Skocz do zawartości

Tabliczka mnożenia czyli jak urwać śmigło


BRoman

Rekomendowane odpowiedzi

...I to co było odległym , zasłyszanym , opowiedzianym zdarzeniem przytrafiło się i w moim modelu .

 

Na początek co i jak.

Silnik SK 50 55 /580 kV.

śmigło Aeronaut 15x 8 składane

Zasilanie 5S

Model odbył 2-3 loty na tym zestawie. W tym pechowym locie podczas kolejnego załączenia silnika odpadła...kabina w motoszybowcu jako jedyny widoczny początkowo objaw , że coś "nie tak ".Patrzcie gdzie spadnie krzyknąłem i już trzeba było koncentrować się na awaryjnym lądowaniu... Lądowanie niemal normalne ale  silnik dalej mielił śmigłem.

Po znalezieniu kabiny obejrzałem co sie stało. Model wylądował z jedną łopatką śmigła a drugiej sterczał w uchwycie kikut. 

 

Śmigło urwało się na przewężeniu. Pękł krzyżak mocujący silnik. Ponieważ przewody zasilające były dokładnie dopasowane co do długości, szarpnięcie wypięło dwa przewody i silnik stanął bez zahamowania stojana oczywiście..

Dalsze badania ukazały spore wykrzywienie wału silnika -około 0,3 mm. Jest prawdą , że oryginalna średnica wału 8 mm została zredukowana do 6 mm z uwagi na wielkie trudności z doborem kołpaka 50/8/8//3 mm.

 

Kolega poratował i nowy wał jest już wykonany.

 

Mój błąd.

Przekroczone zostały dopuszczalne obroty śmigła. Zamiast max 8 000 obr/min było 580 x  5 S ~~ 11 000 teoretycznie. post-14536-0-67861300-1467136101_thumb.jpg

 

Nie idźcie w tą stronę ...  Tam tylko zniszczenie, straty i nie daj Panie Boże jeszcze co gorzej.. Jakby nie zaokrąglał przegiąłem...

A model drogawy, spory, ciężki, laminatowy, super latający ASW 27   5900gr/4 m/  sporo kasy i to jeszcze model syna...

 

Ale skoro zabawka się popsuła to korzystając z możliwości popatrzyłem co "misiu" ma w środku. Pod mikroskopem. Łopatka nie była w żaden sposób wcześniej naruszona (pękniecie). Wprawdzie prezentowane zdjęcie nie obejmuje całego przekroju ale proszę wierzyć nic innego nie widać od strony natarcia śmigła. Jak będę miał pozostałe zdjęcia to zaprezentuję.

 

Wnioski końcowe.

Podstawą bezawaryjnej eksploatacji modelu jest tabliczka mnożenia i czytanie ze zrozumieniem informacji podanych przez producenta na wyrobie (śmigle).

Trzeba będzie przejść na 4S i śmigło z prawdziwego węgla a nie mielonego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przekroczone zostały dopuszczalne obroty śmigła. Zamiast max 8 000 obr/sek było 580 x  5 S ~~ 11 000 teoretycznie. attachicon.gifsmiglo2.jpg

 

 

Pewnie chciałeś napisać obr/min  ;) . A pisząc na temat, zawsze mówiłem, że instrukcje i wszelkie informacje dołączane do gratów są po to żeby je czytać i stosować w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.