Jump to content

japim

Modelarz
 • Content Count

  3,212
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  16

japim last won the day on January 15

japim had the most liked content!

Community Reputation

255 Excellent

Contact Methods

 • WWW
  http://pjak2000 na o2.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Aircombat
 • Imię
  Przemek

Recent Profile Visitors

1,039 profile views
 1. japim

  Figurka pilota - DIY

  Masz zapas na zasilaczu? Ja grzałkę kupiłem 230V aby zasilać z gniazdka i podgrzewać całą komorę podczas pracy a nie tylko po pracy.
 2. Mam Sony Vegas 14 i co najwyżej mogę eksportować do FullHD. Niestety podobnie jak Ty nie daje rady oglądać natywnych nagrań. Spróbuj może Davinci Resolve? jest darmowy. https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/
 3. japim

  pakiet zasilajacy

  Wiesław. To o co pytasz to tzw abecadło. W modelarstwie elektrycznym nastąpił taki postęp, że pakietów nie szukamy po napięciu tylko ilości ogniw. 1 ogniwo ma 3.7V. Oznaczenie 5s oznacza 5 serial - czyli 5 ogniw połączonych szeregowo. 5 x 3.7 = 18.5V (nominalnego napięcia). Pakiet Litowo Polimerowy po naładowaniu będzie miał 4.2V/ogniwo więc w pełni naładowany pakiet będzie miał 21V. Zgodnie z kalkulatorem i tym komentarzem z HK wynika, że silnik maksymalnie będzie brał 48A gdy model będziesz miał w ręku na ziemi ale trochę mniej w czasie lotu (ok 35A). NA tym śmigle masz do dyspozycji prawie 4.5kg ciągu statycznego. Co do doboru pojemności pakietu - to już zależy na jaką wysokość chcesz się wyholować i ile razy chcesz to zrobić. A to zależy od finalnej masy modelu, która zależy od pojemności pakietu. Można przyjąć, że w handlu dostępne są np pakiety 5S 2000mAh.. Minimalna wydajność prądowa powinna wynosić 48A/ 2Ah = 24C (24 krotność pojemności C - capacity). Starczy on na 3.5minuty ciągłej pracy. (2Ah/35A = 0.057h = 3,42min) Tu masz dostępne: https://www.akumulatoryrc.pl/pl/c/5-cel14%2C8V/387 Polecam też ABC pakietów: https://www.akumulatoryrc.pl/pl/i/ABC-LiPo/23 Co do regulatora. To jeżeli waży powyżej 60g (wiem, wiem trochę uproszczona metoda) to powinien mieć obciążalność na poziomie 60A. Jeżeli waży więcej tzn że ma zapas. Jeżeli mniej tzn że jest albo bardzo dobrej firmy i ma bardzo dobre mosfety, albo lata na granicy wydolności. EDIT: i jeszcze jedno. Dobierając pojemność pakietu musisz uwzględnić też kilka dodatkowych aspektów: 1. ile masz miejsca na pakiet (może są już wykonane uchwyty mocujące i większy pakiet się nie zmieści 2. wyważenie modelu. Jak dasz za mały to będziesz musiał przesuwać go gdzieś do przodu a potem dla poprawnego wyważenia będziesz musiał ładować ołów. A jak dasz za duży to będziesz musiał przesuwać go do tyłu - pytanie czy masz możliwość balastowania? Najlepiej dobrać pakiet pod korek aby nie wozić zbędnej nieużytecznej masy, ale nie za duży. Taki w sam raz potrzebny do prawidłowego wyważenia modelu.
 4. japim

  pakiet zasilajacy

  Silnik to Turnigy Aerodrive SK3 - 4250. KV 350, 410, 500. Masa odpowiada wersji 500. https://hobbyking.com/en_us/turnigy-aerodrive-sk3-4250-500kv-brushless-outrunner-motor.html Pakiet 4-5S (jak było proponowane na samym początku). Policzymy teraz ile to pobiera prądu przy śmigle 16x10 zależnie od napięcia. EDIT: tak na szybko ktoś w komentarzach na HK podał: " current 36A with 16x10 APC electric prop and fresh 5S battery."
 5. japim

