Jump to content

japim

Modelarz
 • Content Count

  3,550
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  21

japim last won the day on June 17

japim had the most liked content!

Community Reputation

340 Excellent

Contact Methods

 • WWW
  http://pjak2000 na o2.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Aircombat
 • Imię
  Przemek

Recent Profile Visitors

1,759 profile views
 1. Kfm stosuje się przy budowie modeli płaskich płyt depronowych. W większości są to proste modele i Kfm wystarcza. Cechuje się dobrą odpornością na przeciagniecie oraz niestety dużym oporem (bo mało kto go szlifuje tak jak trzeba). Ma przewagę nad prostą płaską deską - bo jest grubszy a co za tym idzie sztywniejszy o wytrzymały i łatwo go dodatkowo wzmocnić np rurka węglową lub listwą sosnową. No i ten profil jest odporny na głupotę i uszkodzenia. Krawędź natarcia oraz splywu bez względu na liczbę kraks wygląda zawsze tak samo. Oczywiście profil Kfm w poważnej makiecie to nieporozumienie. Ale w modelu budowanym na szybciocha do latania w ogródku w sam raz. Clark (i kazdybinny normalny profil) jest doskonalszy aerodynamiczne - ale wymaga dopieszczenia wszędzie tam gdzie Kfm po prostu nie musi. Modele z Kfm latają zazwyczaj dużo wolniej niż te na prawdziwych profilach. Odpowiedź sobie sam co to za model i co chcesz osiągnąć. Edit: i temat o profilach kfm już był ( prawie 10 lat temu)
 2. Samą przezroczystą końcówkę? Nie bardzo - tego bym akurat nie ruszał. Każdy materiał ma pewną przenikalność. Jeżeli antena była strojona bez termokurczki to dodanie termokurczki zmieni charakterystykę. Czy będziesz miał 95% czy 105% zasięgu tego Ci nie powiem, ale nie będzie to 1:1 z termokurczem i bez. Zapytaj ludzi z Actuna lub Prodrone, którzy robią anteny i stroją je: takie szczegóły mają znaczenie.
 3. Odcięcie zasilania 5V to nie jest dobry pomysł. Bez względu czy to łódka, samochód czy samolot. Wyobraź sobie co się stanie gdy odcięcie nastąpi w czasie lotu? Zanik sterowania i bum. na środku pola ok - ale jak pojedziesz na latanie z kimś to będziesz się modlił aby model nie wylądował temu komuś na głowie gdy nagle stracisz możliwość sterowania?
 4. Lutujesz bezpośrednio stal? Czy owinąłeś miejsca łączenia np cienkim drucikiem miedzianym? Stal ogólnie kiepsko się lutuje... Albo kup palnik gazowy i twardy lut.
 5. Rafal - nie chodzi o przekrój kanału - tylko właśnie o te wszystkie wystające elementy. Kanały wlotowy i wylotowy powinny być gładkie - każda nierówność powoduje zawirowanie, a to strata energii.
 6. Interesowałby mnie rozmiar ESA - czyli 860cm
 7. Ciąg podawany jest na stanowisku testowym z zamontowanym pierścieniem na wlocie, który generuje dodatkowy ciąg. Zestaw zabudowany w modelu z nieidealnym tunelem i bez stożka da dużo mniej.
 8. Piękny model - ale nadal ta mikro kabinka psuje poprawne proporcje Jaki byłby koszt wykonania tego Hellcata na zamówienie? Jaka wyszła masa do lotu?
 9. japim

  EM-10 Bielik

  Owszem - ale model przeszedł proces optymalizacji aby był lotny, bo oryginał nie latał podobno rewelacyjnie. Nie ma też opuszczanych klap nosowych. Jest sporo odstępstw od oryginału. Model statyczny już mam i szkoda czasu i plastiku na model tego rozmiaru, który może nie polecieć.
 10. japim

  EM-10 Bielik

  Dla obserwujących temat donoszę, że prace nad Bielikiem trwają. Trochę zwolniły, bo ostatnie 2 tygodnie miałem intensywne: treningi i zawody ESA, szycie flag i wyścigi dronów Poprawki do projektu wprowadzone wg uwag Piotra. Została ostatnia sekcja i mozna montowac i robic instrukcje.
 11. Robert - zdajesz sobie sprawę, że bez filmu się nie liczy ?!?!
 12. Natknąłem się na taki wynalazek: Ciekawe kiedy to wejdzie pod strzechy
 13. Spróbuj szlifować na mokro. Woda odbiera ciepło z PLA i nie powoduje że się "glutuje" i ciągnie.
 14. 3mm? Powinno się dać wygiąć w imadle i młotkiem....
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.