japim Opublikowano 28 Sierpnia 2008 Opublikowano 28 Sierpnia 2008 Witam. Chciałbym opisać krok po kroku jak zmierzyć prędkość naszych modeli w miarę prostą metodą. Potrzebne będzie jakiś rejestrator dźwięku - ewentualnie możemy nagrać też film - np komórką lub aparatem fotograficznym. Ja akurat dysponowałem filmem nagranym przez kolegę. Cały film ma ok 3 minuty i jest w dużej rozdzielczości więc go tutaj nie wkleję. Mając tylko plik wideo należy wyekstraktować z niego ścieżkę audio. Potrzebny do tego będzie nam np taki oto program: Pazera_Free_Audio_Extractor http://www.pazera-software.pl/products/audio-extractor/ Wyciągamy z niego tylko audio do postaci Wav. Analizę dźwięku i efektu Dopplera będziemy dokonywać w programie WaveOsScope (WOS), ale o nim później. W programie WOS będziemy potrzebowali tylko krótką próbkę dźwięku - na której nasz model przelatuje nam przed nosem. Do edycji pliku wave i wycięcia tylko interesującego nas fragmentu polecam Free Audio Editor http://www.free-audio-editor.com/. Pozwala on przyciąć interesujący nas fragment pliku audio i zapisanie go na dysku. Kawałek musi być krótki, bo inaczej w WOS będzie trudno nam cokolwiek rozpoznać. Uruchamiamy wspomniany WaveOsScope http://www.sprut.de/electronic/soft/scope.htm i ładujemy do niego naszą próbkę. Określamy temperaturę powietrza - w moim przypadku było to ok 20st C. Teraz musimy rozpoznać miejsce największego przesunięcia - wtedy nasz model przelatuje nam przed nosem. Na ekranie mamy wykres częstotliwości. Odnajdujemy chociaż jedną prostą oznaczającą pewną częstotliwość, która uległa przesunięciu. O efekcie Dopplera polecam poczytać np tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Dopplera Klikamy lewym klawiszem myszki na jej lewym górnym końcu jako koniec. Następnie prawym klawiszem myszki klikamy na dole po prawej stronie tej częstotliwości jako jej początek. Tak oto zmierzona prędkość mojego Miga 7 to ok 130 km/h z wiatrem Najciekawsze jest to, że bez względu na to którą częstotliwość wybierzemy - o ile tylko trafimy w jej "początek" i "koniec" to otrzymamy mniej więcej ten sam wynik. Im mniejsze przesunięcie tym większy błąd (+/-), dlatego warto wybierać częstotliwości o maksymalnym przesunięciu.
alloqba Opublikowano 28 Sierpnia 2008 Opublikowano 28 Sierpnia 2008 To wydaje się za proste Dziękuję za poradnik, dla mnie przyszłościowy (jeszcze nie latam), ale na pewno się przyda.
hubert_tata Opublikowano 28 Sierpnia 2008 Opublikowano 28 Sierpnia 2008 Na wszelki wypadek dam jeszcze inne "zdjęcie" (ze strony sprut.de), gdzie mamy klikać myszką:
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.