Skocz do zawartości

Skrzydło laminatowe z wypełnieniem z pianki poliuretanowej


czaja18

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Myślałem o budowie formy na laminatowe skrzydełka do szybowców i zastanawiam sie czy to co obmyśliłem ma jakieś wady.

Mianowicie chodzi mi o takie coś:

Laminuje górę i osobno dół skrzydła w formie i następnie sklejam obie części a na koniec wypełniam je pianką montażową (płat oczywiście ściśnięty w formie).

Robiłem eksperymenty w negatywach rdzeni styropianowych i na odcinku 50cm pianka wydaje się być jednolita. Co o tym myślicie?

Nie chce marnować materiału na formę puki nie będę pewny że to co obmyśliłem ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu tak kombinowac????

Skoro masz forme negatywowa to nie lepiej jak Bozia przykazala :

szklo ( szklo+ wegiel ), przekladka balsowa np. i znow szklo Do tego dzwigar i masz normalne skrzydla

To co proponujesz to o wiele moim zdaniem gorsze rozwiazanie nisz styrodurowe skrzydla i worek prozniowy bo nie panujesz nad gestoscia spienienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowanłem cos takiego. pianka potrafi pracować jeszcze długo po wyjęciu z formy i po miesiacu niewiele ci zostanie z profilu jaki nadałeś na początku. lepiej zrób tak jak rapier radził.

Albo wytnij rdzeń styropianowy i wsadź w środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić tak z rdzeniem styropianowym. To dosć stara technologia tzw "sztywne formy" robiliśmy tak ze skrzydłami oklejenymi fornirem topolowym. Na standardowych obłogach ( negatywy po wycieciu rdzenia ze styropianu) było ryzyko że nieznacznie zmienisz profil lub wypchnie sie dźwigar czy skrzynka bagnetowa. Przy ściskaniu podczas sklejania w sztywnych formach ten problem znikał. Ale nie wiem czy ci się opłaca robić sztywne formy dla jednych skrzydeł chyba ze masz zamiar robić tego wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Formę chciałem zrobić do nauki więc na początek skrzydełko 1m i machnął bym serie z 8-10 modeli które poszły by na handel za cenę materiału czyli ok 100zł.. Na pewno zrobie formę kadłuba pod koniec wakacji bo kopyto już kończę i mam przygotowany materiał a na jesień postaram się skompletować pompę próżniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.