radek872 Posted November 3, 2008 Posted November 3, 2008 Żeby tak dobra firma popełnała proste błędy to raczej zle wyliczony srodek ciezkosci.Model opadał cz zadzierał ?
jakubk Posted November 4, 2008 Author Posted November 4, 2008 Żeby tak dobra firma popełnała proste błędy to raczej zle wyliczony srodek ciezkosci.Model opadał cz zadzierał ? Statecznik po oblocie wygląda tak. To identyczna sytuacja jak z Yakiem.Czekam na wagę do kątów, ale spróbuję też sposobem Daraka zminić ustawienie lotek.
radek872 Posted November 4, 2008 Posted November 4, 2008 A jak zachowuje się model po odjeciu gazu na prostej prawidłowo powinien lekko opadać jak jest u Ciebie ?
jakubk Posted November 4, 2008 Author Posted November 4, 2008 A jak zachowuje się model po odjeciu gazu na prostej prawidłowo powinien lekko opadać jak jest u Ciebie ? I dokładanie jest tak jak trzeba. Mam wrażenie ,że teoria Darka chyba się i tu sprawdzi.Nie mam specjalnej wagi, ale dokonałem pomiarów inaczej.Wypoziomowałem model a nastepnie zmierzyłem odległości od poziomicy na początku skrzydła w środku natarcia i na środku spływu - śą równe. To samo powtórzyłem z statecznikiem - odległości też równe.Skrzydło i statecznik są więc umieszczone równo względem kadłuba i względem siebie.Lotka na końcu skrzydła obserwowana z dalszej odległości wygląda jakby "zadzierała" lekko w górę, choć przy kadłubie jest równo. Teraz przypomniałem też sobie ,że ustawiałem mechanicznie lotki na zero przed założeniem do modelu i było dobrze. Skrzydła leżały dżwigniami do góry.Potem już po zmontowaniu całego modelu zdziwiłem się,że lotki są lekko niżej - przecież ustawiałem popychacze! Na radiu mam więc +4 na lotce. Jeśli to wyzeruję może okazać się ,że jest dobrze, co nie zmienia faktu ,że lotki będą pewnie lekko opuszczone przy kadłubie , a wyrównane na końcach. Nie powinno tak być. Darek dzięki za podpowiedzi,zawsze miło z Tobą pogadać.
DJDIT Posted November 5, 2008 Posted November 5, 2008 Czyli narazie wiemy: -kąty skrzydło statecznik ok -wyważenie ok (tu sie producent akurat nie myli a wiem że wycyrklowałeś niemal idealnie) niewiadome ? -kąty zamocowania silnika (metodą na liniałke nie specjalnie jest to proste) w prawo nie ma co ruszać bo ustawienie fabryczne jest ok pozatym nie wpływa ono na zachowanie modelu które opisujesz. Przyjrzałbym się tutaj odchyleniom góra-dół (u mnie wypadło w dół ! ) -sprawdzenie wpływu obudwu lotek (ich położenia) moga wypaśc nieco niżej jak model bedzie stał na ziemi. Narazie nie bedę zapeszał z tymi lotkami, ale u mnie to było wlaśnie przyczyną. Minimalne różnice rzędu 0,5 stopnia miedzy stanem lotu a staniem na ziemi daje różnice na tylnym stateczniku. Proponuję próbne loty wkręcając snap po jednym obrocie aby lotki równo opadły lub sie podniosły (w zależnosci od ustawienia tylnego stat) na L i P stronie. Czekamy na loty testowe o ile pogoda dopisze ;D
jakubk Posted November 5, 2008 Author Posted November 5, 2008 Czyli narazie wiemy: -kąty skrzydło statecznik ok -wyważenie ok (tu sie producent akurat nie myli a wiem że wycyrklowałeś niemal idealnie) niewiadome ? -kąty zamocowania silnika (metodą na liniałke nie specjalnie jest to proste) w prawo nie ma co ruszać bo ustawienie fabryczne jest ok pozatym nie wpływa ono na zachowanie modelu które opisujesz. Przyjrzałbym się tutaj odchyleniom góra-dół (u mnie wypadło w dół ! ) -sprawdzenie wpływu obudwu lotek (ich położenia) moga wypaśc nieco niżej jak model bedzie stał na ziemi. Narazie nie bedę zapeszał z tymi lotkami, ale u mnie to było wlaśnie przyczyną. Minimalne różnice rzędu 0,5 stopnia miedzy stanem lotu a staniem na ziemi daje różnice na tylnym stateczniku. Proponuję próbne loty wkręcając snap po jednym obrocie aby lotki równo opadły lub sie podniosły (w zależnosci od ustawienia tylnego stat) na L i P stronie. Czekamy na loty testowe o ile pogoda dopisze ;D Witam, to niestety sposób na lotki nie sprawdza się.Opuszczałem nawet 10 "trymerków" (JR) ale to nie przynosiło żadnych efektów.Potem cofnąłem i bez zmian. Jest tak : -równy lot poziomy na średnim gazie, po zdjęciu gazu spokojne opadanie -lot plecowy z bardzo małym oddaniem wysokości lub wcale -lot plecowy 45 st góra równy na odcinku min 50 m (słaba widoczność) -lot nurkowy mała tendencja na kabinę -lot na boku równy , może min tendencja na opadanie Chyba trzeba leciutko cofnąć CG lub silnik dać w górę lub jedno i drugie ?
