Jump to content

japim

Modelarz
 • Content Count

  3,658
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  22

Everything posted by japim

 1. Firma FMS produkuje zestawy modeli. W zwiazku z tym mają specyficzne części zamienne: regulatory, składane podwozia i serwa. Z tego co wiem to nie robią żadnych serwo reverserow a stosują kable typu Y. W zwiazku z tym nornalne serwo to normalne a rewersed to takie ktore z automatu kręci sie w przeciwną stronę i można od razu pięknie zamocować w drugim skrzydle na lotki bez kombinowania. Coś o czym marzyli niektórzy modelarze zanim pojawily sie nadajniki komputerowe i bylo 9+kanałów...
 2. japim

  Pytanie o kompozyt

  Twoj kompozyt będzie kładziony na rdzeniu styropianowym czy układany w formie? Jeżeli na rdzeniu to rdzeń podtrzymując kompozyt przejmuje kwestie zapewnienia sztywności. A jeżeli w formie i będziesz miał pusto w środku i nic co bedzie zabezpieczać powierzchnię przed zapadnięciem się i wyboczeniem to wtedy musisz zapewnić odpowiedni dzwigar - niewiele inny od klasycznego konstrukcyjnego.
 3. japim

  Pytanie o kompozyt

  Przecież ten okrągły pręt węglowy zrobiony jest z osiowego rowingu? A jakby zaproponowano przykleić tam kawałek taśmy, która miałby taką samą ilość węgla to byłbyś przekonany? No i rowing pracuje na rozciąganie.... więc dajemy go tam gdzie będzie pracował na rozciąganie a nie ściskanie.
 4. Arek - miałem się nie udzielać w Twoich wątkach - ale wygląda na to, że całe swoje doświadczenie z pilotażu opierasz na lataniu kilkoma piankowymi modelami. Modele konstrukcyjne/laminatowe/drukowane pokryte na gładko latają ZUPEŁNIE inaczej or piankowców. Tak jak pisał Jarek. Dopóki nie przelecisz się takim Twoje doświadczenie jest porównywalne do wypowiedzi kierowcy gokarta, że przecież autobusami, tirami i innymi samochodami to jeździ się łatwiej... Mój syn objeżdża mnie na gokartach z palcem w nosie - ale w 2.5T terenówce już nie jest taki pewny...
 5. Przy 30A na ogniwo napięcie spada do 3.4 - 3.2V. Czyli pakiet 5S LiIon pod takim obciążeniem będzie odpowiednikiem dobrego 4S LiPo. Musiałbyś zrobić sobie pakiet 6S lub pakiet 3P. https://lygte-info.dk/review/batteries2012/Sony US18650VTC6 3000mAh (Green) UK.html
 6. Obydwa rozwiązania są równie dobre. W nadajniku mam pakiet 2s2p z zalutowanymi na stałe parami ogniw. Czyli ładowarka widzi to jako zwykły pakiet 2S. Jeżeli nie planujesz jakiś masakrycznych obciążeń a ogniwa są tej samej klasy to bym nie bawił się w specjalne łączenie tego co już masz i po prostu zrobił sobie wtyczki równoległe. Masz zawsze 2 oddzielne pakiety - jak jeden szlag trafi to drugi będzie ok bez konieczności rozlutowywania. Ładowanie albo oddzielnie, albo przez płytkę do ładowania równoległego albo przy połączeniu wtyczkami głównych złącz i jak i złącza balansera jako jeden pakiet.
 7. Szukam kogoś, kto wykona - wytoczy - tuleję redukcyjną z "kołnierzem" o wymiarach: średnica wewnętrzna 8mm średnica zewnętrzna 10mm Wysokość całkowita 12mm Średnica kołnierza 14mm grubość kołnierza 2mm Sztuk 2. Materiał: aluminium, mosiądz, Przeznaczenie: redukcja do śruby Z 8mm do łożyska 10mm w drukarce - mam drukowaną, ale otwory nie są idealnie współosiowe.
 8. japim

  jaki pakiet?

