Skocz do zawartości

Tkanina szklana


robintom

Rekomendowane odpowiedzi

:)

Kolega raczej pyta o to - czy tkanina o gramaturze 50 sie nadaje - a nie ile tych gram ma uzyc XD

PS. Piotrek - dopiero sie zalogowales u nas - zadajesz podstawowe pytania w innym watku - a tu chcesz doradzac w sprawie dosc powaznego projektu ;) - daj na wstrzymanie - cierpliwosc jest modelarska cnota 8)

PS2. Zmien zdjecie - Twoje jest nie ten tego z regulaminem.

PS3. Twoje Robintom zreszta tez XD XD XD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

50g/m^2 to duzo jak na modele ale nie zaduzo. lepiej zrobic 5 warstw z tkaniny o mniejszej gramaturze niz 2 o gramaturze duzo wiekszej. im mniejsza gramarura tym lepiej ze wzgledu na zapewnienie poprawnej pracy konstrukcji, unikniecie wad(zalamane wlukna ktore juz nie zapracuje sa zastepowane przez wlukna z pozostalych warstw). mamy roniez mozliwosc zastosowania roznego kierunku wlukien co pozwala nam optymalizowac konstrukcje pod kontem masa/wytrzymalosc.latwiej ukladac tkaniny o mniejszej gramaturze.mankamentem moze sie okazac czas przesycania dla niewprawionych (pot life jest nieublagany) i ilosc syciwa zuzytego co w przypadku tego drugiego daje nieporzadany wzrost masy.

pozdrawiam

\M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z ta masa zywicy to nie tak do konca. 50% to max jaki przyjmuje sie za dobze przesycenie reka(pedzlem) ale im mniej tym lepiej. chodzi tyllko o to zeby wszystkie wlokna(te o srednicy mikronow a nie wiezki z ktorych jest tkane zbrojenie) zostaly przesycone, 0% powietrza w kompozycie, a swiadczy o tym kolor. najlepiej jesli mamy do dyspozycji osprzet do prozniowego wytwazania kompozytow wtedy mamy pewnosc ze jest OK przesycone i zmniejszamy udzial zywicy ponizej 50%. Airtech robi sprzet ktory pozwala uzyskac kompozyt laminarny o stosunku 80/20(20% to syciwo). cala reszta zywicy to tylko ciezar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt używając próżni można ładnie odsączyć tkaninę.

Sam w pracy robiąc rekonstrukcję uszkodzonego elementu jachtu- tkanina na formie była mocno przesączona i po owinięciu specjalną folją z dziurkami a następnie włukniną, wkładałem całość w foliowy rękaw. Po podłączeniu pompy próżniowej włóknina pięknie wypijała nadmiar żywicy. Po wyschnięciu na formie była ładna kształtka a włóknina wyglądał jak ciężka krucha skorupa. Niestety nie mam w domu takiej pompy. A płuca mają za małą wydajność. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ja sprzątajac w domu w sobote zauważyłem że mam sprzęt "ssący" :D tzn. odkurzacz zelmerowski mocny taki - nadał by się do małej formy? takiej 25cm na 8?

 

Zależy od roku produkcji... Te nowe psują się od kłaczków kurzu i nie lubią przeciążeń.

Co innego stare "jamniki" z polskimi silnikami z lat 70-80tych... Tymi można zastąpić elektromagnes w hutach. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mammuth,

Czy probujesz wywrzec wrazenie bycia psychiatra

A co masz jakies problemy emocjonalno-egzystencjonalne ?

czy tanim prawnikiem?

Nie mam pojecia czemu uwazasz, ze "tanim"

A moze polonista?

Lubie pisac poprawnie - tym okazuje sie szacunek dla osob, ktore beda czytac to co napisze.

To cos jak kultura osobista (chcesz link do slownika wyrazow trudnych ?), albo ja masz albo nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.