Skocz do zawartości

Speed 400 aero - "Speedy"


joyo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na wstępie chciałem bardzo serdecznie podziękować Koledze Rekrut:) bez którego pewnie by mi się nie udało zbudować swojego latadełka :jupi: oraz Koledze Aeron1 za nadesłane zdjęcia, które bardzo pomogły.

No więc...

Zauroczony innymi egzemplarzami speeda 400 aero, postanowiłem zbudować własnego :). Do budowy podchodziłem mocno asekuracyjnie (jest to mój pierwszy mdoel wykonywany własnoręcznie), więc pierwsze co zrobiłem to... zebrałem obszerną dokumentację zdjęciową :).

Następnym etapem było posklejanie do kupy planów metodą "swietłanowa" :)

dsc05988wf3.jpg

Wracając do budowy... jeszcze nie miałem materiałów, ale znalazłem sklejkę 6mm, więc zrobiłem szabloniki żeberek :)

dsc05991od1.jpg

Potem przyszły materiały...

dsc06063qa6.jpg

... więc można było spłodzić parę żeberek...

dsc06068sa7.jpg

... i zabrać się za stateczniki i stery.

dsc06093gz3.jpg

Kolejnymi w kolejce były burty kadłuba.

dsc06110ou0.jpg

Potem zacząłem nieśmiało kombinować przy płacie...

dsc06120yi1.jpg

... i już po chwili to jakoś wyglądało.

dsc06163xf8.jpg

Potem lotki...

dsc06174rb9.jpg

... i jedziemy z kadłubem :).

dsc06179td2.jpg

"Półeczka" na serwa...

dsc04690uf1.jpg

... na swoim miejscu :).

dsc04698li3.jpg

Następnie "wycinka" sterów pod zawiasy...

dsc04725qp2.jpg

... i siedzi :).

dsc04729vd6.jpg

Następnie coś, nad czym sporo posiedziałem...

dsc04734ib2.jpg

... ale wyszło całkiem OK :).

dsc04741ki9.jpg

 

To by było na tyle, jutro kolejna część relacji :wink:

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to już przedłożyłeś kadłub i bardzo dobrze.

 

Może dobrze, może nie. Z własnego doświadczenia wiem, że nie ma takiej konieczności. Poprawnie (czytaj lekko) wykony Speed powinien się bez problemu wyważyć bez dokładania czegokolwiek.

 

Stateczniki conieco powzmacniaj bo u mnie były strasznie wiotkie.

 

Wszyscy się uparli na wzmacnianie tego modelu. Naprawdę jest to poprawnie zaprojektowany model i wystarczy trzymać się planów i opisów ze strony autora, żeby model latał poprawnie. Polecam zobaczyć, poza stroną z planami, również podstrony o dwóch Speedach wykonanych przez projektanta w dziale "What was on the building board last week?"

 

W dziale "Aerial Photography - the pictures" autor pokazuje fajny filmik z latania jego Speed'em, który nie ma przedłużonego nosa i wzmocnionych stateczników :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wzmocnień stateczników pisałem z kolegą joyo i już ma powzmacniane :wink: .Stateczniki w planach są zbyt wiotkie...może i się nie łamią ale jeśli się chce mieć duże wychylenie steru wysokości wygina się i to znacznie,umie tak było i widzę że nie tylko u mnie...więc wzmocnienie jest raczej konieczne,a już na pewno speed musi być wzmocniony nad skrzydłem... :D Co do wydłużenia nie zaszkodzi go zrobić model jest ładniejszy i lepiej nie ryzykować z tym czy się uda wyważyć czy też nie...lepiej wydłużyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Callab:

Jest to mój pierwszy model, który zdecydowałem się budować własnoręcznie. Czytałem wszystko co na temat tego modelu było napisane i nie chciałem ryzykować, dlatego zdecydowałem się wydłużać kadłub i wzmocnić stateczniki (o czym będzie jeszcze mowa później). Ponadto, budując ten model nie skupiałem się (wiem, wiem, to trochę niemodelarskie :wink: ) na najniższej wadze a ładnym wyglądzie. Ma mi się podobać stojąc na półce i dawać radość ze spokojnych fikołków w powietrzu :D (to mój pierwszy akrobat).