  To nie jest kwestia "czy" - tylko "kiedy".
 9. Do tego małego silnika zapakowałeś śmigło 8x6? To nie dziwota, że jest słabiej. To jakbyś do osobówki wsadził koła od Tira i dziwił się, że nie jedzie szybciej...
 10. Jakie napisy? Profil na łopacie śmigła - ta wypukła strona łopaty - ma być skierowany w kierunku "generowania ciągu" i w kierunku lotu.
 11. Patryk - główny profil wygląda jak symetryczny. Wątpię aby prawdziwy Aviocar będąc samolotem transportowym miał taki profil... EDIT: sorry - cofam. Chyba ma symetryczny
 12. Jeden środkowy "dźwigar" jest nieodporny na skręcanie. Gdybyś pokrył to skrzydło jeszcze papierem dookoła to może to miałoby jakąś sztywność. Ten 4mm schodek w profilu - to hamulec... on dobrze działa jak chcesz latać wolno na dużych kątach natarcia, ale nie gdy chcesz latać szybko. Piszesz ze czytałeś o Liionach, ale chyba już nie zglebiłeś tematu jak one pracują. Wystarczy w google wpisać nazwę dowolnego typu ogniwa lion z dopiskiem "discharge curve" i zobaczyć jak one pracują w rzeczywistości. Wszystkie ogniwa LiIon tak pracują - a VTC4, 5 czy 6, czy R25, R30 po prostu mogą być trwale obciążane takim prądem. Starsze modele miały może 5-10A i to jest jedyna różnica. Znaczny spadek napięcia na pakietach LiIon i tak występuje. Jak chcesz mieć dobrą wydajność pakietów LiIon (bez tego znacznego spadku napięcia) to obciążasz je małym prądem lub robisz pakiety z równolegle połączonymi ogniwami, aby jednostkowy pobór prądu był właśnie na poziomie 5-10A. Czyli pakiety 2P, 3P minimum. Inaczej zysk jest żaden. Albo właściwie zyskujesz większą gęstość energii przy znacznym wzroście masy pakietu. Inaczej pozostają Ci ogniwa LiPo o realnej obciążalności minimum 50-60C czyli takie, które bez znacznego spadku napięcia mogą oddać nawet 100A.
 13. Czy skrzydła mają dźwigar? Chcesz zrobić szybki model na profilu KFM? Te ogniwa przy ciągłym poborze 20A mają napięcie ok 3.3V (a nawet mniej) - więc z pakietu 4S robi się pod obciążeniem ledwo 3S... https://secondlifestorage.com/showthread.php?tid=5862
 14. japim

  rura teleskopowa

  Kupowalem na Alledrogo.
 15. japim

  rura teleskopowa

  Mam flagi do budowy toru do wyścigów dronów zrobione z rurek aluminiowych. Dolna 20x16 mm, górna 16x14 mm. Wsuwają się idealnie w siebie. Same rurki mają długość po 1m. Na końcu 16mm rurki nakleiłem sobie taśmę w odległości 5cm od końca. Do transportu wsuwam je w siebie - do rozstawienia wysuwam, obracam o 180st i montuję jedna w drugą. Dzięki naklejonej taśmie mniejsza rurka nie może się wsunąć w większą i się blokuje. To była najprostsza metoda - zawsze można sobie dokleić jakąś ładną blokadę. Długość transportowa to 1.10 m a po rozłożeniu jest 1.95m - bo te 5cm konsumuje zakładka, a sama taśma też ma 5cm. Myślę, że jak kupisz sobie 2 takie rurki w odcinkach po 2m to wyczarujesz z tego konstrukcje jak chcesz. Nie napisałeś czy ma się rozkładać automatycznie i jakiego rodzaju obciążenie planujesz.
 16. japim

  Halifax

  No właśnie - takie kuriozum kiedy bombowce ścigają myśliwce. Ale taki to sport. Z bombowcami to mozna pobawic sie inaczej ale to inna bajka. Masa troche duza ale spokojnie poleci.
 17. japim

  Co jest z forum?

  Silnik forum aircombat jest bardzo stary (nie ruszany od momentu postawienia w 2006 roku). Po wielokrotnym upgrade serwera ze strony dostawcy hostingu silnik przestał dogadywać się z serwerem. Czego skutki widać było w braku możliwości pisania postów i pięknych krzaczków zamiast polskich czcionek. W ostatnich 2 miesiącach coś lub ktoś zeżarł cały transfer 12GB/miesiąc. Czyżby wszyscy chcieli nagle oglądać walki modeli??? Podejrzewam że to był atak botów - ale nie oglądałem logów. Ostatni taki atak był kilka lat temu, po którym poblokowałem całą masę adresów IP. Jedyne co teraz zostaje to zaorać wszystko - wyczyścić bazy SQL i postawić wszystko (forum i stronę) na nowo.
 18. japim

  Halifax

  Można zalac PVB60 - dobry lakier do zabezpieczenia nieruchomej elektroniki. Moi synowie malują tym elektronikę do dronów wyścigowych i od kiedy stosujemy ten specyfik nic się nie dzieje bez względu na opady.
 19. Krzysztof napisał modelarski "rule of thumb". Nie bardzo pojmuję skąd u Ciebie wzięło się założenie że masz rozbujać 7kg model? A380 ma stosunek ciągu do masy startowej 1/4. Ta Casa to model transportowca - jak dasz ciąg 1:1 to zrobisz z niego akrobat - tylko po co?
 20. Pomierzyłem mechanizmy. Wyglądają na podwozie Hobbico do modeli .40 - .60. https://photos.app.goo.gl/TE8qCKqi3yJTYVtZ9
 21. Nie jestem specjalistą - ale co z mechanizmami z ALi? te są do 6kg: https://pl.aliexpress.com/item/672919014.html Mam w domu akurat 2 mechaniczne (wyglądają jak topflite) których pewnie nigdy nie wykorzystam - mogę pomierzyć i zobaczysz czy pasują.
 22. japim

  jaki pakiet?

  Emil: Po wpisaniu frazy google pokazuje to: https://www.google.com/search?hl=&site=&q=Ni-MH+D9000HT+GP+7%2C2V+9Ah&safe=active W związku z tym nawet nie wiem co to za pakiet - i raczej nikt na forum też nie będzie wiedział. Więc czego oczekujesz?
 23. japim

  jaki pakiet?

  Zmierz wymiary - będziesz wiedział. Nikt z nas nie ma szklanej kuli.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.