Skocz do zawartości

Komu uciekł model, niech poczyta.


piotrowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem po rozmowch z moim kolegą modelarzem Ryszardem, który opracował i wykonał profesjonalny system autopilota do modeli latających. Dokładny opis znajdziecie na jego stronie www.autopilot.alicom.pl , ale do czego zmierzam. Jest możliwość w przypadku zainteresowania opracowania takiego systemu w okrojonej wersji do amatorskich modelarskich zastosowań np. do odszukiwania zagubionych modeli w przypadku zaniku sygnału RC.

W kilku słowach opiszę najprostrzą konfigurację:

model posiada dodatkowy nadajnik/odbiornik (radiomodem) pracujący na częstotliwości 866 MHz o mocy do 200mW (zasilanie 5V) i zasięgu w sprzyjajaących warunkach nawet do 20 km ! Radiomodem wysyła co sekundę cyfrową informację GPS o położeniu modelu. Odbiornik podłączony do laptopa z odpowiednim programem pokazuje w czasie rzeczywistym położenie modelu na mapie.

To była wersja uproszczona. Wersja wypasiona może w przypadku zaniku sygnału RC wydać komendę powrotu do bazy lub kontynuacji lotu na określony punkt i powrotu.(konieczność zastosowania gyra). Zaletą zastosoawnia radiomodemu jest możliwość dwukierunkowej komunikacji (model-komputer). W przypadku zaniku sygnału RC, modelem można sterować (wysyłać komendy za pośrednictwem komputera ). Chciałbym zaznaczyć, że jest to w tym momencie studium zainteresowania tym system i jego możliwościami kolegów modelarzy. System jest w profesjonalnym wykonaniu gotowy. Kwestia tylko opracowania koncepcji co do potrzeb amatorskich i dostosowania jej do możliwości finansowych zainteresowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System w pełnej wersji jest dosyć drogi. Nie podam ceny, bo to jest system autorski konstruktora i on go oferuje do sprzedaży. Zgodził się jednak w przypadku "społecznego zainteresowania" uprościć go na tyle, żeby był dostępny na przeciętną modelarską kieszeń.

Musi być jednak zachowana proporcja ceny modelu z wyposażeniem FPV i innymi cudami elekroniki i ceną systemu do śledzenia i namierzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System w pełnej wersji jest dosyć drogi. Nie podam ceny, bo to jest system autorski konstruktora i on go oferuje do sprzedaży.
Jakie to ma znaczenie kto go sprzedaje ? Cena, aż tak kosmiczna, że wstyd podać publicznie ? :lol2:
Zgodził się jednak w przypadku "społecznego zainteresowania" uprościć go na tyle, żeby był dostępny na przeciętną modelarską kieszeń.
Ile to jest przeciętna modelarska kieszeń ? Myślę, że to ok 300-400zł, a w większości 200zł... no chyba, że chodzi o rok odkładania funduszy... :roll:
Musi być jednak zachowana proporcja ceny modelu z wyposażeniem FPV i innymi cudami elektroniki i ceną systemu do śledzenia i namierzania.
Zapewne źle rozumuję, że chodzi Ci o model odpowiednio drogi by cena systemu nie wyróżniała aż tak bardzo na tle innych elementów ? :devil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System oparty na radiomodemie, umożliwiający śledzenie trasy lotu z wizualizacją na komputerze nie powinien kosztować więcej jak 500-800 pln. Autopilot to oddzielna sprawa. Tamten autopilot (rangevideo) działa wyłącznie na bazie GPS, po utracie zasięgu nie mamy pojecia, gdzie on w danym momencie jest. Awara silnika pozbawia nas możliwości zlokalizowania modelu. Komunikacja z radiomodemem jest dwukierunkowa (do lokalizacji oczywiście potrzebny jest nam tylko sygnał z modelu do bazy-komputera). Uproszczoną wersję można nazwać lokalizatorem, autopilot może być dodatkiem powiększjącym możliwości całego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowch z moim kolegą modelarzem Ryszardem

Z moich rozmow nie wynikalo ze nastapi zmiana koncepcji,czyt. urzadzenia dla ludu (modelarzy).

 

Juz wczesniej zglaszalem na forum potrzebe budowy/skonstruowania findera dla modeli,ale sprawa umarla.Jesli Pan Ryszard jest zainteresowany upowszechnieniem tego urzadzenia (nie tylko w skali Europy) to poprosze o przekazanie wiadomosci ze jestem gotowy podjac sie testu tego urzadzenia.W koncu ucieklo mi juz kilka modeli,wiec w tej materi mam juz jakies doswiadczenia.