DJDIT Posted November 5, 2008 Posted November 5, 2008 Jezeli w locie plecowym tylko troche dodajesz wys, w pionowym opadaniu tez ok plus reszta parametrow to w zasadzie masz niemal idealnie wyregulowany model... Chyba trzeba leciutko cofnąć CG lub silnik dać w górę lub jedno i drugie ? No wlasnie brakuje nam tutaj pomiaru silnika z wychyleniem gora dol, u mnie wyszlo nienormalnie prawie 2stopnie w dol. Zobacz na stronie http://www.f3a.com.pl/ dzial 'jak zaczac' potem 'prawdzenie i ustawienie kątów zaklinowania płaszczyzn nośnych i osi silnika' to bardzo ciekawy material. W rozmowie z jednym pilotem F3A otrzymalem informacje, ze rowniez wypadl mu silnik w dol... jak widac, nie zawsze w kazdym akrobacyjnym modelu bedzie to zero (w dol).
jakubk Posted November 8, 2008 Author Posted November 8, 2008 Witam, dziś udało się zrobić kilka lotów i wiele ustawień modelu. film z lotów
esceta Posted November 8, 2008 Posted November 8, 2008 Witam. Możesz trochę więcej napisać na temat ustawień ?
jakubk Posted November 9, 2008 Author Posted November 9, 2008 Witam. Możesz trochę więcej napisać na temat ustawień ? Witam, trymowanie modelu wykonuję według opisu ze strony trymowanie modelu.Zajmuje to dużo czasu, bo każdą wprowadzoną zmianę trzeba sprawdzić w locie, ale dobrze wykonane daje dużo zadowlenia.Każda zmiana śmigła na inne rozpoczyna procedurę od początku.
esceta Posted November 9, 2008 Posted November 9, 2008 Witam Miałem na myśli co konkretnie zmieniłeś w modelu.Składam taki sam i dlatego mnie to interesuje.
jakubk Posted November 10, 2008 Author Posted November 10, 2008 Witam, nie ma dwóch identycznych modeli z tej samej firmy. Przykładowo zmiana CG powoduje ,że i nne ustawienia również trzeba będzie zmieniać. Ta procedura jest dobra jeśli trzyma się przedstawionej kolejności.
jakubk Posted November 10, 2008 Author Posted November 10, 2008 Witam, wszystko co zrobiłem mechanicznie w modelu jest w tym wątku.Przesunąłem lekko CG w tył - nie wiem dokładnie o ile ,bo sprawdzam to w locie = plecy 45% do góry i plecowy prosty- jest troszkę lepiej z wysokością. Po pierwszych lotach wytrymowałem wszystkie popychacze mechanicznie by na radiu były na zero ( 5 ustawień). Ustawiłem różnicowość lotek jest 13% ale chyba będę to jeszcze zmieniał. Zmniejszyłem wychylenia lotek do dokładnej akrobacji do 23%(JR) nie wiem ile stopni się wychylają , bo też sprawdzam pragmatycznie.Mikser do żyletki 2-5% zależnie od prędkości lotu. Ustawiam krzywe gazu. Reasumując , nie wiem co Ci jest potrzebne, jaką akrobację będziesz latał. Ustaw wszystko jak w instrukcji, zrób kilka lotów jeśli nie będziesz zadowolony z jakiejś figury to wtedy można rozważać co zrobić , mając też inne parametry modelu - chętnie pomogę. Teraz to "akademicka dyskusja". A poza tym powiem ,że dla mnie trymowanie modelu to największe wyzwanie i sprawia mi chyba najwięcej satysfakcji. Warto do pewnych kwestii dojść sammemu. :wink:
tikicaca Posted November 10, 2008 Posted November 10, 2008 stosowanie roznicowych wychylen lotek przy symetrycznym profilu nie ma troche sensu. Nie lepiej czuc model w "palcach" niz np. przy zyletce stosowac sztuczne domiksowanie, ktore przy np. wietrznej pogodzie i tak wiele nie daje? jakubk mikser do zyletki masz pewnie pod przelacznikiem fazy lotu, czy jakims innym dodatkowym, co wymusza koniecznosc zalaczania tego podczas lotu- trzeba o tym pamietac. Chyba ze kierunku uzywasz tylko do zyletki wyzwaniem jest zaprojektowac model tak aby go nie trzeba było trymowac ;D
darkarll Posted November 10, 2008 Posted November 10, 2008 Niestety Łukasz , idealny model nie istnieje ( przynajmniej ja takiego nie miałem) dlatego używam różnych mixów w różnych modelach, różnicowe wychylenia lotek , mix do żyletki , mix gazu z kierunkiem , duale rate na przełączniku , specjalnej fazy lotu do torke rolle i pewnie jeszcze o czymś zapomniałem . Idealnego modelu nie zbuduje bo nie potrafie więc mixami poprawiam to co producent sknocił , mam też modele w których nic nie mixuje ale służą tylko do rekreacji i treningu 3D
radek872 Posted November 14, 2008 Posted November 14, 2008 A ja powiem tak cały w tym ambaras zeby czuc wszystkie stery na raz 100% kontroli 0 mikserów poza krzywa gazu :jupi:
darkarll Posted November 14, 2008 Posted November 14, 2008 A ja powiem tak cały w tym ambaras zeby czuc wszystkie stery na raz 100% kontroli 0 mikserów poza krzywa gazu :jupi: Dokładnie jak mówisz , do głowy by mi nie przyszło miksowanie czegokolwiek w extrimie czy funtanie i latanie tym 3D , ale tu piszemy o modelu Jakuba , który to przymierza się do startów w F3M , zastanów się ,,,,,,,,,, przekręcasz model do żyletki , zaczyna lekko odchodzić na podwozie korygujesz sterami i już leci prosto , tyle że zanim skorygujesz sterami to model leci źle , widzisz to i korygujesz , sędziowie niestety też to widzą , nawet jeśli to trwa ułamek sekundy
radek872 Posted November 14, 2008 Posted November 14, 2008 Racja do startów w zawodach to faktycznie warto sobie ułatwic sprwe
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.