Skocz do zawartości

Ładowanie i przechowywanie ogniw nimh


Norbert

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.allegro.pl/item459280395_n100_neon_gietki_koszyczek_adaptor_na_8_baterii_aa.html

Czy taki koszyczek bedzie dobry by moc w nim ladować akumulatorki sanyo 2700 podlaczone wszystko oczywiscie do turnigy acculell 6?

No i mając aku 2700 prąd ładowania dawać na 2,7A?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj wszystkie małe literki na akumulatorkach - czasami jest tam napisane jaki mają prąd ładowania. A może na stronie Sanyo znajdziesz info?

NiMH mają tą właściwość, że pod koniec ładowania b. się grzeją. Nie wiem jak bardzo można je grzać. Przy prądzie 1C chyba usmażysz na nich jajecznicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ogniw AA prąd ładowania 0,5-1A niezależnie od pojemności przy czym to 0,5A jest dużo bezpieczniejsze. O prądach 1C w przypadku pojemności >1000mAh należy zapomnieć. Warto też pamiętać że ogniwa te mają dużo mniejsze prądy rozładowania i jeśli rozładowuje się je ładowarką to przy prądach rozładowania rzędu 0,5-1A mocno spada im napięcie co ogłupia ładowarkę i nawet przy rozładowaniu w 50% proces się kończy. Do tego jakość koszyczka a konkretnie styku między jego elementami też może powodować spadek napięcia przy większych prądach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładowanie AA prądem 7,5A ??? Ile takie ogniwa pożyją? I jeszcze pewnie jest zastrzeżenie, że tylko specjalne ogniwa Varty można tak ładować. Padną po miesiącu więc klient kupi następne, interes kwitnie. Tyle ja na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...rozładowałem je do 0,9V ogniwo a następnie ładowałem prądem 0,3A w trybie AUTO proces zakończył się po ok 5 godz i weszło ok 560 mAh. Ponowny cykl rozładowanie i ładowanie i prawie tak samo.

Co jest grane, co robię nie tak?

 

Nic nie robisz nie tak. Wina może leżeć po stronie akumulatorów. Pojemności podawane przez producentów często znacznie odstają od faktycznej pojemności. Sprawdzone :!: Posiadam dość wyrafinowaną łądowarkę do ogniw Ni - xx. Czterokanałową z komputerami i innymi bajerami. Jej jedyną wadą jest to, że nie ładuje pakietów, co ma też swoje dobre strony :wink: Dobiera ona indywidualne parametry ładowania dla każdego ogniwa i tak je ładuje, a na finale podaje ilość wprowadzonego ładunku, czas ładowania itd. Różnice w pojemnościach w stosunku do podanej przez producenta są znaczne już przy nowych akumulatorach. W używanych te różnice są jeszcze bardziej widoczne. Wynika to z faktu, że ogniwa w pakiecie nie rozładowywują się równomiernie. Kolosalny wpływ na to ma różna rezystancja wewnętrzna ogniw - zaznaczam, ten sam producent, ta sama pojemność ale różne serie. Dopiero po "przebraniu" kilku ogniw i wybraniu tych o jak najbardziej zbliżonych do siebie parametrach pakiety zaczynają zachowywać się w miarę "normalnie"

 

Mam akumulatorki 2700 sanyo , jesli je wyladuje do zera w latarce itp to ladują się około 5 godzin. Ale jak wloze je do "apki" esky , polatam godzinke z czego na czerwonej dziodzie 30 minut to laduja sie w godzine...

 

W tym wypadku różnica wynika z rodzaju obciążenia. Żaróweczka latarki to typowe obciążenie rezystancyjne. Prąd płynący w takim obwodzie zależny jest od napięcia zasilania i oczywiście mocy użytego obciążenia. Obciążenie jest w zasadzie stałe i zmiany napięcia i prądu następują powoli. W, jak to określiłeś "apce", już tak fajnie nie jest. Obciążenie jest zmienne i to znacznie, w zależności od tego ilu kanałów używasz jednocześnie. Wskaźnik niskiego napięcia też ustawiony jest w taki sposób abyś bezpiecznie mógł sprowadzić model i zapewne jest różny w różnych aparaturach.

 

I na koniec jedna uwaga. Ogniwa Ni-xx powinno ładować się prądem równym 0,1C przez okres 14h. Najlepiej wszystkie. Chodzi o sprawność ogniw, a dokładnie straty energii związane z procesami chemicznymi jakie zachodzą w trakcie ładowania. I jeszcze jedna ważna rzecz. Nie wszystkie ogniwa przystosowane są do krótkich czasów ładowań :!: Jeśli tak, to wyraźnie napisane to jest na ogniwach. Podany jest max prąd ładowania i min czas. Jeśli krótkim czasem ładowania (dużym prądem) potraktujemy "zwykłe" ogniwa, po kilku cyklach pozbędziemy się ich :wink:

 

EDIT:

 

Ładowarka to: Charger-Analyzer MH-C9000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moja ładowarka nie posiada az takiego zakresu w czasie ładowania jak mam ładowąć aku 14h moge jedynie wybrać próg pojemnosci i prąd ładowania czas max ładowania to 7godz więc to odpada.Jesli mam aku 2700 to co mam ustawiać prąd 270mah i granice pojemnosci 2700mah ?

 

Ładowarka to Multifunction Charger RT 808B kupiona w rc sklep http://mpowershopping.in/yahoo_site_admin/assets/images/IMG.18381022_std.jpg

 

Z koszykami Panowie z dala nie w modelaerstwie koszczyki lubią tracic styk o czym nie raz sie przekonałem w starej aparaturce Graupner FM 314

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.