Jump to content

arek1989

Modelarz
 • Content Count

  198
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

19 Good

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Kraków
 • Imię
  Arek

Recent Profile Visitors

188 profile views
 1. ja w Hestii pytałem o ubezpieczenie Ergo Sport (które jest w zasadzie ubezpieczeniem OC), ale dostałem odpowiedź, że modele latające są wyłączone z zakresu ubezpieczenia (i tak faktycznie jest, trzeba dokupić dodatkowy moduł). Ponieważ ciężko było się z nimi skontaktować, odpuściłem dalsze tłumaczenia. Za to Allianz i PZU mają w OWU taki zapis: 8. użytkowaniem do celów rekreacyjnych zdalnie sterowanych (bezzałogowych): modeli pojazdów, modeli statków wodnych, modeli latających oraz dronów o wadze do 5 kg; Allianz wyliczył mi składkę 155zł za ubezpieczenie w kwocie 300 000zł, natomiast PZU 91zł za 500 000zł i z tego drugiego wariantu skorzystałem.
 2. chyba nawet na forum była książka ABC Miniaturowego lotnictwa w pdfie. Tam znajdziesz większość informacji odnośnie Wicherka. Modyfikacje, elektryfikacja itp. są szeroko opisane w licznych relacjach z budowy.
 3. skrzydło 2.pdfskrzydło 1.pdfskrzydło 4.pdfskrzydło 3.pdf trzymaj prawe skrzydło. Drukowane A4 na zakładkę, łatwiej moim zdaniem ułożyć równo arkusze. Gdybyś potrzebował coś przeskalować, albo pozmieniać kąty to daj znać. Przy tych 3stopniach zaklinowania skrzydła musiałem dość mocno w dół pochylić silnik, bo przy dodawaniu gazu mocno ciągnął do góry. No ale tak było w oryginale. Gdybyś chciał wzór żeberek pod keson, to też mogę przerobić.
 4. u mnie podobny problem https://streamable.com/vazcc mam taki regulator: https://hobbyking.com/en_us/turnigy-plush-32-30a-speed-controller-w-bec.html nie sprawdzałem jeszcze innych konfiguracji silnik+regulator
 5. Jak z balsy to: Speed 400 Aero, Ażurek, Less'n'extra, albo może coś od użytkowników forum: Mini Katana, Energy 3D (chyba), Amper
 6. Dzięki! Na kieszeń wystarczy jedna warstwa rękawa szklanego? Znalazłem w internecie kilka sposobów i te z nawijaniem tkaniny szklanej zakładają przynajmniej dwie warstwy. W przypadku rękawa wystarczy tylko jedna?
 7. Faktycznie sprawiają takie wrażenie, ale proporcje są zgodne z planami na których bazuję. Model na filmie też zbyt szerokich lotek nie ma, ale w powietrzu daje sobie radę.
 8. Przerysowuję sobie plany modelu Wot 4 i postanowiłem przerobić je na wersję z dzielonym skrzydłem. Docelowo model będzie miał trochę ponad 1500mm rozpiętości. Połówki skrzydeł chciałem połączyć bagnetem z rurki węglowej, ale nie wiem jak dobrać odpowiednią średnicę. Wot 4 to górnopłat przeznaczony do nauki akrobacji. Na tym filmie widać, że da się nim wykręcić kilka figur: Wstępnie planuję zabudować między dźwigarami rurkę węglową o średnicy zewnętrznej 12mm. W skrzydle poprowadzę ją przez 4 żeberka. Połówki do kadłuba łączone będą na cztery śruby nylonowe M5 (po dwie na stronę), a bagnet będzie stanowić druga rurka węglowa, ale o średnicy zewnętrznej 10mm. Czy takie rozwiązanie będzie ok?
 9. jakiego kleju używasz do łączenia owiewki z ramką?
 10. nowe kopyto ma mieć trochę inne profilowanie. Po przymiarkach stwierdziłem, że inny kształt owiewki będzie lepiej pasował do kadłuba. Styrodur szybciej się obrabia od balsy, a przy formowaniu próżniowym całość raczej nie musi być tak twarda jak przy obkurczaniu butelki.
 11. z braku lakieru zastosowałem żywicę epoksydową. Zalaminowałem kopyto cienką tkaniną szklaną, a po wyschnięciu pomalowałem dodatkową warstwą żywicy. Zeszlifowałem do równej powierzchni, nałożyłem nową warstwę żywicy, znowu zeszlifowałem i na koniec wypolerowałem na mokro papierem 1500. Pod palcami kopyto wydaję się być bardzo gładkie. Zaakceptowałbym nawet niewielkie skazy, bo powierzchnia wychodzi i tak lepiej niż przy obkurczaniu butelki. Nadal mam jednak problem z kolorem wytłoczki i to dyskwalifikuje finalny efekt. Po zdjęciu z kopyta, kabina nie jest przeźroczysta, tylko mleczno-matowa. Widać to na zdjęciu. Ta część vivaku, która jest przysysana do stołu, wychodzi przeźroczysta, to co odbija się na kopycie ma inną barwę (widoczne paprochy to efekt szlifowania innego elementu, przyczepiły się do wytłoczki, bo zostawiłem ją w obok na stole). Przed tłoczeniem pokryłem kopyto woskiem rozdzielczym Honney Wax. Nałożyłem warstwę, odczekałem 10 minut, wypolerowałem ściereczką z mikrofibry do okularów, później kolejna warstwa i znowu polerowanie. Vivak co prawda już się nie przykleja, ale efekt nadal mizerny. Planuje wykonać nowe kopyto, tym razem rdzeń z stryroduru. Pokryję go grubszą warstwą tkaniny. Czy wyszlifowaną żywicę pokryć lakierem? taka farba do zacisków hamulcowych będzie ok? https://sklep.motip.pl/lakiery-do-zaciskow-hamulcowych/119-lakier-do-zaciskow-hamulcowych-niebieski-400ml.html
 12. czym pokryć kopyto z balsy? Teraz na vivaku odbija mi się każde włókno, a szpachla się przykleja i odpada od kopyta. Nawet bardzo drobnym papierem ściernym nie jestem w stanie wygładzić powierzchni. Kształt owiewki jest ok, ale nie wychodzi przeźroczysta. Czy strona vivaku też ma znaczenie? Na jednej jest przyklejona taśma ochronna, którą zdejmowałem przed tłoczeniem.
 13. arek1989

  PicoSim

  u mnie nie chciał działać na USB jako joystick, dlatego podłączałem przez kabel audio. Sposób archaiczny, ale nadal działa.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.