Skocz do zawartości

zyroskop - jak podlaczyc gyro?


kelpi80

Rekomendowane odpowiedzi

Na poczatku witam wszystkich! to moj pierwszy post na forum.

 

Jestem swiezy w temacie RC, wiec to forum widze, ze stanie sie przez pewien czas moja obowiazkowa lektura.

 

W moich rekach znalazl sie ostatnio zestaw Sanwa aparatura 35 MHz + odbiornik 7CH + komplet 4 serw + zyroskop z serwem oraz mixer.

 

Moje pytanie jest nastepujace- czy da sie podlaczyc gyro w taki sposob aby mozna bylo sterowac nim z odbiornika (wl/wyl). W odbiorniku mam do tego przelacznik, ale jakbym nie podlaczal serwa do odbiornika nie moge nim sterowac. Byc moze robie cos zle.

 

Gyro podlaczone jest do mixera jednym kablem nierozlaczalnym.

Z mixera wychodza 3 kable. Jeden czerwony podlaczany do serwa gyro. Drugi z koncowka umozliwiajaca podlaczenie do odbiornika. Trzeci z gniazdem (takim jak maja koncowki serw).

Z serwa podlaczanego do mixera tez wychodzi standardowy kabel umowliwiajacy podlaczenie do odbiornika.

 

Jednak jakkolwiek bym tego nie podlaczal zyroskop zaczyna dzialac i nie moge nim sterowac (on/off). Serwo zyroskopu reaguje na zmiany polozenia zyroskopu wiec wszystko wydaje sie byc pod tym wzgledem ok.

 

W informacjach o tej aparaturze znalazlem info o podlaczeniu zyro do kanalu 7 w odbiorniku razem z zasilaniem (to samo zlacze) za pomoca rozgaleznika Y.

 

Mam nadzieje, ze nie namieszalem!

Dzieki za podpowiedzi, ulatwi mi to sprawe.

Mario

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za żyrko i o jaki mikser chodzi ?

Normalny żyroskop o ile posiada kabel do sterowania jak np. Gy401 to ma 2 wtyczki 1 normalna z 3 żyłami tam podłącza się sygnał sterujący serwem (np. w Futabie CH4 - kierunek/ogon w heli), a do drugiej wtyczki przypina się sterowanie czyłością/trybem żyroskopu w Futabie CH5.

Wtedy w menu nadajnika można sobie skonfigurować zmianę modu/czułości pod jakimś przełącznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik to Senwa DB Laser 7 kanalowy (7 kanal to rownierz zasilanie). Z tego co wiem do niego mozna podlaczyc wlasnie sterowanie gyro.

 

Zyroskop Sanwa SG-X polaczony nierozpinalnym kablem z mixerem (tak samo sie nazywa). Mozna na nim znienic tryb z normal-rev. oraz regulowac czulosc/wychylenie serwa.

 

Serwo Sanwa Gryro-103.

 

Podpinam szybki schemat jak to wyglada. Wieczorem poprobuje cos jeszcze pokombinowac.

 

schemaxi5.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam

 

Aby nie zaczynac nowego tematu postanowilem dopisac sie do tego. Otoz mam zamiar w moim Phoenixie ( kopia Easy Star ) zastosowac zyroskop MKS 380 zakupiony w UH. Zyroskop ten jest przeznaczony do modeli samolotow. Czytajac powyzsze odpowiedzi a takze ten watek :

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=7612&highlight=zyroskop

dowiedzialem sie nieco o instalowaniu zyroskopu. Poniewaz mam kilka watpliwosci postanowilem poprosic o pomoc i zadac nowe pytania.

Zyroskop ktory zamowilem ma dwa przewody , jeden do odbiornika i drugi do serwa. Z tego domyslam sie ze aby podlaczyc go do lotek musze zrobic przewod Y do podlaczenia dwoch serw ktore steruja lotkami. W takiej konfiguracji nie bede mogl wytrymowac kazdego z serw oddzielnie bo sa podlaczone rownolegle. W tej chwili kazde serwo z lotek mam podlaczone do oddzielnego kanalu i moge je osobno ustawiac. Z adresu ktory wczesniej podalem jest opis zyroskopu , domyslam sie , dwu kanalowego , ale niestety jest ono dosc drogie dlatego tez wybralem te tansze do pierwszych testow.

