Skocz do zawartości

Prędkość modelu przy starcie?


ojdas

Rekomendowane odpowiedzi

Może banalne pytanie dla tych, którzy latają już modelami "N" sezonów ale ja mam z tym mały problem i postanowiłem zapytać - jak "na oko" stwierdzić, że model na pasie ma już odpowiednią prędkość aby go poderwać do góry?

 

pzdr.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety, trochę określasz "intuicyjnie" obserwując model czy już zaczyna się odrywać od ziemi czy też nie.

Najłatwiej ten moment jest uchwycić rozpędzając model na pasie i mając albo w ogóle nie zaciągnięty ster wysokości albo jeśli już to bardzo, bardzo lekko.

Siła nośna powinna sama wznieść Ci model na pewną wysokość i jeśli nie będzie on opadał to już poleci :-).

Musisz uważać na jedno - aby nie mając pewności, że silnik ma wystarczający ciąg zapewniający lot w górę, nie zaciągać gwałtownie steru wysokości, gdyż wówczas bardzo łatwo przeciągnąć model i go rozbić.

 

PS. Pisałem w tym samym czasie co Sławko....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja, jak nie wiem od jakiej prędkości model będzie leciał, to robię tak

- rozpędzam go i próbuję w pewnym momencie pociągnąć wysokość - jeśli się nie oderwie, to dalej się rozpędzam, ew. kończę rozbieg i zaczynam jeszcze raz

- jeśli się trochę oderwie, to natychmiast wypłaszczam lot i daję mu dalej się rozpędzać w locie poziomym - to jest bardzo ważne, bo jak za szybko będziesz chciał lecieć do góry, to model zacznie tracić prędkość i się zwali.

Potem z każdym startem jest łatwiej i właściwy moment się wyczuwa.

W startowaniu pomagać ci będzie:

- startowanie z równego podłoża i ogólnie stawiającego mały opór

- startowanie pod wiatr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oko dośc prosto, ale zależy jakie ma podwozie.

Jeśli z kółkiem ogonowym to po prostu podniesie ogon (będzie poziomo statecznik)

No, jeśli z przednim kółkiem tu gorzej, zależy jak komuś udało się zainstalować podwozie a różne cuda widziałem. Zaciągasz lekko głębokość i patrzysz czy nie opuści przedniego kółka, ale to trwa naprawdę krótko bo zachwilę zacznie się odrywac całe podwozie.

Najważniejsza tak jak pisali wcześniej jest prędkość jej utrata = "rower".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A możliwe jest to, że model przy starcie kiedy dostaje pełny ciąg to bez uniesionego steru wysokości chce gryźć śmigłem ziemię?

Środek ciężkości jego wypada na 1/3 szerokości skrzydła od przodu czyli poprawnie.

Jak w takim razie powinien być ustawiony ster wysokości w stanie spoczynku? Na 0? Minimalnie uniesiony? Może więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam, był taki model kiedyś na lotnisku, który się tak zachowywał a latał bardzo poprawnie, podwozie, pas itd były poprawne.

Po prostu delikatnie był dodawany gaz w miarę rozpędzania sie na pasie.

 

1/3 głębokości płata to nie musi być koniecznie poprawny S.C. - to taka obiegowa i mocno czasami przybliżona opinia ta 1/3 głębokości

 

Może być wiele przyczyn, zły skłon silnika, złe umiejscowienie podwozia, złe ustawienie kół podwozia, zły pas, za małe kółka do rodzaju pasa, itd.

 

Co znaczy w "stanie spoczynku" ster wysokości???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w neutrum ster ma byc przedłużeniem statecznika. To ustawia się kątem zaklinowania płata i SC :D

 

to że chce "gryź" ziemie to wina albo za dużych oporów toczenia, albo zbyt mocnego skłonu. Raczej to pierwsze.dodawaj gazu stopniowo i lekko dociskaj ogon do ziemi, jak juz będziesz mial full gaz to poderwij go do góry tak na wysokość 1m i trzymaj poziomy lot aż się model rozpędzi i dopiero w góre :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej. Fruwałem :D Udało się. Ale nie z podłoża tylko z ręki bo w pobliżu nie było żadnej twardej drogi.

 

Jednak rozbiłem corsaira :) Powód? brakło mu prądu.

Nie wiem czy to aku się rozładował czy jakieś zwarcie ale zauważyłem jedno.

 

Gdy wyjmowałem pakiet z samolotu to był gorący! Czy to normalne?

Pakiet 9.6V 650mAh 8x AA.

 

Filmik z mojego pierwszego lotu już wkrótce hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.