Skocz do zawartości

kiedy CA nie klei ?


Bart_007

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie...

Jestem na etapie oblatywania mojego EG PRO - a dokładniej na etapie walki z siłą grawitacji, która ściąga model pionowo w dół. Ale nie to jest ważne - ważne jest ze spotyka mnie dziwna przypadłość. Klejąc niektóre pęknięcia CA klej zachowuje się normalnie - łączę powierzchnie i po parunastu sekundach, max minucie jest OK. Trzeba uważać żeby paluchów nie poprzyklejać.

Ale mam już drugi przypadek dość głębokich (wgłąB) i wąskich pękniec kadłuba, gdzie muszę wtłoczyć CA. Całość dociskam, trzymam 10 minut, puszczam - i elementy się rozchodzą.

Nie wiem co może przerywać inicjację klejenia.

 

Bart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

użyj przyspieszacza do C.A. (w formie spray-u) dostępnego w każdym sklepie modelarskim. Cena od 14 do około 20 zł - przykładowy możesz zobaczyć na tej stronie http://www.cyber-fly.pl/produkt-108.html

 

Klej zwiąże na wierzchu od razu, a głębiej po kilkunastu sekundach. Tylko nie dawaj za dużo, bo klej się spieni i będzie brzydko wyglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

cyjanoakryl jest klejem chemoutwardzalnym, potrzebuje katalizatora. Takim katalizatorem zwykle jest wilgoć lub para wodna, dlatego tak dobrze klei palce. Ale w głębszych szczelinach, tam, gdzie para wodna nie dociera, klej nie łapie. Stąd potrzebny przyśpieszacz albo bardzo delikatne zwilżenie powierzchni.

 

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CA bardzo ładnie utwardza się... śliną :mrgreen: , może nie jest to zbyt higieniczne i trzeba pamiętać aby nie nawilżyć sobie palca już wcześniej nawilżanego :wink: , ale po przejechaniu śliną miejsca klejenia CA momentalnie wiąże, ale czemu? odpowiedź jest prosta-ślina ma odczyn zasadowy a obecność lionów hydroksylowych przyspiesza twardnienie kleju :D

PS-Nie jestem aż tak mądry-było kiedyś w TV :wink: ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Milko - przy najbliższej glebie modelu spróbuję twojego sposobu na ślinę i dam punkcik jak zadziała.

Tymczasem moje spostrzeżenia są prozaiczne - jak nie dociskam to CA klei ok. Jak dociskam mocniej łączone powierzchnie to nie klei. Trudno mi jednak ustalić ta magiczna granicę "siły docisku" po której przestaje działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

No i aproposem czego ma być ten link? Że głupio doradzacie? Że nie masz pojęcia o klejeniu?

 

CA aktywują jony OH-, co nawet napisał Milko w niniejszym temacie. Tylko napisał bzdurę o aktywowaniu śliną. Co z tego, że w ślina ma odczyn zasadowy? Krew byłaby lepsza, o sikach nie wspominając. To dlaczego szczochów nie sprzedają jako przyspieszacza? Bo wilgoć powoduje osłabienie klejonego połączenia! Dlatego przyspieszacze są na bazie szybkoparujących nośników typu nafta.

Pewnie, że w ostateczności można poślinić, ale cytat z linka dotyczy dyskusji o sposobie stosowania przyspieszaczy, a gościu nagle ze śliną wyjeżdża...

I co adrian06adik, łyso?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.