania i SC, nie przejmuj się szczelinami przy lotkach (na to przyjdzie czas później, teraz mają dla istoty sprawy małe znaczenie).

Jeśli program Ci nie działa, to weź ze dwie ekierki, linijkę, płaski stól/podłogę, Excela/kalkulator/tablice trygonometryczne i po prostu zmierz co trzeba i policz.

Na stronie Piotra masz rysunek, który wyjaśnia o który kąt chodzi.

 

and

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jakoś se zaznaczyłem ten kąt i wcześniej miałem fatalnie...w sumie w ogóle nie było kąta...W niedziele poszedłem na zbocze z 2 szybolkami wpierw latałem już sprawdzonym modelem i niezbyt dobrze latało się(wiatr źle wiał nie od tej strony co powinien)więc wypuściłem również i 2m...modelem zrobiłem duże okrążenie i coś tam leciał w górę.SC jest dobre kąt może do małej poprawki.Jutro ma być dobry wiatr na zboczu więc się okaże czy jest coś wart ten szybolek :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

W moim T-Dancerze miałem podobny problem z zaklinowaniem skrzydła.Zabrałem ze sobą model i kawałki balsy o różnej grubości.Regulacja kąta polegała na podkładaniu kawałków balsy pod spływ skrzydła.Okazało się że muszę na kadłub pod skrzydłem nakleić prostokąt z balsy 2 mm.Po tym zabiegu kąt zaklinowana skrzydła zmniejszył się i było ok.Bez tej podkładki szybowiec "pompował" czyli wypuszczony zadzierał do góry, na silniku latał jak Harrier.Jak dałem podkładkę 3 mm to leciał w dół po prostej i ciężko go było wyprowadzić sterem wysokości w normalnych jego wychyleniach.2 mm okazało się najlepsze.Model szybował bez zadzierania i nurkowania.Najpierw jednak trzeba wyznaczyć odpowiedni SC bo jak wprowadzisz kilka zmian naraz to nie odkryjesz przyczyny takiego a nie innego zachowania się modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SC jest raczej dobrze...a z kątek popróbuje jak Ty Sławek.A kąta nie miałem bo SW było za bardzo w gorze...mój błąd :oops: Źle spojrzałem na plan.Czekam teraz na pogode i wiaterek i będę go regulować...

Wielkie Wam wszystkim dzięki!! :)

P.S

Odwdzięczam sie Sławkowi za ogólna pomoc a And za ogólne zainteresowanie i pomoc :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.