Skocz do zawartości

Czy zasilę tym ładowarkę?


Norbert

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę kupić taką ładowarkę:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7028

 

Posiadam zasilacz od stacjnarnego radia CB który daje 13,4V , tak jest na nim napisane.

Czy mogę użyć go jako źródła prądu w domu dla tej ładowarki i nie bać się o jej uszkodzenie?

 

Rozważałem zakup tego:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6477

ale jest zalecany do ładowarek IMAX a nie Turnigy a poza tym jesli to co mam w domu by się nadawało to trochę bym zaoszczędził.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega kupuje a opisow sprzetu nie czyta.... 1000 pytan a na 900 z nich dalbys rade sam sobie odpowiedziec, odpowiedz na pozostale 100 znajduje sie pod ikonka "Szukaj" :P

 

 

Spec.

Input Voltage: 11~17v

 

Pytanie tylko jakie natezenie pradu daje Twoj zasilacz. Tutaj juz przydaje sie lektura o poczatkach z lipolami. Mysle ze takie totalne minimum to 3A. Bedziesz mial lipole 2000mah z tego co w innym watku wyczytalem (laduje sie takie pradem 2A) i jakis zapas trzeba miec zeby sie nie grzal ten zasilacz... Ponadto musi byc to zasilacz na prad staly, nie zmienny.

Mam nadzieje ze nie palnalem glupoty bo z pradem u mnie jak z lutownica - marnie.

 

Jesli nie jestes pewny to kup po prostu ten zasilacz z HC - bedzie pasowal.

 

pozdrawiam i proponuje czytac czytac czytac!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam czytam diem, tyle że wyszukiwarka czasem nie wurzuca wyniku lub wali setki postow i po 20tym mam dosc nie znajdujac info.

Piszesz o A. A czy nie jest tak że A to daje ładowarka a nie zasilacz skoro mozna ja tez podlaczac do instalacji akumulatorowej w samochodzie i dziala?

Zreszta nie wiem , ja zielony jestem w tych A , V itp.

Zasilacz ktory mam , hmmm, zaraz go przyniose , moze cos bedzie napisane........

13,8V - 5/7A Stabilized power supply model ZS5

I wsio , nic więcej poza made in poland :-)

Chętnie bym kupił ten nowy i pewnie tak zrobie jesli ten okaze sie nie dobry ale jesli bedzie ok to poco wydawac kase?

O , linka znalazłem , proszę , mam dokładnie coś takiego :

http://www.cb-radio.info.pl/sklep/zasilacze_i_reduktory/rid,98.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna ja tez podlaczac do instalacji akumulatorowej w samochodzie i dziala?

 

Instalacja akku w samochodzie może i dać 300A więc z pustki nic się nie bierze :P

 

Generalnie jest tak, że ładowarka nie "wytwarza A (amperów)". Ampery trzeba jej dostarczyć, dlatego stosuje się zasilacze do ładowarek, które dają prąd stały o określonym napięciu. Najczęściej do zasilania ładowarek producent zaleca napięcie między 11 a 15 V ale są i ładowarki co można zasilać napięciem 28 V. A teraz sprawa prądu. Żeby móc ładować z pełną mocą ładowarki, która może ładować prądem maks 5A to trzeba by dostarczyć do niej prąd minimum 5A a najlepiej większy (bo jak w każdym urządzeniu tak i w tym mamy straty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafal B. napisał

A teraz sprawa prądu. Żeby móc ładować z pełną mocą ładowarki, która może ładować prądem maks 5A to trzeba by dostarczyć do niej prąd minimum 5A a najlepiej większy (bo jak w każdym urządzeniu tak i w tym mamy straty).

 

Co do dostarczenia PRĄDU do ładowarki to się nie zgodzę.

 

Ładowarka pobiera MOC ( napięcie * prąd ) ze żródła zasilania i prawdopodobnie około 80% tej mocy dostarcza do odbiornika ( ładowanego akumulatora ).