Zyroskop posiada potencjometr do ustawiania czulosci , ja w nadajniku ( Futaba T7C 2.4 Ghz i odbiormik R617FS ) mam takze mozliwosc podlaczenia zyroskopu i regulowania czulosci. I tutaj mam pytanie , jak je podlaczyc , tak jak pisalem w tej chwili kazde serwo podpiete jest do dwoch roznych kanalow. ( Domyslam sie gdybym chcial dla kazdego serwa oddzielnie to albo zyroskop 2 kanalowy albo dwa takie same 1 kanalowe )Z zyroskopem musze je podpiac do jednego , jak to zrobic ?Jak regulowac czulosc , czy w zyroskopie ustawic na max tj 100 % i regulowac w nadajniku czy moze innaczej ? Z odpowiedzi wynika ze najlepiej do lotek , a moze do steru wysokosci ? Jesli tak co przez to moge osiagnac ? Gdzie i jak zamocowac zyroskop w modelu ?

 

Mam nadzieje ze mi pomozecie i " oswiecicie " jak poslugiwac sie z zyroskopem

 

 

Pozdrawiam

 

Wosiekpl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyroskop ktory zamowilem ma dwa przewody , jeden do odbiornika i drugi do serwa. Z tego domyslam sie ze aby podlaczyc go do lotek musze zrobic przewod Y do podlaczenia dwoch serw ktore steruja lotkami.
- Tak!
Zyroskop posiada potencjometr do ustawiania czulosci , ja w nadajniku ( Futaba T7C 2.4 Ghz i odbiormik R617FS ) mam takze mozliwosc podlaczenia zyroskopu i regulowania czulosci.
- Ten żyroskop nie pozwala na sterowanie czułością z nadajnika.

 

Jeżeli chcesz by ten żyroskop kontrolował lotki to musisz go zamocować na poziomej powierzchni gniazdem do podłączenia serwa w bok (czy w lewą, czy w prawą stronę zobaczysz po reakcji na przechylenie - zmieniając położenie żyroskopu o 180st uzyskujesz rewers). Wszystko jest dobrze opisane w tej instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzieki za wytlumaczenie , adres strony z instrukcja znalazlem wczesniej i na niej sie opieralem przy zakupie tego zyroskopu. Z twojej odpowiedzi wynika ze nie bede mogl regulowac czulosci z nadajnika , pozostaje wiec metoda prob i bledow . Nie wiem od jakiego poziomu zaczac , ale tak jak pisze w instrukcji nalezy proby rozpoczac od malych wartosci,

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

 

Ponownie powracam do tematu zyroskopu , ktory zamontowalem do Phoenixa. Czulosc mam ustawiona na ok 50% i kiedy przechylam model na boki lotki wychylaja sie ok 3 mm do gory i do dolu. Nie wiem czy takie wychylenia sa wystarczajace czy tez powinny byc wieksze. W zeszla niedziele wykonalem dwa loty ale nie wiele moge napisac jak zachowal sie model z zyroskopem bowiem w pierwszym locie polecialem tak daleko i wysoko ze musialem prosic bardziej doswiadzczonego kolege aby sciagnol szybowiec bo nie bylem w stanie. Powodem byl dosc duzy wiatr ktory uniemozliwial mi ( jako nowicjusza ) latanie. Drugi lot wykonalem po poludniu z mniej wiecej takim samym wynikiem. Wiatr w dalszym ciagu byl dosc silny i nie moglem spokojnie latac. Aby nie rozbic modelu dalej nie latalem.

Zaplanowalem dalsze loty w niedziele ale widzac za oknem jakie jest niebo wydaje mi sie ze niz tego nie bedzie.

Zyroskop to model KM380 zakupiony w HC i wraz z nim w pudelku byla instrukcja montazu

ale nie w niej zadnej wzmianki odnosnie podlaczenia dodatkowego przewodu jaki jest w zyroskopie. Posiada on jeden przewod z wtyczka do polaczenia do odbiornika , posiada gniazdo do ktorego podlaczylem serwa lotek poprzez kabel Y i posiada wtyczke z jednym przewodem ktory nie wiem gdzie podlaczyc. Tak jak pisalem w instrukcji nie ma nic na temat tego przewodu. Moze mi ktos wyjasnic do czego sluzy ?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychylenie i czułość musisz dobrać eksperymentalnie - tak, żeby model zachowywał się w sposób najbardziej zbliżony do twoich oczekiwań.

 

Ja niedawno podpiąłem sobie żyro do samolotu, bo chciałem zobaczyć czy dużo zyskam na stabilności i muszę powiedzieć, że po wykonaniu kilku przelotów z różnymi ustawieniami ostatecznie żyro od modelu odpiąłem. Dlaczego? Bo, jak dla mnie, pomoc w sterowaniu modelem to żadna, zwłaszcza że był to gónopłat trenerek sam z siebie dość stabilny i przewidywalny. Ale przede wszystkim dlatego, że cały czas pracowały serwa lotek. Nieprzerwanie i nieustannie.... Były to tanie serwa cyfrowe E-sky - te maluszki po dwadzieścia parę zł - bardzo szybkie, a tym samym ciągnące spory prąd. Ponieważ poruszały się nieprzerwanie, w dodatku oba jednocześnie, maleńki regulatorek 12A, który siedział w modelu zaczął się wyraźnie grzać. Skoro pociągnęły tyle prądu, to na pewno też i latanie będzie krótsze...

