Jump to content

FrSky XJT - SWR


roberts

Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

nie udało mi się znaleźć na forum podobnego tematu więc postanowiłem założyć nowy.

Pytanie dotyczy wartości parametru SWR w nadajniku XJT firmy FrSky.

Na oryginalnej antenie telemetria pokazuje wartość 16-17 co teoretycznie jest bardzo dużą wartością. W/g źródeł w sieci przy SWR=10 około 2/3 energii wraca do nadajnika jako fala odbita a tylko 1/3 zostaje wyemitowana przez antenę. Więc można wnioskować, że oryginalny zestaw jest mocno niedoskonały.

 

Wymieniłem w swoim nadajniku gniazdo RP-SMA wraz z kablem koncentrycznym, nie przyniosło to żadnego efektu.

Dopiero wymiana anteny na antenę 2,4GHz 5dBi teoretycznie przyniosło efekt.Chociaż też nie wiem czy dobry, gdyż SWR waha się między 0 a 1. I tu znowu pojawia się wątpliwość bo w teorii SWR nie przyjmuje wartości mniejszej od 1 więc skąd to 0?

 

Czy ktoś zgłębiał może ten temat i jest w stanie wytłumaczyć jak interpretować wskazania ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

SWR przy oryginalnej antenie w X9D = 0. Cos masz popsute.

 

Zastanawia mnie tylko ta wartość 0.

 

SWR w/g definicji przyjmuje wartości od 1 wzwyż - gdzie 1 to idealne dopasowanie nadajnika i anteny i cała energia zostaje wyemitowana, lub >1 gdy mamy niedopasowanie i część wraca do nadajnika jako fala odbita.

 

Skąd 0?

Link to comment
Share on other sites

Napisz Robercie jakim miernikiem dokonałeś tego pomiaru SWR???(nazwa, model).

 

Nie mierzyłem - swoje wywody teoretyczne opieram o informacje, które znalazłem w sieci, a wartości SWR pokazuje telemetria w XJT.

Link to comment
Share on other sites

Robercie z mojego doświadczenia wiem że, pomiar SWR powinien nastąpić miernikiem specjalnie do tego zaprojektowanym. Są mierniki których skala zaczyna się od zera lub od jedynki zależy od producenta. Zero np nie świadczy że moduł wcz jest padnięty. Zazwyczaj przyjmowany parametr dla wcz to 50Ohm. Podpinając moduł pod sprzęgacz czyli tor pomiarowy miernika można obciążyć go anteną lub razystancą 50Ohm. Poprzez podłączona antenę sygnał wychodzi w eter następuje odczyt SWR. Nasomiast jeżeli obciążymy rezystorem 50Ohm to obciążamy sam moduł wcz odczytujemy moc modułu. To tak w skrócie reszta w necie dokładniej opisane. Jeszcze dla pewności aby sprawdzić czy moduł działa potrzebny jest miernik pola i on pokazuje czy następuje emisja fali eletromagnetyczna. Z tego co opisujesz że tylko wywody teoretyczne nic nam nie pokażą i nie zmierzą. Proponuje podejść do krótkofalowca z tym modułem i pomierzyć dla pewności aby uniknąć problemów i się zaraz wyjaśni czy sprawny czy nie.

Link to comment
Share on other sites

Janusz, nie chcę aż tak głęboko wchodzić w temat - nadajnik jest sprawny, nieraz na nim latałem i nie miałem żadnych problemów.

Ma wbudowaną telemetrię, która pokazuje sporo parametrów, min. SWR nadajnika. Na standardowej antenie, która ma bodajże 2dBi pokazuje SWR 16 - wydało mi się to dużą wartością, dlatego zacząłem kombinować z antenami i na antenie 5dBi udało mi się osiągnąć SWR między 0 a 1. Wnioskuję z tego, że druga antena jest porządniej wykonana i ma lepsze dopasowanie

 

Faktycznie jednym sposobem jest pomierzenie faktycznego SWRa - to da mi 100% pewności. Myślałem, że może ktoś na forum posiada wiedzę, czy wartości SWR'a pokazywane przez telemetrię FrSky są miarodajne - czy może raczej pokazują coś z d...., coś co się chińczykowi, który pisał soft wydawało właściwe :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.