Skocz do zawartości

Przeróbka zasilacza PC na zasilacz modelarski


motyl

Rekomendowane odpowiedzi

zdjcie010ni8.jpg

w800.png

Taki prąd bierze ta żarówka... A na samej żarówce nic nie jest napisane. Ale ogólnie to 12V*3.96A=47.52W, czyli prawie 50W. Jutro może jak mi się uda, to podłącze pod 12V tą żarówkę 50W i jeszcze jedną żarówkę jakąś 20W... I wtedy sprawdze czy zasilacz jeszcze chodzi, i jak będzie pracował, to sprawdze cały prąd jaki jest brany. Jeśli wszystko wytrzyma, to chyba nie będe nic przerabiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

No muszę niestety przynać, że jest kiepsko... Po podłączeniu pod 12V żarówki 50W i 20W zasilacz nie działał. Czyli nie wytrzymał nawet około 5.8A. Jednak chyba 5V czymś obciąże. W przyszłości chyba kupię tą ładowarkę Icharger 106b+ (choć nie jest zwolennikiem kupowania w Chinach, czy gdzie to tam jest).

A z tym scalakiem to nie chwytam. No po prostu nie wiem jak mam to zbadać. Z tego co wiem, to chyba Daniel (skidan) też przerabiał zasilacz, to go zapytam, może on mi pomoże.

 

PS. Panie Darku mówił Pan na SB żeby zrobić fotkę tej "taniej" balsy w Pradze na targach, ale w tym roku byłem bardzo zawiedziony ceną, bo poszła ponad 2 razy w górę i po prostu szkoda gadać... Mimo to i tak była trochę tańsza niż tutaj. Kupiłem motorek Dualsky XM2834CA-10 za około 100zł, serwo Hitec HS55 za około 32zł, pare desek balsy, śmigła i kółka... Ten silnik i serwo to pare groszy taniej, ale reszta droga była jak nie wiem, ale jak już miałem korony, to trzeba było się ich pozbyć, hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to ,,panowanie"poproszę moderatora o odcinek krawata dla Ciebie :D

Do mniejszych prądów ładowania Twój zasilacz nadaje się bez przeróbek tylko trzeba o tym pamiętać.

Po kilku próbach takich przeróbek sam zaczniesz się rozglądać od odpowiednim zasilaczem np.od laptopa. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Większość nowszych zasilaczy (3-5 letnich z mojego doświadczenia) powinna pracować bez specjalnego obciążania wyjścia 5V. Ja przy pełnym i bardzo małym obciążeniu miałem problemy dokąd nie założyłem pierścienia ferrytowego na kablu zasilającym ładowarkę. Mam zasilacz 400W o obciążalność 20A dla 12V. Po zwarciu zielonego i czarnego przewodu w wtyczce do płyty głównej wszystko działa OK. Poniżej zdjęcie zasilacza i ładowarki oraz filtra na pierścieniu ferrytowym.

 

filtrzasilajacy_a.jpg.html

Pierścień ferrytowy powinien być z materiału na filtry, a nie elementy mocy - nie mniej każdy zadziała, może w mniejszym stopniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable zielony i czarny (masa) mam podlutowane do tego włącznika co widać wyżej na zdjęciach w obudowie. Czyli jak przełączam włącznik na pozycję ON, to w tym momencie są zwierane te właśnie kable, tak jak Pan napisał... A jeszcze spróbuje z pierścieniem zrobić, jednak nie bardzo rozumiem w jakim celu się go zakłada w tym przypadku. Z tego co wiem to taki pierścień zapobiega zakłóceniom np. w regulatorach obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......A jeszcze spróbuje z pierścieniem zrobić, jednak nie bardzo rozumiem w jakim celu się go zakłada w tym przypadku. Z tego co wiem to taki pierścień zapobiega zakłóceniom np. w regulatorach obrotów.

Pierścień wraz z nawiniętym 2-3 zwojami stanowi właśnie filtr przeciwzakłóceniowy, prawdopodobnie odseparowuje wysokie częstotliwości zasilacza i ładowarki które powodują zakłócenia w pracy obydwu urządzeń. Ostatnio kolega, który mial problemy z ładowarką też je wyeliminował po założeniu takiego pierścionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm przed chwilą znalazłem takie coś ...

 

Być może z tego dałbyś radę Motyl odczytać przebieg nóżek scalaka. Bo ja po prostu nie umiem tego zrobić... Szukałem schematu mojego zasilacza, ale na elektrodzie już ktoś tam też szukał i gość dostał odpowiedź, że o schemacie tego zasilacza (Mustang ATX KY-350W - ja taki mam) może zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dokładnie przeczytaj co na tej stronie jest napisane jeszcze lepiej wydrukuj.Nie chcę krakać ale masz szansę na zwarcie w instalacji i nie będziesz miał dostępu o internetu.O porażeniu prądem też wspomnę.

Masz chociaż miernik?

 

ps.

No to ciut lepiej czytaj i pytaj.

Ja Ci nie odpowiem a to tylko dlatego że to jednak niebezpieczna sprawa,mimo nawet takiej pomocy na forum i nie będę w ten sposób zachęcał kogoś do takich przeróbek.

Kup zasilacz od laptopa to bezpieczne rozwiązanie dla Ciebie,ładowarki i instalacji elektrycznej w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam ponownie.

Minęło troche czasu od przerobienia tego zasilacza, zasilałem nim ładowarkę, ale cały czas mam pewien problem... Podczas ładowania lipola, prąd ładowania (Li-Po Charger 4) wynosi około 0,3A, przez co pakiety ładują się strasznie długo, a na dodatek jest jeszcze coś takiego, że ładowarka trąbi, że niby już naładowane, a wcale tak nie jest. Doładowywują się do około 12V, i po tym trzeba włączyć drugi raz ładowanie, i dopiero teraz się naładują do końca. I takie "ładowania" trwa około 3,5h. Porażka. A jak zasilałem ładowarkę z żelowego akumulatora (12V, 9Ah), to jest wszystko normalnie, leci prądem około 1A, i ładuje się około 2h (pakiety wyładowane na full; 3s 1500mAh)... Nie wiem o co chodzi, ale przypuszczam, że to może być coś związane ze zbyt niskim napięciem na zasilaczu komputerowym, lub na jego zbyt niskiej wydajności prądowej.

Wyżej podawałem link do strony ze schematem i opisem do tego scalaka, o którym mówił Motyl. Dopiero teraz zauważyłem, że ta strona już nie działa, dlatego dołączam ten plik z tym schematem: KLIK . Motyl może dasz radę coś z tego odczytać, o tych wyprowadzeniach nożek tego scalaka? Może jakbym wlutował odpowiednio ten rezystor, o którym mówiłeś na początku, byłoby wysztko dobrze. Jeszcze chyba w sobotę przyjedzie mój brat, to powiem mu żeby pstryknął fotkę całego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde... Być może moja ładowarka nie może współpracować z takim zasilaczem, i dlatego są takie problemy, jak pisałem. Jeszcze może spróbuje sobie załatwić jakiś inny zasilacz, o większej wydolności prądowej. Ten mój na 12V (zgodnie z tabelką na obudowie) daje 10A. Może taki jak TUTAJ będzie lepszy. Jeszcze poczekam, może Motyl jeszcze mi coś podpowie z tą przeróbką. Jak nie to kupie taki jak ten na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.