Test pozwole sobie umiescic takze na stronie www.rc-cam.info

 

Rzetelny,bezstronny opis mozliwosci i samego dzialania ukladu,bylby znaczacym przyczynkiem do upowszechnienia tego urzadzenia wsrod pilotow FPV i nie tylko.

Jestem gotow takze poniesc koszty jednostkowego egzemplarza.

Takie testy sa potrzebne,z uwagi na to ze ciezko jest znalezc urzadzenie spelniajace parametry techniczne zakladane przez producenta czy sprzedawce i aby uniknac dywersyfikacji zakupowej,zasadne jest opisanie w/w przez osobe trzecia.

Pan Ryszard zna moj adres,oczekuje wiec na kontakt za Twoim posrednictwem , w celu omowienia warunkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System oparty na radiomodemie, umożliwiający śledzenie trasy lotu z wizualizacją na komputerze nie powinien kosztować więcej jak 500-800 pln.

 

Ja powiem wiecej , komplet modem nadawczy na kanale audio transmisji AV plus odbiorczy przy obiorniku nie powinien kosztowac wiecej niz 50zl - 70zl . Umozliwia dokladnie to co piszesz - sledzenie trasy lotu na komputerze :) .

Z calym szacunkiem ale 500-800zeta to chyba ostre przegiecie :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autopiloty jak sama nazwa wskazuje mają umozliwiać autonomiczny lot.

 

Wszystkie autopiloty wykorzystują GPS do określenia pozycji, dodatkowo mogą się wspomagać elektronicznym kompasem - problem utraty danych o pozycji na dłużej co implikuje nie możnością wyliczenia kursu i to jest problem który częściowo rozwiązuje elektroniczny kompas. Dochodzi jeszcze problem częstości odświerzania pozycji - prosze sobie policzyć ile przeleci model z prędkością 160 km/h a pozycja jest raz na sek. i niech straci tylko jeden odczyt czyli interwał pozycji to już 3 sek. a wykonuje manewr zakrętu :wink:

Ale tylko pozycji względem siatki geograficznej pozycję modelu w przestrzeni to już inna bajka.

 

To co nazywają "autopilotem" w rangevideo - nie jest nim.

Jeśli jest logowane dane to przynajmniej obszar poszukiwań jest określony.

 

Radiomodem - fajna sprawa, ale jak leży na ziemi model to już nie tak fajnie przy odległościach rzędu kilometrów :wink:

 

I tak dla porządku to lokalizator będzie dodatkiem do autopilota a nie odwrotnie i zapewne będzie gratisowy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jednak chyba chodzi o nieco inne rozwiązanie niz transmisja przez tor AV raczej przez dedykowane radiomodemy na nieco inną częstotliwość .

 

A te znowu po powinny umozliwiac "cyfrowe" czy "pcm" czy jak zwal tak zwal sterowanie modelem i rezygnacje z apki plus telemetria .

- jakos nie widze sensu montowania radiomodemu za ciezkie pieniadze tylko po to zeby sledzic model na kompie - no chyba , ze ktos nie ma wcale kamery do FPV i model z jakiegos nieokreslonego powodu chce sobie na kompie posledzic - slabo to widze - bez kamery bedzie i tak patrzyl w gore na model .

Jak juz jest radiowy link "do ziemi" typu naprzyklad glupie audio- to dlaczego go nie wykorzystac :) bez wiekszych kosztow , do sledzenia modelu na kompie .

Zreszta - jak lot jest nagrywany i model ginie i na OSD mamy ostatnia pozycje to co za problem wpisac ja w googlemap czy zumi . A jesli pozycja jest nieznana to ostatni obraz z kamery tez nakieruje nas na zgube - wiec jesli juz - to chyba lepiej wydac 200zl na nagrywarke AV niz na radiomodem .

Cos ten caly radiomodem za 800zeta wyglada mi jak podroz z Gdyni do Gdanska przez Zakopane a nie przez Sopot (jesli ktos nie lapie aluzji niech skorzysta z google map lub zumi :) ) .

 

Aby nie budzic niepotrzebnych emocji - prosze traktowac ten tekst jako luzne rozwazania teoretyczno-praktyczne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zeby nie byc goloslownym (bo te kwoty typu 500-800 zeta (400USD) za urzadzonko sledzace model to jakies jaja)

 

- TADAAAAAAA

 

http://dzl.dk/projects/electronics/modem/modem.html

 

Dzialajacy radiomodem 4800 boud po kanale audio - koszt 10zl .

Mozna wpiac do GPSa bezposrednio albo wyprowadzic z uPC uarta nadajacego stala pozycje w dowolnie przerobionym formacie DD MM SS czy DD MM.MMMM czy DD.DDDDDD i to chyba wszystko na temat :) modemow do sledzenia modelu na ziemi .