 

Pora na drugą część relacji z budowy :)

Dużo myślałem jak "dobierać" się do środka speeda. Decyzja zapadła i zdecydowałem się na coś takiego:

dsc04750xp2.jpg

... a tak się prezentowało z całością:

dsc04754hy9.jpg

Następnym punktem mojej budowy było podwozie. Nie ciągnęło mnie do klasycznego, drucianego podwozia, więc w mojej głowie pojawił się taki oto obraz :) :

dsc04758ab4.jpg

Tak wyglądało po złożeniu:

dsc04762vq4.jpg

Na tamtą chwilę model wyglądał tak:

dsc04765tz8.jpg

Potem kombinowałem przy mocowaniu płata i wyszło coś takiego:

dsc07352wr0.jpg

i tak:

dsc07353gm2.jpg

Potem przyszły kesony:

dsc07356wd7.jpg

... i inne płatowe bajery:

dsc07358vx7.jpg

itd...

dsc07362ul4.jpg

Na tamtą chwilę tak to wszystko wyglądało:

dsc07374fp7.jpg

 

Koniec części drugiej, następna będzie wieczorkiem :)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawienia ciąg dalszy... :)

 

Skrzydełko będzie sobie tak wisiało:

dsc07378oc7.jpg

Tymczasem umieściłem końcówki skrzydeł:

dsc07416je5.jpg

Przymiarka:

dsc07417ra6.jpg

Gotowy płat:

dsc07432ey0.jpg

Od początku chciałem, żeby mój modelik miał fajną maskę silnika, więc sobie ją naszkicowałem (umiem ładniej rysować jak się postaram, ale to tylko taki poglądowy rysunek :D ) :

dsc07670ky2.jpg

Zaczęło się tak...

dsc07438pa4.jpg

...potem było tak...

dsc07440ds1.jpg

...i tak...

dsc07446pv3.jpg

...itd...

dsc07453te0.jpg

...

dsc07462lu7.jpg

i w końcu...

dsc07477nx0.jpg

 

 

cdn... :)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, bardzo dziękuję za pozytywne komentarze :).

 

Przedstawiam ciąg dalszy budowy :)

Przyszła pora na mocowanie silnika. Z racji powstałej maski, musiałem "dobudować" mały domek do wręgi:

dsc07481kn3.jpg

Belki w domku nie za bardzo mi się podobały jeżeli chodzi o wytrzymałość, więc postanowiłem wzmocnić je włóknem węglowym. Nie wygląda to superowo i teraz bym to zrobił inaczej, ale mam nadzieję że spełni swoje zadanie :)

dsc07493cs9.jpg

Kolejną "sprawą" do przerobienia było wzmocnienie steru wysokości. Nie podobało mi się wiotkość na odcinku łączącym jego dwie części. Żeby zmniejszyć podatność na skręcenia (z racji tego że siła działa tylko na jedną z połówek) dołożyłem drucik :) :

dsc07496xh2.jpg

Przy okazji "zmajstrowałem" mocowanie maski na magnes:

dsc07502gq1.jpg

Kolejnym elementem było "wyrównanie skrzydła do kadłuba":

dsc07504gh1.jpg

...i na miejscu:

dsc07522th3.jpg

Potem podkleiłem sklejką przednią część kałuba:

dsc07528xh2.jpg

...i doszlifowałem ją do kształtu maski:

dsc07529pf0.jpg

Kształt przodu:

dsc07532ay9.jpg

Podwozie zostało wzmocnione od spodu włóknem węglowym. Po tym zabiegu zyskało dużo na sztywności:

dsc07538si8.jpg

 

Dalsza część relacji niebawem :)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolor nie jest zamierzony, to czarny marker do płyt załatwi te rażące kółeczka :)

