Skocz do zawartości

Tower Pro 2712-12 24g


madrian

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem niedawno do swojego Piperka z depronu wspomniany silczek 2712-12 24g produkcji Tower Pro.

Niestety w trakcie osttaniej próby oblotu zaczeły się problemy z silnikiem. Nie zawsze startował, konieczne było poruszanie kablami w modelu.

W końcu, przy próbie rozłączenia, jedna z końcówek na przewodach wyrwała się. Normalka - czasem się zdaża, ale nie to jest problemem.

Końcówkę postanowiłem przylutowac na nowo, ale do tego trzeba zarobić przewód. I tu mały zonk.

Po odizolowaniu przewodu, moim oczom ukała się prawda o "przewodzie zasilającym".

Składa się on z niesamowicie grubej izolacji (rzecz zrozumiała przy 230V, ale przy 11V?) oraz czegoś co można bynazwać "żyłą" przewodu.

I o ten element się rozchodzi. "Żyła" składa się z 2 (słownie: dwóch) drucików o łącznym przekroju mniejszym niż przekrój drutu na uzwojeniu!!!

Z tego co wiem o elektryczności, wygląda, że straty energii na pokonanie kilku centymetrów przewodu zasilającego, obciąża układ bardziej niż sam silnik!

To jest po prostu chore.

Silniczek wg specyfikacji ma pobierać prąd ciągły 10A. Tak mały przewód nie ma prawa poprawnie zasilić silnika.

Zastanawiam się teraz nad wymianą tych przewodów. Nie chcę niszczyć oryginalnego wykonania, ale jest ono nie tylko nie wydajne mechanicznie, ale też b. słabe mechanicznie - żyły są cienkie i wrażliwe na przełamania.

Ostatnio widziałem też skargi na serwa tej firmy.

Czyżby wielki spadek jakości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największą głupotą jaka ma miejsce w tych silnikach jest właśnie doprowadzenie napięcia do uzwojeń.Koszulka gruba i luźna ale to nie jest problem.Problem jest taki że niektóre te silniki mają wyprowadzenie do reglera zrobione z drutu którym są nawijane ich uzwojenia.Naprawiałem kiedyś taki dzwonek dla jednego kolegi z forum, ledwo się udało.Zapewne wynika to z kosztów produkcji i ceny samego silnika.Do tego zalutowane są czasem goldy 3,5 mm !.Parę ruchów takimi wyprowadzeniami i w efekcie drut się łamie i problem gotowy.

Kiedyś , jeszcze w czasach jak sam robiłem silniki 3-f to zawsze uzwojenia miały dolutowany przewód-linkę minimum o przekroju 1 mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to silnik wow rc wiem bo mam taki i mam podobny problem upilem go w modelemax.pl

 

juz raz wymienialem go i ciągle to samo silnik pipczy drga jak sie ruszy kablami to pochodzi pare sekund

kupilem go do modelu halówki i chyba zwróce go i poprosze o zwrot kosztów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w moim egzemplarzu nie mam takich problemów, był to mój pierwszy bezszczotkowiec i był to jeden z najlepszych zakupów, na 8x4 i trzech celach pięknie śmiga i ciąg ma spory , nic mi nie piszczy czeszczy, jestem z niego bardzo zadowolony :) .

Używam go od 2 lat stale w rożnych modelach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Żyła" składa się z 2 (słownie: dwóch) drucików o łącznym przekroju mniejszym niż przekrój drutu na uzwojeniu!!!

Na pewno?

Do tej pory, poza jednym wyjątkiem, wszystkie moje silniczki mają bezpośrednio wyprowadzenia z uzwojenia, więc nie ma zmiany przekroju (ani w górę, ani w dół).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Szczerze powiedziawszy, po wspomnianej w temacie naprawie, silniczek hula i to mimo nadwymiarowego śmigła i paru, całkiem solidnych, kretów. :wink:

 

Za to wczoraj awaryjność silników TP, w moim posiadaniu skoczyła z 60% do 100%... Urwało mi się zasilenie cewki w nieuszkodzonym dotąd silniku. Konkretnie 2410-09 RED.

Ma takie dwa i oba już lutowane. :roll: Choć ten akurat silniczek był przeze mnie najintensywniej używany. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mimo tego, że te silniczki mają wadliwe mocowanie kabelków to mają bardzo dobre osiągi. Ostatnio przewijałem po raz trzeci ten silnik (dałem 13 zwoi) i zmierzyłem ciąg tj. 470 gram na śmigle GWS 8x6 sf.

Przy tej wadze silnika to bardzo dobry stosunek wagi silnika do ciągu na śmigle, na śmigle GWS 8x6 sf. Jak dla mnie to ten silnik ma za to duży plus!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.