Karol93 Opublikowano 5 Września 2008 Opublikowano 5 Września 2008 Witam Planowałbym wybudować małą makiete tego szybowca. Tutaj można znaleźć sporo informacji na jego temat: http://www.piotrp.de/SZYBOWCE/pszd6.htm Wszystkie problemy pieniężne(w granicach rozsądku) ,doświadczeniowe (oprę się o Wasze doświadczenia) da rade rozwiązac, najgorzej jest z nadajnikiem... :\. Problemem jest to, że model ma wysokosc, klapy i lotki na skrzydłach :\. Wysokość działa w momencie uniesienia bądź opuszczenia wszystkich "powierzchni sterownych". no a klapy i lotki to wiadomo jak działają. No i tutaj pies pogrzebany, mam nadajnik MC-10 który jak wiadomo jest baaardzooo okrojonym nadajnikiem.. :\. Mógłby ktoś wykombinować, pomóc, jak rozwiązać sterowanie ? Mogę go rozbudować o 3kanały, proporcjonalne, bądź nie . Jeśli byłyby same lotki i wysokosc, daloby rade rozwiązać to jak w delcie, niestety tutaj jest troche wiekszy problem :\ PS. Jak narazie to są koncepcyjne plany budowy, ale kasiórke mam, tylko zastanawiam sie na co ją wydać (nie wchodzi w gre raczej żadny nadajnik, wole latać, niż podziwać radio ) EDIT: Wiem że zapewne durne pytanie, ale czy da się podpiąć jedno serwo, do dwóch kanałów ? Potrzebowałbym jednego serwa użyć i do wysokości i do lotek bądź klap.
Rafal B. Opublikowano 5 Września 2008 Opublikowano 5 Września 2008 A czemu nie możesz wysokości zrobić osobno a klap osobno? Ster na centropłacie to by była wysokość a stery na "uszach" to by były lotki. Do tego rozwiązania potrzeba 3 serw i zero mikserów.
Karol93 Opublikowano 5 Września 2008 Autor Opublikowano 5 Września 2008 Mógłbym, ale w opisie oryginału pisze że wysokość była i na "uszach" i na centropłacie. Klapy były na centropłacie, a lotki na "uszach". A niestety taka kombinacja jest bardzo trudna do wykonania. PS. I chyba zrobie to "po normalnemu", bo żeby zrobić coś na wzór oryginalnego sterowania, będzie trzeba mocno nawydziwiać...
Rafal B. Opublikowano 5 Września 2008 Opublikowano 5 Września 2008 Jak ja bym go robił, to zrobił bym to tak jak napisałem lub (maja lepsze radio) zrobiłbym sterowanie tak jak się robi w skrzydełku lub delcie no i może zastosowałbym ten kierunek.
Karol93 Opublikowano 5 Września 2008 Autor Opublikowano 5 Września 2008 ja mam dostępny mikser kierunku z wysokoscią, delte i V-tail, także może coś będzie dało sie użyć ?
laminat Opublikowano 6 Września 2008 Opublikowano 6 Września 2008 ja bym tylko chciał zasugerowac pewien cytat z tamtej strony dajacy wiele do myslenia: Wedlug opinii latajacych "Nietoperzem" (niewielu) pilotów, nadawał się on tylko do lotów doswiadczalnych i nie rokował nadziei na doprowadzenie konstrukcji do stanu pozwalajacego na wprowadzenie go do produkcji seryjnej.
Karol93 Opublikowano 6 Września 2008 Autor Opublikowano 6 Września 2008 Ale to wcale nie oznacza, że szybowiec nie będzie latał, zwłaszcza, że odbył sie oblot z 2000m bez niespodzianek
Lord Rzeźnik Opublikowano 6 Września 2008 Opublikowano 6 Września 2008 Mnie się wydaje, że właściwościami lotnymi będzie niewiele lepszy od Aluli ;p
Karol93 Opublikowano 6 Września 2008 Autor Opublikowano 6 Września 2008 Myślałem jeszcze nad przeskalowaniem go, do takiego 2,2m . No i z takiego kombinowania wygląda na to, że w modelu nie zastosuje klap, bo jest to po prostu niemożliwe PS. Mam tylko taką cichą nadzieje, że chociaż troche termiczny będzie, bo jeśli nie, to bez napędu będzie cięzko... :\
Rafal B. Opublikowano 6 Września 2008 Opublikowano 6 Września 2008 ja bym tylko chciał zasugerowac pewien cytat z tamtej strony dajacy wiele do myslenia:Wedlug opinii latajacych "Nietoperzem" (niewielu) pilotów, nadawał się on tylko do lotów doswiadczalnych i nie rokował nadziei na doprowadzenie konstrukcji do stanu pozwalajacego na wprowadzenie go do produkcji seryjnej. Laminat masz racje ale to się tyczy dużego lotnictwa a nie małego. Co innego wierna kopia w skali 1 do 1 co innego model w jakiejś tam skali. W tym modelu można by zastosować profile z latających skrzydeł i model powinien dobrze latać. Co prawda osiągi nie będą jakieś tam super hiper ale model będzie latał. Karol dwie opcje: 1. na centro będziesz miał wysokość a na końcówkach lotki; 2. używając miksera delta robisz tylko lotki, centropłat zostawiając bez żadnej powierzchni sterowej.
