VVigor Opublikowano 16 Stycznia 2018 Opublikowano 16 Stycznia 2018 Cześć. Mam kilka pytań co do dodania gimbala wraz z kamerą do drona. Zestaw wygląda mniej więcej tak: Gimbal: https://pl.aliexpress.com/item/Lekki-Gopro3-FPV-RTF-4-2-osiowy-Brushless-Gimbal-Pok-adzie-z-Czujnikiem-darmowa-debug-dla/32840398874.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.7WtJdH Kamera to YI 4k, która posiada jedynie wejście micro usb, w którym znajduje również AV Transmiter z receiverem: https://pl.aliexpress.com/item/TS5828L-48CH-600mW-Transmitting-FPV-Transmitter-Module-Mini-5-8G-FPV-Receiver-UVC-Video-Downlink-OTG/32798688699.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.ynN5ee Zależy mi na poglądzie obrazu na telefonie stąd taki wybór. Obecnie moja quadra lata na baterii 5200mah,3s na której przy spokojnym lataniu jest w stanie wytrzymać ok. 25 minut. Z dodaniem jej wagi o ok. 205g jest w stanie latać jakieś 17-18 minut. W związku z tym: 1. Czy jest konieczność dokupienia jeszcze jednej, mniejszej baterii tylko do zasilania gimbala i nadajnika? Czy znacząco zmniejszy to czas lotu na baterii? Zakładam, że gimbal+kamera+nadajnik będą ważyć ok. 270g. 2. Czy ktoś orientuje się jak wygląda podłączenie kamerki, która wyjście AV ma w mmicrousb, a nadajnik ma wyjście na cztery kable (czarny i czerwony - to pewnie zasilanie, żółty i biały - to chyba do microusb?) Słyszałem coś o lutowaniu wtyczki microusb 7 pinowej, ale zastanawiam się czy może jest opcja kupna gotowego kabla. 3. Czy podłączenie nadajnika i poprowadzenie od niego kabla zasilającego, mocno zaburzy pracę gimbala? Chodzi mi o to, że będzie mieć pewien "opór" w postaci kabli. 4. Jak wygląda podłączenie serwa z gimbala do arducoptera, w które gniazdo się je wpina i jak je potem zaprogramować, aby współdziałało z pokrętłem pit trim na turnigy 9x. 5. Czy ktoś posiada jakiś dobry poradnik odnośnie uruchamiania opcji "region of interest" (dron zawsze obraca się w kierunku, w którym nagrywa, a nawet reguluje gimbalem aby kamera zawsze patrzyła w to miejsce), to samo z opcją follow me.
oko Opublikowano 16 Stycznia 2018 Opublikowano 16 Stycznia 2018 1. Są różne rozwiązania, ja zasilam fpv z głównej baterii przez przetwornicę. 2. Zwykle żółty to wideo, biały - audio, ale różnie bywa. Trzeba sprawdzić w opisach kamerki, dla większości kamer jest dostępny schemat gniazd. Dlaczego wtyczka microusb ma mieć 7 pinów? Zwykle ma 5. 3. I tak są kable do silników i czujnika IMU, trzeba dać kabel silikonowy a nie sztywny ekranowany. 4. Jakiego serwa? Ten gimbal ma silniki bezszczotkowe chyba? Wiele kontrolerów gimbali ma opcję sterowania przez sygnał PWM, który można wziąć z kontrolera albo odbiornika.
VVigor Opublikowano 16 Stycznia 2018 Autor Opublikowano 16 Stycznia 2018 1. Są różne rozwiązania, ja zasilam fpv z głównej baterii przez przetwornicę. 2. Zwykle żółty to wideo, biały - audio, ale różnie bywa. Trzeba sprawdzić w opisach kamerki, dla większości kamer jest dostępny schemat gniazd. Dlaczego wtyczka microusb ma mieć 7 pinów? Zwykle ma 5. 3. I tak są kable do silników i czujnika IMU, trzeba dać kabel silikonowy a nie sztywny ekranowany. 4. Jakiego serwa? Ten gimbal ma silniki bezszczotkowe chyba? Wiele kontrolerów gimbali ma opcję sterowania przez sygnał PWM, który można wziąć z kontrolera albo odbiornika. 4. może źle powiedziałem i nie są to serwa, ale gimbal jakoś jest połączony z kontrolerem, prawda?
oko Opublikowano 17 Stycznia 2018 Opublikowano 17 Stycznia 2018 4. może źle powiedziałem i nie są to serwa, ale gimbal jakoś jest połączony z kontrolerem, prawda? Może być, ale nie musi. STorM32 miał eksperymentalny tryb w którym dostawał od kontrolera ArduCopter dokładne informacje o pozycji koptera, w celu lepszej stabilizacji. Można też uzyskać z kontrolera lotu sygnał sterujący gimbalem, ale to zwykle jest po prostu kanał radiowy.
Rekomendowane odpowiedzi