Skocz do zawartości

Extra 300 Extreme Flight /loty 8.11/


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

no to już drżyjcie kunkurenci F3M :D Przekonałem się niedawno ,że to wcale nie takie łatwe zrobić jedna figurę po drugiej i to w odpowiednij kolejności. Na domiar złego program najprawdopodobniej będzie zmieniony. Ten nowy niestety łatwiejszy nie jest :( Może się jakoś uda, choć te zewnetrzne beczki po okręgu Uff ! - pdf na mojej stronie w dziale zawody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
choć te zewnetrzne beczki po okręgu Uff

 

na rysunku wygląda jak beczki zewnętrzne , a w opisie jest "rolls off optional direction" , angielski znam po "łepkach" ale według mnie oznacza to że kierunek jest dowolny w poprzednim programie było "rolls inside"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekręcasz model do żyletki , zaczyna lekko odchodzić na podwozie korygujesz sterami i już leci prosto , tyle że zanim skorygujesz sterami to model leci źle , widzisz to i korygujesz

 

Jeżeli można to prosze o wytłumaczenie co z czym miksujemy do poprawnej żyletki. Wiem, że każdy model ma inne zachowanie w takiej figurze ale może jeszcze wstępne dane % takiego miksa od którego trzeba zacząć jeżeli juz wyjdzie że taki miks się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się nie da bo każdy model w inna stronę może uciekać a % na plusie lub na minusie zależy od radia, serw, rewersów i pewnie jesczez paru innych rzeczy. Ogólnie miksujesz tak że ster kierunku jest jako master, a ster wysokości i/ablo lotki jako slave. Obserwujesz w locie co model robi i jeśli ucieka w stronę podwozia to wiesz, że musisz domiksować ster wysokości "w górę". Jeśli model odkręca się na kabinkę albo na brzuch to korygujesz to lotkami odpowiednio programując mikser.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

moja Extra potrzebuje 2-5% wysokości - do siebie , bo ucieka na podwozie - mix nieliniowy oraz 3-7% lotek w lewo , gdyż ma chęć obracać się w prawo - mix nieliniowy. Poprzednik Yak potrzebował podobnie wysokości ,ale mniej lotek. Z kolei inny Yak na naszym lotnisku potrzebuje aż 12 % wysokości. A jak zmieni się śmigło na inne to wszystkie ustawienia zaczynamy od początku. Jak ruszymy skłon lub wykłon silnika również.

Już drugi raz koryguję te ustawienia. Teraz jest 1 stopień w górę i tak jest dobrze, ale 0,5 stopnia w prawo było za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakub, nie do końca napisałeś precyzyjnie, mix lotek masz np w prawo przy żylecie z lewym skrzydłem w dół. Kiedy lecisz z prawym na dole mix masz odwrotnie, prawda?

 

hmmm , ja lotek nie mixuje ,ale jeśli modelem kręci w prawo na lotkach przy żyletce to chyba bez względu na to na którym skrzydle sie leci , no ale może niech sie Jakub wypowie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że jeśli model ma tendencję do "wykręcania się" w żylecie to ta tendencja jest zawsze w tą samą stronę, czyli albo model chce kłaść się na kabinie albo na brzuchu.

 

przyznam że nigdy się nad tym nie zastanawiałem , możesz mieć racje , czyli potrzebne by były dwa mixy do żyletki ,jeden na lewym drugi na prawym skrzydele , a co jeśli w programie były by 4 półbeczki zaczynające się od lotu na boku , spore zamieszanie by było z tymi przełącznikami , jeśli chodzi o wysokość to zawsze miksuje się w jednym kierunku , niektórzy piloci F3M twierdzą nawet że robią taki mix na stałe (bez przełącznika) i nie przeszkadza to przy innych figurach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ja takie mixy ustawiam bez przełącznika na stałe. Bo jeśli model w żylecie ma tendencje do jakichś nieodpowiednich zachowań to tak samo może reagować na ster kierunku podczas lotu normalnego. W kilku modelach mix lotek do SK super się sprawdzał w szybkich ostrych płaskich zakretach przy uzyciu ogona.

A co do twgo że dwa mixy i jeden na prawy a jeden na lewym to ja robię tak że domiksowuje obie lotki naraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

generalnie jeśli chodzi o te mixy to zdecydowanie lepsze ich zastosowanie widzę we free style niż w dokładnych figurach programu, gdzie każdą beczkę i tak trzeba podpierać. Miałem raczej na myśli ładny równy przelot żyletką wzdłuż pasa, poziome pętle i ósemki na żyletce gdzie model leci "jak po sznurku". Tutaj takie mixy sprawdzają się idealnie , a szczególnie gdy chcemy dodać w trakcie np. snapa.

Jeśli chodzi o włącznie to ja preferuję oddzielny włącznik, a choćby dlatego ,że nie we wszystkich figurach będzie tak jak mówi Paweł.

Dla przykładu podam figurę którą bardzo lubię - poziomą pętlę na plecach.

Model leci na plecach, zakręt wykonuje się kierunkiem, a lotkami tylko utrzymuje poziom skrzydeł. W tym wypadku właczony mix spowoduje zaciąganie wysokości oraz zmianę na lotkach i wszystko to trzeba będzie podwójnie korygować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie próbowałem i stąd moja decyzja o zastosowaniu włącznika.Wyważony model leci na plecach z lekką tendencją do opadania. Skręt kierunkiem nie powoduje w tej pozycji "odejścia na podwozie", lub ten efekt jest dużo mniejszy, a włączony mix spowoduje zaciągnięcie wysokości i w efekcie opadanie.

Takie same zachowanie miały moje trzy 2m modele Extra 330L CARF, YAK 88'EF i EXtra 300 88'EF. Może w innych modelach jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam że nigdy się nad tym nie zastanawiałem , możesz mieć racje , czyli potrzebne by były dwa mixy do żyletki ,jeden na lewym drugi na prawym skrzydele .

 

Bardzo dziękuje wam za odpowiedzi.

Ja zrobiłem najprostszą rzecz, uruchomiłem sobie symulator i pierwszym z brzegu akrobatem strzeliłem sobie żyletkę nad pasem. I Macie racje na jednym skrzydle odkręcał się na zewnątrz a na drugim skrzydle do wewnątrz ale proszę zauważyć ,że kontra lotek idzie w obydwu przypadkach w tym samym kierunku więc mix będzie jeden. Sprawdźcie patrząc na aparaturę przy robieniu kontry. To samo ma się przy kontrze wysokością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.