 

Jak by na to nie patrzec - sledzic model - trzeba miec PC na dole - a wiec i tak najtaniej wyjdzie USB video grabber do niego i nagrywamy z kamery . A bez kamery - to modem za 10zl jak juz ktos chce koniecznie nagrywac to niech nagrywa latanie w zasiegu wzroku .

 

Oczywiscie nie neguje wkladania urzadzen sledzacych za 800 zeta do modeli za nastepne 4000zeta - ale do polatania FPV modelem za 400zl (z elektronika 700) to naprawde przegiecie i jakies jaja :) .

 

Prawdziwy autopilot z mozliwoscia calkowicie autonomicznego lotu to zupelnie inna historia - ale - jak znam zycie to kwestia maksymalnie roku kiedy beda to w pelni dzialajace konstrukcje amatorskie za 150USD . Warto wiec chyba poczekac :) albo juz dolaczyc sie do prac nad takowymi :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwy autopilot z mozliwoscia calkowicie autonomicznego lotu to zupelnie inna historia - ale - jak znam zycie to kwestia maksymalnie roku kiedy beda to w pelni dzialajace konstrukcje amatorskie za 150USD . Warto wiec chyba poczekac albo juz dolaczyc sie do prac nad takowymi .

W dziale projektowym jest nawet odpowiednie miejsce,mowa o www. rc-cam.info 8)

Oczywiscie nie neguje wkladania urzadzen sledzacych za 800 zeta do modeli za nastepne 4000zeta - ale do polatania FPV modelem za 400zl (z elektronika 700) to naprawde przegiecie i jakies jaja .

Ja bym jednak poczekal z tymi jajami :oops:

Po pierwsze,nikt tego jeszcze nie zrobil dla Nas (pilotow)

Po drugie,ktos poswiecil czas,pieniadze i wlozyl w to prace.

Po trzecie,nie oceniajmy nie widzac,a nawet jesli ktos zrobi lepszy czyli tanszy to kiedy ?

Ktos to wycenil i tyle jest to warte dla wlasciciela/producenta.A to czy sie sprzeda,pokaza testy (jesli zostanie mi udostepniony egzemplarz) i reszte podyktuje popyt.

To dobrze ze ktos zrobil krok w Nasza strone i nietaktem jest oceniac calosc w takich kryteriach .Poza tym nie mamy nic w zamian,a jesli to takie proste to dlaczego nikt tego nie zrobil do tej pory-taniej i lepiej ?

Poczekajmy na urzadzenie,przetestuje,zobaczymy.A to ze kosztuje,no coz...nikt nie mowil ze bedzie tanio i latwo w dziedzinie FPV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wszystkich, ale ta cena to rzeczywiście trochę z sufitu :oops: Postawcie się na moim miejscu: zgłaszam problem, koncepcję, możliwość adaptacji istniejącego systemu do naszych potrzeb, szczególnie modelarzy FPV, a piersze pytania i uwagi to "cena, cena i gdzie to można kupić". Wiem, że Peter kilka miesięcy temu rozmawiał z Ryszardem o adaptacji jego systemu dla ludu (modelarzy). Czasy się zmieniają, może tym razem będzie inaczej :) . Radiomodem wysyła sygnały co sekundę, ale co stoi na przeszkodzie, żeby wysyłał 10 razy na sekundę (rejestracja modelu lecącego 160 km/h ) . Sygnały wysłane przez radiomodem sa w postaci cyfrowej (dużo większy zasięg i odpornośc na zakłócenia), nie analogowej jak w przypadku transmisji AV Śledzenie toru lotu na komputere ma sens dopiero wtedy, gdy model leci już bez naszj kontroli (RC i AV), bo po co mamy to robić jak widzimy parametry lotu (np. na ekranie gogli) za pośrednictwem OSD ! Jak już pisałem po utracie zasięgu RC i AV jest możliwość wysłania komendy (dwustronna komunikacja) o powrocie do bazy, no chyba, że zabrakło paliwa, lub prądu w napędzie. Wtedy i najlepszy autopilot nie pomoże :(

Zasięg na powierzchni Ziemi będzie na pewno mniejszy, ale jak wyniesie 5 km. zamiast 20 km, to i tak będziemy w domu :wink: .

Zembizi dajesz celne uwagi, ale system jest dużo bardziej skomplikowany niż może się na pierwszy rzut oka wydawać 8) . Jeszcze raz polecam wnikliwą analizę strony autorskiej Ryszarda www.autopilot.alicom.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.