Skocz do zawartości

Aparatura RC - absolutne początki


alloqba

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólne witam z okazji mojego pierwszego tematu i od razu do rzeczy:

 

Noszę się z zamiarem zbudowania sterowca RC i zastanawiam się nad wyborem elektroniki.

 

Czy ktoś mógłby podrzucić linka ze słowniczkiem co to jest serwo, ilu kanałowy nadajnik odpowiada za skręcanie prawo/lewo jednym i może mały spis co jest potrzebne do rozpoczęcia zabawy ze zdalnym sterowaniem?

 

Moje domysły:

-serwo - silniczek odpowiadający np. skręcaniem lotkami w samolocie?

-jeden kanał odpowiada za zmianę polaryzacji + podanie napięcia (np silniczek prawo/lewo)?

-zestaw RC składa się z: nadajnika 3 kanałowego (mój panel dowodzenia :) ) + odbiornika + serwa do obsługi skręcania (ster lewo/prawo) + serwa do obsługi przepustnicy palnika z gazem (sterowiec na gorące powietrze) + serwa o jeszcze nie sprecyzowanej funkcji :) + zasilania?

 

I jeszcze pytanie odnośnie zasięgu - moc nadajnika = zasięg? jaki jest przeciętny zasięg i moc nadajników (niedrogich)?

 

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie,

Kuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwo to takie coś co podłącza się do odbiornika. W środku ma mały silniczek i dzięki temu się porusza. Sluży do obsługi lotek, stateczników, podwozia itp.

Jeden kanał obsługuje jedno serwo (jeśli się mylę to mnie poprawcie) Jeśli odbiornik jest 4ro kanałowy (aparatura też) to możesz podłączyć 4 urządzenia. Np, lotki (serwo), ster wysokości (serwo), ster kierunku (serwo) oraz regulator do silnika.

Im więcej kanałów tym więcej sprzętu można podpiąc do odbiornika.

 

Co do zasięgu to za bardzo się nie znam ale pojęcie "niedrogie" może oznaczać coś za 70zł albo coś za 400. Zależy jaki masz budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?p=93121&highlight=#93121 Tutaj masz troszkę o tym opisane. Według mnie, taka aparatura powinna być wystarczająca http://www.modelpartner.ig.pl/sklep/index.php?p=productsMore&iProduct=1443&sName=e-fly-100c (jeśli masz "problemy z kasą"), a jeśli ich nie masz, to możesz kupić coś 2,4 Ghz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo!

 

Po przeczytaniu tych linków i ogólnym rozejrzeniu się tu na forum nabrałem poczucia, że "wiem już wszystko" ;) tak dobrze jest to opisane. Wiem jednak, że to jest wiedza tylko na start.

 

Co do bezpieczeństwa sterowca - jak ze wszystkimi sprzętami latającymi trzeba zachowywać się odpowiedzialnie. Kwestię bezpieczeństwa poruszyłem tutaj: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?p=110924 (i proszę też o pomoc jeżeli ktoś czuje się na elektronicznych siłach)

 

I na koniec jeszcze jedno pytanie - jaki nadajnik (4 kanałowy) i odbiornik+kwarce polecacie w cenie do 300 zł (używany komplet) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.