Czyli podsumowując, chciałbym uczulić na ten aspekt. 2 małe 9-gramowe serwa po b. krótkim locie istotnie podgrzały mój regulator. Jeśli masz większe serwa w skrzydłach, będziesz latał dłużej (ja tylko po kilka minut), regulator masz słabo wentylowany, itp. możesz mieć kłopoty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...posiada wtyczke z jednym przewodem ktory nie wiem gdzie podlaczyc.

Wynika z tego, że kupiłeś żyroskop z możliwością zdalnej regulacji czułości. Wtyczkę musisz podpiąć do odbiornika pod kanał odpowiadający za sterowanie czułością. Nie wiem jak to jest w Futabie, w moim Hitecu jest to kanał 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zaczne od konca , w Futabie , przynajmniej w moim nadajniku takze 5 kanal jest ustawiony jako domyslny do regulacji czulosci serwa.

 

Tak jak pisze mieczotronik , zauwazylem ze po dwuch lotach regulator byl dosc cieply i nawet zastanawialem sie czy nie zamontowac go na zewnatrz kabiny aby mial lepsze chlodzenie.I tak jak pisales , jesli bedzie widac ze serwo sluzy do czegos to go zostawie , jesli nie bedzie efektow to je wymontuje i wsadze do RWD 5 ktore mam rozbite po ostatnich lotach.

Poniewaz tak jak pisalem pogoda sie powoli psuje i zapowiada sie ze niedziela bedzie deszczowa zamontuje regulator na zewnatrz. Takze zamierzam zmienic kat zamocowania silnika co wydaje mi sie bardziej skomplikowanym , po to aby w czasie lotu szybowiec nie robil kangurkow.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam jako ze nie chcialem zakladac nowego tematu pisze tu posiadam nadajnik futafa 4ex mam takie pytanie czy moge podlaczyc zyroskop do swojego samolotu na ster lotek znalazlem tanie gyro http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=15318

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10113

i nie wiem czy to nie bedzie wyzucanie pieniedzy w bloto

nie mam pojecia jak to podlaczyc i co jeszcze mi bedzie potrzebne do uruchomienia tak owego systemu obecnie samolot jest sterowany 4kanalami tz sw-sk-gaz-lotki

czekam na wasze sugestie co do tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jako ze nie chcialem zakladac nowego tematu pisze tu posiadam nadajnik futafa 4ex mam takie pytanie czy moge podlaczyc zyroskop do swojego samolotu na ster lotek znalazlem tanie gyro http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=15318

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10113

i nie wiem czy to nie bedzie wyzucanie pieniedzy w bloto

nie mam pojecia jak to podlaczyc i co jeszcze mi bedzie potrzebne do uruchomienia tak owego systemu obecnie samolot jest sterowany 4kanalami tz sw-sk-gaz-lotki

czekam na wasze sugestie co do tego

Nic z tego nie będzie. Żyroskop GA-250 wymaga zdalnego sterowania czułością co mogą ci zapewnić jedynie 6 kan. aparatury. Wprawdzie idzie to obejść przy pomocy dodatkowego układu sterowania, ale prościej jest kupić żyroskop z ręcznym sterowaniem czułością np. E_sky EK2 0704. Taki żyroskop można kupić już za 20zł od helikopterowców, którzych pierwszą czynnością po zakupie Belta lub Kinga była wymianę żyroskopu na model z HH. Wadą tego rozwiązania jest to, że jak przesadzisz z ustawieniem czułości żyroskopu to możesz mieć problem z opanowaniem modelu i bezpiecznym lądowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem ze wogole sie da podlaczyc gyro do apki 4ch

tylko jak to bedzie chodzic ?

jak sterowac tym gyro czyli(wlaczyc,wylaczyc) podczas lotu-pewnie sie nie da -trzeba raz ustawic czulosc i tak latac tak?

nie wiem czy dobrze zrozumiałem wiec pytam

psiadam 2 aparatury 4ch czy mozna je jakos ze soba polaczyc chodzi o to aby jedna latac a druga ze by sluzyla do zalaczenia np gyro,swiatla czy inne gadzety

a jesli bym chcial podlaczyc gyro na kazdy kanal czy tak tez bede mogl zrobic tz sk,sw,lotki

prosze o wyjasnienia oraz linki z tanim dobrym gyro

dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.