Ten problem będzie rozwiązany w inny sposób - chcę kupić większe kółka i przy okazji w innym kolorze (zwłaszcza że hobbycity przysłało mi 2 różne - jedno 5-cio a drugie 6-cio ramienne :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Gdzieś ten obszerny wątek na ten temat jest, i będzie teraz żywy przykład czy równolegle zadziała :) , bo nie chce mi się wierzyć aby joyo przebudowywał całe skrzydło :wink: , ja sądzę że nic się nie stanie-nie rozpętywając nowej dyskusji :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie jest problem stanie nie stanie:)

 

Problemem jest waga, a mianowicie wytrzymałość X można uzyskać przy słojach poziomo i wadze Y, albo przy słojach pionowo i wadze Y/20. przy tak małych modelach jest to znikomy problem, ale rośnie on bardzo szybko ze wzrostem rozpiętości modelu, jego prędkości przelotowej i wykorzystania przez pilota 3D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słoje w przekładkach międzydźwigarowych masz źle ułożone. Powinny być pionowo - prostopadle do dźwigarów. Tak zrobione jak u Ciebie nie będą pracowały.

Powiem szczerze że podczas ich klejenia zupełnie się nad tym nie zastanawiałem. Dopiero po Twoim poście sobie uświadomiłem że ma to sens. Jak pisałem wcześniej - jest to mój pierwszy model i wielu rzeczy nie jestem świadomy ale bardzo dziękuję za słuszną uwagę Panowie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Speed'zie nie ma się co przejmować przekładkami. Ja swoim zaiczyłem pionową marchewę z kilkudziesięciu metrów i jedyne co zostało w całości to skrzydło. Przekładki miełem słojami w poziomie. Wiem, że to nie ten typ obciążenia ale to skrzydło jest na prawdę pancerne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam do Was pytanie co do napędu. Aktualnie posiadam motorek TP 2409-18 , lecz mam ochotę zamówić sobie do niego coś takiego .

Przy założeniu, że model z samymi serwami będzie ważył 400g, który z nich będzie bardziej odpowiedni? (zakładam osprzęt waży 250g, czyli 650g do lotu, pakiet 1800mah).

Z góry dziękuję.

 

Edit:

Dołączam kolejną część relacji z budowy:

 

Kółko ogonowe:

dsc07580ge5.jpg

Całość:

dsc07542xt2.jpg

Całość z profilu:

dsc07563ku5.jpg

Brzuszek :) :

dsc07595gy1.jpg

Potem zabrałem się za kopyto pod kabinkę. Początek:

dsc07598qw6.jpg

Po chwili:

dsc07600ht3.jpg

Hop:

dsc07602hp2.jpg

Efekt końcowy :) :

dsc07681lr5.jpg

Potem już tylko butelka i obkurczanie za pomocą opalarki :) :

dsc07674ed9.jpg

Kolejnym etapem było już tylko oklejanie folią. Relacja z oklejania - jutro :).

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przedstawiam ostateczne rezultaty budowy mojego speeda :)

 

Jeszcze przed oklejaniem dołożyłem "półkę" na elektronikę:

dsc07632su7.jpg

 

Kolejnym etapem było oklejanie. Jako że Oklejanie nie jest zbyt pasjonujące to pominę ten etap i od razu przedstawię ostateczne wyniki mojej pracy :).

dsc05044cc8.jpg

dsc05059ys7.jpg

dsc05064kx1.jpg

dsc05087aw1.jpg

dsc05076xy6.jpg

dsc05046ge9.jpg

dsc07669un5.jpg

 

Chciałbym od razu zaznaczyć, że śmigło, kołpak i kółka nie są elementami docelowymi i zapewne zostaną zmienione. Jak to się stanie - dorzucę fotki :).

 

PS.

Lewa lotka była moją pierwszą oklejaną częścią modelu w życiu dlatego nie jest idealna, ale mam nadzieję że nie odbije się to na locie :)

 

Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.