Skocz do zawartości

Timery do elektryków FF, C/L - zrób to sam.


ssuchy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie weekend i w końcu świeci słoneczko! :D Więc z przyjemnością można zająć się hobby, co by zresetować się przed nowym tygodniem. Ale na początek mój ulobiony browar i parę komesów wartych grzechu, co by dobrze zagaić temat:  :P;)

 

post-18069-0-64996800-1509790154_thumb.jpg

 

post-18069-0-68373200-1509790174_thumb.jpg

 

Co prawda temat jest chyba mocno niszowy, ale jak zwykle mnie to nie zraża. Marcin prosił, więc zaczynamy! Zamierzam przedstawić kilka opisów wykonania we własnym zakresie ( DIY ) prostych timerów, o różnym stopniu trudności z podaniem bardzo szczegółowych tutoriali (ze schematami, dokładnymi zdjęciami, przedstawiającymi sposób montażu na płytce uniwersalnej, bez potrzeby trawienia PCB - czyli tak jak dotychczas to robiłem), tak aby każdy (kto wie do czego służy lutownica) mógł sobie z tym poradzić (mam nadzieję, że dotychczasowe moje tutoriale są "strawne" dla przeciętnego użytkownika forum - jeśli nie, krytyka mile widziana  ;)  ). Na początek przedstawię kilka moich wersji timera na popularnej i nieśmiertelnej (nieustannie produkowanej, również w małych obudowach) "kostce": 555 (przy opisywaniu tego układu scalonego ważne są niuanse, o których nie każdy pamięta). Timer na 555 nie będzie wymagał programowania mikrokontrolerów - powinien być przyjazny dla każdego majsterkowicza.

 

... a że faktycznie nie był to jedyny komes, wklejam jeszcze jedną fotkę, aby narobić wam smaku (noo, normalnie, co za świntuch!): :P :P :P

 

post-18069-0-85705100-1509793313_thumb.jpg

 

Cdn.

 

PS O timerach pisałem już trochę TUTAJ, teraz będzie więcej szczegółów, dotyczących timerów, zarówno dla silników szczotkowych, jak i bezszczotkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fotki z linka powyżej (dotyczące prostych timerów, o których rozmawialiśmy w innym temacie) wrzucam tutaj (bo to właściwe miejsce).

 

 

1/ Prosty FET timer wg. ssuchego:

 

post-18069-0-84872300-1490279722_thumb.j

 

post-18069-0-41086000-1490280162_thumb.j

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

2/ Prosty timer na 555 (klasyczna aplikacja mono):

 

post-18069-0-96604900-1490139173_thumb.j

 

post-18069-0-60176500-1490217586_thumb.j

 

Będzie to punktem wyjścia do przedstawienia moich dalszych wariacji (ze szczegółowymi tutorialami typu: "zrób to sam", sprawdzonymi w realu) nt. najprostszych timerów w zastosowaniu do modeli elektryków FF i CL z motorkami szczotkowymi i bezszczotkowymi, tak, aby każdy zainteresowany mógł sobie z tym poradzić, bez problemów.

 

Cdn.

 

PS Ciąg dalszy (tak jak pozostałych moich niedokończonych tematów) dopiero po urządzeniu i uruchomieniu NOWEJ PRACOWNI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.