 

Ładowarka zawiera w sobie przetwornicę napięcia (step up / step down ) która potrafi:

a) obniżyć napięcie na wyjściu

B) podwyższyć napięcie na wyjściu

 

Ponieważ MOC = NAPIĘCIE * PRĄD to z poniższego równania:

 

Uin * Iin = 0,8 * Uout * Iout

 

gdzie:

Uin - to napięcie zasilania ładowarki

Iin - to prąd pobierany zasilania

Uout - to napięcie ładowania pakietu

Iout - to prąd dostarczony do ładowanego pakietu

0,8 - straty

 

przy założeniu że:

 

Uin = 13,8 V

Uout - zależy od ilości cel ładowanego pakietu i jego rodzaju

 

To Uin i Uout nie muszą być wcale równe !

 

Paradoksalnie w przypadku gdy ładowarka obniża napięcie na wyjściu (np. ładujesz 1 cele NiMH lub jeszcze lepiej DUŻO cel połączonych równolegle), to prąd pobierany z zasilania ładowarki może być mniejszy od prądu płynącego do pakietu ( Iin < Iout ) !

 

W przypadku gdy ładowarka musi zwiększyć napięcie na wyjściu prąd pobierany z zasilacza będzie dużo większy od prądu ładowania ( Iin > Iout )

 

 

Tak więc jeśli ładowarka Norberta potrafi przenieść 50W energii

to zasilacz 13,8V * 5A = 69W będzie OK

 

 

Dodam jeszcze, że maksymalny prąd ładowania 5A będzie tylko wtedy gdy możliwy do osiągnięcia gdy napięcie ogniw które ładujemy będzie mniejsze lub równe 10V.

 

Tak więc możemy zapomnieć o ładowaniu 15 NiMH prądem 5A ponieważ to daje około 112,5W mocy, a ta ładowarka może "przenieść" 50W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

przepraszam, że się wcinam w temat, ale już jak się mówi o zasilaczach, to nie chciałem tworzyć nowego wątku. Przed chwila na allegro zanalazłem TAKI zasilacz do laptopa. Mam ładowarkę Graupnera Lipo Charger 4 i nie jestem pewien, czy mogę zasilić tę ładowarkę tym zasilaczem. Z tego co napisał radek_w wynika, że tak (będe łądował 3 celowe pakiety), ale wolę się upewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem sobie wasze posty i przyszło mi na myśl że należy sprawdzić zasilacz od laptopa.Parametry zasilacza, napięcie 15 V i 5 A prądu.

Podpiąłem ładowarkę Ripmaxa Mercury-Ex i pakiet Sanyo 1600 8 szt.Przy ladowaniu pradem do 2.5 A zasilacz był letni ,gdy zadałem ładowanie 5 A ,zasilacz zrobił się ciepły ale nie goracy .Ładowarka nie ładowała 5 A jak przy zasilaczu z komputera stacjonarnego ale tylko 4.8A .

Mimo że w zasadzie wszystko było dobrze ale nie zostawiłbym przcujacego zasilacza bez nadzoru przy pracy większymi prądami.Do ładowania pakietów odbiornika idealna sprawa ,można włączyć w domu i nie słuchać szumu zasilacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2A najwiekszy, watpie ze Norbert bedzie potrzebowal czegos wiecej.

Niestety sam nie mam lipoli ktore moglbym ladowac takimi pradami (i szybko mial raczej nie bede) wiec nie sprawdze. Na zasilaczu info - 8A dla 12V

 

Tutaj link do strony Motylastego z przerobka, jednak tylko wygladu. KLIK

 

 

edit: zolty i czarny to 12V, cos mi sie kolory pokickaly jak spojarzalem na ten zasilacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz Motylastego ma 300W mocy i prawdopodobnie tylko dlatego to działa i się nie wyłancza a powinno bo tak są skonstruowane zasilacze.

Zasilacz powinien dać prąd większy niż potrzebuje tego ładowarka,2A to za mało i ciągle istnieje możliwość że zasilacz sam z siebie się wyłączy i skończy się to spaleniem ładowarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E no w piwnicy to się znajdzie jeszcze kilka ATków.

W tej chwili mam jako zasilacz coś takiego:

http://www.cb-radio.info.pl/sklep/zasilacze_i_reduktory/rid,98.html

 

Zastanawiałem się tylko czy przejście na zasilacz AT coś by mi dało czy nie. Bo ten z linku całkiem mi się ładnie prezentuje w moim kąciku modelarskim :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.