Skocz do zawartości

Ładowanie i przechowywanie ogniw nimh


Norbert

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam zapytanie , mam dwa ogniwa nimh od samolotu RC.

Zwykła ładowarka z kompletu.

Piszą w instrukcju że ładowanie 3-4 godzin.

Po czym tak naprawde poznać że ogniwa są naładowane. W trakcie ładowania nagrzewają się. Czy to znak że są już naładowane czy też grzanie jest normalne i poprostu trzeba z zegarkiem te 4 godziny ładować i tyle?

Druga sprawa , jak wyglada ich przechowywanie.

Czy ogniwo naładowane i nie użyte po tygodniu jest naładowane i można spokojnie na nim latać czy też trzeba naładować ponownie?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak je naładuję ( poznaje po zegarku i fakcie ze zaczynaja byc gorące ) to mogę odłożyć na tydzien i potem spokojnie włożyć do ptaszora bez konieczności doładowania.

Swoją drogą nimh mają jakiś efekt pamięci czy można je doładowywać w dowolnym momencie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jak je ugotowałeś to już po nich !

 

Zwykła ładowarka z kompletu.

Piszą w instrukcju że ładowanie 3-4 godzin.

 

jak masz zwykłą ładowarke to

najprostszy sposób to pojemnośc aku podzielić przez prąd ładowarki

 

czyli 1000mAh/120mA = 8.30 godziny ładowania

 

lecz należałoby uwzględnić sprawaność ładowarki

 

czyli 1000mAh/120mA*1,2 = 10 godzin ładowania

 

 

większość NiMh czi NiCd należy ładować 1/10C czyli jak masz pakiet 1000mAh to powinienieś ładować do prądem 100mA, niestety tanie łądowarki nie mają regulowanego prądu łądowania.

Dodatkową sprawą jest rozładowanie pakietu NiMh (efekt pamięci) przed ładowaniem. Pakiet należy rozładować do i tu jest różnie ale można przyjać że od 0.8 do 0,9 V na ogniwo czyli jak masz pakiet

 

8x1000mAh to jego napięcie wynosi 8x1,2V czyli 9,6V 1000mAh i musisz go roładować do 7,2V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulatory ni-xx muszą mieć władowane 1,4 razy więcej energii niż pojemność znamionowa.W konćowej fazie ładowania robią sie coraz cieplejsze a w momencie rozpoczęcia cyklu przeładowania temperatura rośnie dość gwałtownie.Drugą cechą ni-xx wykorzystywaną w ładowarkach do zakończenia ładowania jest spadek napięcia przy początku cyklu przeładowania.spadek ten wynosi kilka mV na ogniwo.Jeżeli ładowarka wyposażona jest w tzw. układ -delta V to jest w stanie wykryć ten spadek i zakończyć ładowanie.Akumulatory ni-xx nie przeznaczone do ładowania szybkiego nie mogą być ładowane dużymi prądami.Akumulatory ni-xx ładuje się stałym prądem a nie napięciem więc należy zadbać o stabilizator prądu który daje stały prąd niezależnie od obciążenia.Dość fajnym układem scalonym wymagającym dwóch elementów zewnętrznych do prawidłowej pracy jest układ LM 350 T mogący stabilizować prąd do około 2,5-3A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dodatkową sprawą jest rozładowanie pakietu NiMh (efekt pamięci) przed ładowaniem."

O ile mi wiadomo to NiMh mają szczątkową pamięć i nie trzeba ich rozładowywać przed ładowaniem .Należy to robić co kilka cykli.ja rozładowuję co 8-10 cykli.

Inna sprawo to NiCd , te należy zawsze przed ładowaniem rozładować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim pakiecie NiMH w aparaturze Graupnera (1,7Ah) pisze, że największą pojemność mają bezpośrednio po naładowaniu, kiedy temperatura pakietu jest >45 stopni. Grzanie pod koniec jest naturalną własnością.

Kup sobie tą ładowarkę http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7373&Product_Name=Turnigy_Accucel-6_Bal._Chrg/Dschrg_(USA_Warehouse)

albo lepiej jeżeli trafisz na egzemplarze po 33 USD wysyłane bezpośrednio z HK. Wtedy Twoje problemy się rozwiążą i zobaczysz jaka jest faktyczna pojemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do utraty pojemności ogniw podczas przechowywania.Przez kilka lat używam różnych pakietów ni-xx i z moich obserwacji wynika że przez pierwszą dobę po naładowaniu ni-mh tracą około 5-10% pojemności, przez następne dni ten spadek jest mniejszy.W różnych opisach w necie wynika że to normalna sprawa.Przeprowadziłem ostatnio eksperyment.Naładowałem pakiet robbe 2000mAh ni-mh 8cell weszło do niego około 1900mAh po kilkukrotnym formowaniu.Pomijając fakt że ten pakiet to badziewie to i tak za 24 godziny władowałem w niego jeszcze około 250 mAh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Dołączam się do tematu ale z innym problemem.

Posiadam akumulatorki GP 2700 NiMH kilkakrotnie były ładowane oryginalną ładowarką, po zakupie ładowarki TURNIGY rozładowałem je do 0,9V ogniwo a następnie ładowałem prądem 0,3A w trybie AUTO proces zakończył się po ok 5 godz i weszło ok 560 mAh. Ponowny cykl rozładowanie i ładowanie i prawie tak samo.

Co jest grane, co robię nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ustawienia ładowarki - może mieć domyślnie ustawione zakończenie ładowania po jakimś czasie (w Imax6 miałem ustawione 120min i po tym czasie ładowarka kończyła ładowanie). Jeżeli prąd ładowania jest ustawiony tak, że iloczyn prądu i czasu jest mniejszy od pojemności to ładowarka może nie doładowywać.

Ale i tak chyba coś jest nie tak z ogniwami - przy tym prądzie i czasie przepuszczsz przez ogniwa 1500mAh, dzieląc to przez współczynnik, o którym pisze Sławek z ogniwa powinno dać się pociągnąć ponad 1000mAh.

 

Zrób może jeszcze test z rozładowaniem przez ładowarkę. Sprawdzisz ile energii można pobrać z ogniwa. Naładuj ogniwo jakąś zwykłą ładowarką prądem dziesięciogodzinnym przez 10-12 godzin. Następnie rozładuj na ładwarce mierząc oddaną energię. Jeżeli odda ponad 2000mAh to problem jest w ładowarce Turnigy lub jej ustawieniach, jeżeli odda ok 500 mAh czyli tyle ile wchodzi przeż ładowarkę prcesorową to zwalone są ogniwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam akumulatorki 2700 sanyo , jesli je wyladuje do zera w latarce itp to ladują się około 5 godzin. Ale jak wloze je do "apki" esky , polatam godzinke z czego na czerwonej dziodzie 30 minut to laduja sie w godzine.

Tez nie wiem co jest. Jak podlaczyles zwykle akumulatorki do turnigy i jaka to konkretnie ladowaka?

Bo nie wiedzialem ze modelarską można ładować paluszki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.