Skocz do zawartości

Pierwszy depromodel dla początkującego


Skojon

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę złożyć jakiś fajny modelik z depronu, wypadło na Zefirka :D Jestem początkującym jeśli chodzi o modelarstwo "samolotowe", za to mam już niemałe doświadczenie z robotami i elektroniką. Chcę zrobić coś sam, najlepiej jak najtaniej, chciałbym, żeby wszystko (bez elektroniki, czyli aparatury, regulatorów) zmieściło się w 200zł. No więc założenia:

Serwa: 2x SG-91r lub 2x SG-90

Silnik: Coś z Graupnerów, Speed 280 albo mocniejszy,

Aku: Wiem że to będą li-jony albo li-pole, spróbuję pokombinować z tymi od laptopów (17670, ok. 1800mAh), bo te sporo prądu ciągną a jak nie wyjdzie to Twicelle

Aparatura: Zrobię sam, tylko muszę znaleźć gdzieś jakieś fajne i miłe w obsłudze moduły na 868MHz, regulator będzie składał się z Mosfeta :D Manipulatory mam z pilota RC, ma nawet specjalne miejsce do przyklejenia potencjometru :D

Przekładnia: (jeśli uda się jakąś znaleźć lub ewentualnie samemu coś pokombinować)ok. 3-4:1

Samolocik ten ma być do nauki latania, głównie na dworze, jeśli wypisuję głupoty to nie bić :D

Aha, i gdzie tanio kupić depron? Mam zamiar kupić TUTAJ, ale jeszcze pojeżdżę po sklepach w Warszawie, znacie jakiś gdzie mają na arkusze?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolego, poszedłeś na całość. Zefirek to dobry wybór na początek. Dobrane serwa OK. Silnik szczotkowy w obecnych czasach to nienajlepszy pomysł, polatasz kiedyś na bezszczotkowym to się przekonasz. Nie kojarzę jaki prąd pobiera 280-ka więc nie powiem w tym przypadku czy wystarczą li-iony. Przy 400 prąd osiąga około 10A. Lepszym wyboremsą li-pole o dużym C. Jeśli sam chcesz budować regulator, to z bezszczotkowym mógłbyś mieć problem ale pamiętaj, że Zefirek to mały, lekki model a 280-ka to słaby silniczek. Nie możesz przedobrzyć z ciężarem elektroniki, którą chciałbyś wsadzić. Budowa aparatury to kolejny ciężki orzech do zgryzienia. Ogólnie doradzałbym ci raczej zakup jakiejś aparatury ale rozumiem, że czasem ktoś chce coś zrobić wyłącznie dla własnej satysfakcji. Pamiętaj tylko o jednym: jeśli wykonasz założony plan to lataj nim w miejscu, w którym nawet nie widać ludzi i budynków. Czy pasmo 868MHz jest zwolnione z posiadania pozwolenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zrobisz to co planujesz to bede Twoim goracym fanem jednak przy dzisiejszych cenach aparatur (ktos sprzedawal ostatnio w dziale Gielda za 60zl odbiornik z nadajnikiem) nie wiem czy ma sens takie przedsiewziecie. Regulator/silnik bezszczotkowy/lipol najlepiej kupic na hobbycity.com - maja bardzo dobre ceny, sklep sprawdzony, do ceny nalezy doliczyc vat i clo jesli urzad celny sie o nie upomni. Tutaj raczej juz w ogole nie ma sensu bawic sie w przerobki baterii laptopowych itd.

 

Depron mozna kupic w supermarketach. Przewaznie tylko rowkowany ale to w niczym nie przeszkadza. Ja kupuje w Praktikerze na sztuki (idziesz do obslugi by wydali Ci 2 kawalki zamiast calego opakowania), mozna kupic jeszcze w Castoramie, w innych marketach z pewnoscia tez. Jest sprzedawany jako wygluszenie pod plytki - Izoflor.

 

powodzenia i czekamy na relacje z osiagniec :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie odpuszczę sobie aparaturę, najpierw zrobię kadłub.

Jednak zdecyduję się na bezszczotkowca, chciałbym żeby był tani (ok. 10$), i żeby można było nim poszaleć :D jaki wybrać? Aku ok. 1Ah albo więcej, 2s (a może szarpnąć się i wybrać 3s o mniejszej pojemności?) i myślę, że 20C wystarczy, też ok 10$

Regulator też jakiś tani, myślę, że wystarczy 18A. Serwa mają tanie, wezmę ze 3 sztuki HXT900. Oczywiście wszystko co tu wymieniłem, kupię w Hobbycity. Tylko co z wysyłką do PL?

Co lepsze - sterowanie lotkami czy kierunku? A może jedno i drugie? Dawać kółka do Zefira?

Pozdrawiam, i dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zrob caly model, jak Cie wkreci to dopiero osprzet.

 

Kup:

combo 2409-21T+regulator 18A

-lipo 3S 1200mah zippy 20c (mam 1000mah i sie grzeja, trochu slabe wiec doloz pare dolcow i kup to)

serwa hxt900 - sztuk 4

 

Musisz kupic jeszcze ladowarke do lipo - najtansza turnigy chyba za 5 dolcow badz e-sky za 10.

 

Zrob model zarowno z lotkami jak i z kierunkiem. Nie znudzi Ci sie szybko.

Wysylka do pl - wybierasz najtansza opcje. Zefirek jak i kazdy inny pierwszy trenerek najlepiej bez kolek, ladowanie w wysokiej trawie dzieki ktoremu nic nie zniszczysz nawet jak mocniej przyziemisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia ktory bo smigla od razu musisz wziasc smigla 8x4 APC dla tego silnika przy 3S. Co do pakietow - patrz na komentarze, chyba kazdy z tych ktore podales sa ok. Silnik pobiera do 10A jednak musisz wziasc pod uwage ze od chinczykow te 20C to jest z przymrużeniem oka podawane. 20C w zupelnosci powinno wystarczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli UH podaje, że do tych silników jest śmigło 10x4.7 to czemu polecasz 8x4 ?? Silnik się zakręci na amen z takim brzdącem na widelcu a model będzie wlókł się jak mucha w smole.

Mam dzwoneczek 2410 12Y i polecają do niego GWS 10x4.7 Takie też używam i jest przepięknie do modelu o wadze około 450g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku poczytaj w opiniach, tam duzo testow jest. Ten silnik ma 1400 badz 1700KV (zalezy od sprzedawcy, roznie podaja). Twoj 2410 z drugiej strony jest do slow flyera, chyba z 1000kv co oznacza ze uzywa wiekszych smigiel.

 

Np opinia:

3s:

9X3.8 630g 17A gets a bit hot in the air

8X3.8 650g 16A

 

Wszyscy z tego co wiem uzywaja 8x4 w tym silniku, robiac zakupy w HC zawsze bazuje na komentarzach. Zreszta poczytaj o modelach ESA na naszym forum. Jest to najpopularniejszy silnik i wiekszosc lata z takowym smiglem :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.