laminat Opublikowano 7 Września 2008 Opublikowano 7 Września 2008 rafał bez jajec ale to latac poprawnie nie może taki mały eksperyment myslowy zbuduj sobie prostokatne skrzydło o profilu tzagiego i dołoz winglety - jak mi pokażesz ze to lata stabilnie to daje Ci 50zł (mowie o modelu bez skosu skrzydeł! zeby była jasnosc no i bez ogona) a zrob sobie tzagiego ktory ma duzy skos skrzydeł ktory działa ustateczniajaco i dlatego lata statecznie a w nietoperzu ja nie wiem jakim cudem nikt sie nie skapnał ze dajac napierw dodatni a potem ujemny skos skrzydeł jest to tak jak by było skrzydło prostokatne (trapezowe bo cienciwa maleje) wiec stateczne to cos byc nie może i NIE MOW MI JUZ NIGDY ZE MAŁE LOTNICTWO TO CO INNEGO NIZ DUZE wszystkie zasady i prawa sa takie same.!!!!!!!!! jak dla mnie ten projekt to stata czasu i pieniedzy niech sie bardziej doswiadczeni modelarze wypowiedza a karolowi juz podsunałem inny normalniejszy szybowiec na poł makiete (scud II) z retroplane.net
Callab Opublikowano 7 Września 2008 Opublikowano 7 Września 2008 zbuduj sobie prostokatne skrzydło o profilu tzagiego i dołoz winglety - jak mi pokażesz ze to lata stabilnie to daje Ci 50zł Może to nie profil Tzagiego, ale jednak ;-) : Pizza Box Zasłużyłem na 50 zł? ;-)
laminat Opublikowano 7 Września 2008 Opublikowano 7 Września 2008 nie wyraziłem sie jasno gdyz tutaj wydłuzenie jest ponizej 1 podczas gdy mi chodziło takie około 7 i wiecej i z tym wydłuzeniem otrzymamy faktycznie dobra statecznośc a po za tym profil płaskiej płytki nie ma wedrowki srodka parcia aerodynamicznego wiec nie za bardzo tez spełnia załozenia ktore podałem bo profil tzagiego jednak ma duza ta wedrowke.
olo Opublikowano 7 Września 2008 Opublikowano 7 Września 2008 Prostokątne czy ze skosem do przodu lub do tyłu i z profilem samostatecznym będzie latać. Podnieś trochę stawkę tego zakładu to się założymy
laminat Opublikowano 7 Września 2008 Opublikowano 7 Września 2008 olo zaznaczyłem ze chodzi mi o profil w ktorym wystepuje wedrowka srodka parcia prawda ze samostateczny poleci i nie mowie ze nie ale prostokatne skrzydło bez skosu o profilu tzagi nie poleci dobra sprecyzuje o co mi chodzi jak ktos zrobi model o skrzydłach prostokatnych bez skosu bez wzniosu bez ogona o profilu tzagi 10 lub tzagi 12 o wydłuzeniu 10 lub wiecej z wingletami(niesterowalnymi powierzchnia wingletu max 10% powierzchni płata profil symetryczny) i prostokatnymi klapolotkami na całej rozpietosci płata i szerokosci rownej max 1/4 cieciwy płata i to poleci stabilnie to dostanie odemnie 50zł czy wszystko jasne?
Pawel_W Opublikowano 7 Września 2008 Opublikowano 7 Września 2008 Są inne profile samostateczne niż Tzagi. Niemcy i Francuzi budują latające skrzydła bez skosu do tyłu, ze sporymi wydłużeniami - sam latałem takim, nazywało sie Plattee. Mam je zresztą do dziś. Zasuwało jak wściekłe na zboczu, a i z gumy się go dało odpalić... Także myślę sobie, że troszkę za bardzo teoretyzujesz Poza tym - jakos nei znalazem w tym wątku informacji że profile mają być z tzagi? Ot choćby profile PW - na zachodzie bardzo popularne, u nas używał ich m.in. Rapier do swoich modeli.
olo Opublikowano 7 Września 2008 Opublikowano 7 Września 2008 50zł trochę mało to na materiał a gdzie za robociznę ?
Rafal B. Opublikowano 7 Września 2008 Opublikowano 7 Września 2008 Laminat? Coś wymiękasz bo już zmieniasz założenia. Widziałem już 2 takie makiet na necie i jakoś obydwie latały. Co za problem obecnie wziąść i zrobić tak, taki model aby latał. Przecież nikt w makietach nie stosuje oryginalnych profili bo inaczej by nie latały. Co do zakładu: http://majankowski.republika.pl/bezogon.html Chyba wygrałem?
laminat Opublikowano 7 Września 2008 Opublikowano 7 Września 2008 chłopaki ale mi nie chodzi o profil samostateczny bo takiego nie posiada sam nietoperz! ja zdaje sobie sprawe ze to jest mozliwe z profilem samostatecznym ale trzymajmy sie tematu i nietoperza ktory nie ma profilu samostatecznego wiec moze to potraktujmy jako punk wyjscia a olo 50zł to prawda ze mało ale jak sie zakładam to chce miec pokrycie i ja to nie rzucam słow na wiatr( co innego szybowce) a na wiecej mnie nie stac podczas gdy jeszcze oprocz tych 50zł dostaniesz satysfakcje z wygranej EDIT a wiec robta co chceta ja tez widziałem nawet 3 makiety tego szybowca jednak nikt sie nie chwalił zeby jakos rewelacyjnie latały co do twojego linka to samo co wyzej profil symetryczny nie ma wedrowki srodka parcia dlatego łatwiej go opanowac w locie bo niezaleznie od kata natarcia srodek parcia siły aerodynamicznej sie nie zmienia! dla zakładu zmienie jeszcze jedno załozenie zeby nie było ze sie czepiam profili od zagiego zmieniam go na oryginalny z nietoperza a wiec NACA-23012 a moje załozenia gdzie sie niby zmieniaja oprocz tego?
Rafal B. Opublikowano 7 Września 2008 Opublikowano 7 Września 2008 Ale czego ty się czepiasz? Model (nawet makietę) robi się tak by latała. Już ci to pisałem, że co innego prawdziwy szybowiec a co innego model.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.