  pakiet zasilajacy

  Skoro brakuje oznaczeń to wypadałoby podać chociażby wymiary/masę. Pozwoliłoby to zidentyfikować oryginał. Rzeczywiście wygląda na Sk3. Ale ich jest dziesiątki - podasz rozmiar silnika, średnicę osi długość rotora i jego średnicę to można zgadnąć który. Wtedy będzie też wiadomo mniej więcej jakie KV ma. Korzystając z kalkulatora ecalc.ch znając śmigło można dobrać napięcie pakietu i jego pojemność wiedząc jaki pobór prądu generuje. A regulator można też próbować indetyfikowac ale tym zajmiemy się później - określenie parametrów pracy także pozwoli na łatwiejszą identyfikację ESC.
 6. Wrzuć wrzuć. Wtedy będzie z przyjemnością popatrzeć na proces budowy. Może jakieś nowe triki. Ogólnie ładny samolot wyszedł.
 7. Jarku - ładny model. Ale co z tego skoro nie ma żadnych szczegółów konstrukcyjnych ani zdjęć z budowy? Co takiego w nim ma być fascynującego? Zbudowany poprawnie wg istniejących planów. Mamy poklepać po plecach i powiedzieć dobra robota? Gdybyś prezentował krok po kroku jak go budujesz, jakie techniki stosujesz, przed jakimi dylematami stoisz itd to może mógłbyś liczyć na jakąś interakcje.
 8. Wyszlo czadowo. Mając model 3d można zaprojektować formę negatywową. Trzeba by ją trochę wyprowadzić na powierzchni szpachlówką ale jest to do zrobienia. Mając elementy wydrukowane myślę że spokojnie ściągniesz z niej 2 albo 3 kolejne maski. Wiec nie wyrzucaj jej. O tej drugiej masce też pomyślimy. Ale rysowanie zacznę jak wrócę z wyjazdu służbowego.
 9. Na outerzone wystarczy sobie odpowiednio skonfigurowac filtr: RC, low wing, Scale, militarty, Fighter i wyskakuje 186 planow. Do wyboru do koloru. tutaj role juz pelnia wlasne preferencje, czy Mustang, czy Foka, czy Messer... Zależnie od preferowanej techniki budowania - wiekszosc z balsy. Ale prawie szystkie zawieraja przekroje kadluba i skrzydla wiec wykonanie wersji ze stytopianu/styroduru to zaden problem.
 10. Jaki rozmiar Cię interesuje? Modele kombat są w skali 1:12 i przeważnie wychodzą w rozmiarze ok 1m. Plany można prawie bezkarnie skalować +/- 20% biorąc poprawkę na grubości materiału. Więc masz 2 opcje: planów modeli kombat jest dużo i dopasowujesz to co Cię interesuje. Albo szukasz modelu Reno Racer i skalujesz do swoich potrzeb. Gotowca ciężko znaleźć.
 11. Dlaczego dyskucyjne? Niemcy robili to już 2 lata temu: http://www.rc-network.de/forum/showthread.php/664442-Formen-aus-dem-3D-Drucker Ty śpisz a drukarka drukuje
 12. Marku - po co ten śmiech? To co pisze Adam to prawda. Nad projektem trzeba posiedzieć kilkadziesiąt jak nie kilkaset godzin. Projekt Welkina ciągne od 2015 roku. Goblina narysowałem też w kilkadziesiąt godzin. To tak jakbyś zrobił drewniany/depronowy/z EPP model a następnie oddał go za darmo. Jakoś nie widzę aby ktokolwiek rozdawał swoje modele latajace ot tak. Owszem są projekty za free. Kolega Thurstved z Norwegii publikuje fajne małe modele za free, a za duże bierze małe wynagrodzenie. Każdy ma inne podejście. Jeszcze nie zdecydowałem się upublicznic moich projektów. Jak je oblatam to zobaczymy. Czym się różni zrobienie modelu w komputerze od tego w warsztacie? Że jeden można pomacać i dlatego może kosztować X a elektronicznego pliku nie da się pomacać i dlatego ma być za darmo?
 13. Dokładnie tak. Poza tym wydruk formy może być robiony na dużo szybszych parametrach niż kadłub - bo nie jest konieczna aż taka precyzja. I tak trzeba ją delikatnie przeszlifować. A skoro forma robi się sama to czy czekasz na nią 20 godzin czy 40 czy 60 to już nie robi większej różnicy. Już dawno myślałem o takiej opcji - ale to ciągle laminowanie, a na to nie mam za bardzo warunków.
 14. Ustawisz. Ale za cenę Hiteca Aurora kupisz 2x Taranisa X9 lub 3 sztuki X7... Dlatego wybór początkującego jest prosty.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.