Skocz do zawartości

Kołpak do elektryka - chcę sam zrobić...


pablomaks2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Szukałem na forum nie znalazłem, zakładam nowy temat.

Powoli szykuję do oblotu spita z HK. Pozostało zamontować popychacze do lotek, zamknąć składane podwozie (sam dorabiałem osłony podwozia z laminatu, bo oryginalne to kicha). Obciągnąć folią skrzydło, pomalować no i do góry.. :) Ale jest małe ale.. kołpak do śmigła (apc 10x6) który kupiłem w lokalnym sklepie, nie bardzo kształtem i wymiarem przypomina to oryginalne. Wybór kołpaków mały, sprowadzać w ciemno ze stanów mi się nie chce. Bo primo kształt na zdjęciu trudno ocenić, dwa jak znajdę ten o odpowiednich wymiarach i dwa kształcie pod spita to pewnie będzie kosztował z 40$.. co niestety jest nieco dużo jak na sam kołpak.

Ja wiem, już się przyzwyczaiłem ze w rc samolotach, to nie wszystko od razu będzie wyglądać tak jak ma.. Ale ten model, jest dość ładny, nie jak większość modeli które spita przypominają z nazwy i malowania tylko.. Tak ze chcę zrobić własny kołpak..

Zastanawiam się nad tym jak to zrobić, jedyne co mi przychodzi do głowy to, wziąć kawałek twardego styropianu, taki z jakiego robi się narzędzia budowlane, pace i takie tam. Znaleść kawałek walcowaty, przez oś wbić pręt lub coś innego co stanie się osią obrotu. Następnie na wiertarkę to, wytoczyć papierem ściernym do odpowiedniego kształtu, pokryć warstwą lub dwiema laminatu lub samej żywicy.. Widzę jednak zasadniczy problem, jak to wyważyć potem ? Śmigła ok.. ale czy to mozna jakoś wyważyć? Jak technicznie to wykonać. Proszę o poradę może ktoś miał doświadczenia w tym temacie? Kołpak u podstawy ma mieć

 

ps. Budowy tego arf nie zamieszczałem na forum, poradziłem sobie to raz, dwa raczej nic twórczego czego by nie wniosła..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Inni może by się czegoś nauczyli albo coś podpatrzyli , ale skoro nie wstawiasz na forum - trudno.

 

Zaś co tyczy się samego zapytania to tak jak piszesz tylko zamiast styropianu użyj styrodur.

Jeśli ma się błyszczeć to tkanina 30.

 

Wyważasz tak samo jak śmigło, tylko tu więcej miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Inni może by się czegoś nauczyli albo coś podpatrzyli , ale skoro nie wstawiasz na forum - trudno.

 

Zaś co tyczy się samego zapytania to tak jak piszesz tylko zamiast styropianu użyj styrodur.

Jeśli ma się błyszczeć to tkanina 30.

 

Wyważasz tak samo jak śmigło, tylko tu więcej miejsca.

 

No to zrobię mały przegląd, żeby każdy sobie chociaż zestaw obejrzał.

Udokumentuję za w pełni przebieg wykonania kołpaka. Tego jeszcze nie było jak się orientuję.

Prawdziwą relację z budowy zrobię jak będę składał mój najnowszy nabytek - extra 300 nieznanego mi producenta.

 

Mam pytanie Tomku, czego najlepiej użyć jako oś do wytoczenia, musi być proste i dość twarde.. i najlepiej żeby dało się potem usunąć.. Myślałem o gwoździu stalowym lub nawet o wiertle. A możne pręt węglowy? Tylko jak bezpiecznie usunąć..

Co do wyważania, użyć tej samej ośki co do toczenia czy zrobić to standardowym narzędziem dopiero po usunięciu ośki.. ?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc nikłe zainteresowanie bądź co bądź merytorycznym tematem - pogaduchy na forum na temat produktu z gazetki to popularne są ale żeby podyskutować o czymś więcej niż jaki model na początek itp.. to już mniejsza publikę mają - postanowiłem mimo braku wsparcia od kolegów pociągnąć temat. Przemyślałem sprawę nieco.

Wytoczenie i oblepienie żywicą kształtki styropianowej i zostawienie w środku trzpienia który posłużył do toczenia, nie bardzo mi się widzi.. Myślę teraz o dwu technikach. A wytoczeniu kształtu kształtu ze styropianu na kopyto do formy laminatowej i właśnie z laminatu dość sztywnego wykonać ten kołpak. Oraz druga metoda, wykonać cały kołpak metodą traconego styropianu.. Ano zobaczymy może wrócę jeszcze do pomysłu z trzonem styropianowym ale zobaczymy. Będę budowę kontynuował, i zamieszczał relację z postępu prac mimo wszystko ;)

Kolegów którzy mają jakieś uwagi lub doświadczenie proszę o podzielenie się.. nie chciałbym brnąć w ślepe uliczki..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz równiez tak jak to opisujesz, zrobić kopyto o dopowednich rozmiarach ze styroduru ( styropian będzie cięzko toczyć, lub będzie to niemal niemożliwe). Później możesz to przepołowić - wytnij obrys tego elementu w sklejce i wtedy możesz zrobić formę laminatową.

 

Czyli tak jak tu: http://www.members.cox.net/davidfee/Fuselage_Molds.htm

 

Jak zrobisz dobre kopyto, to zrobisz dobrą forme, a jak będzie dobra forma to element wyjdzie. Plusem użycia formy jest gładka powierzchnia (jeśli dobrze przygotujesz kopyto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a może uda mi się zaproponować inne rozwiązanie... Kupujesz gotowy kołpak który wymiarami pasuje tak pi * drzwi... Oklejasz go tkaniną szklaną i żywicą, czy tam matą szklaną. Jednym słowem zalaminuj go w niezłym nadmiarze. A potem wystarszy go tak jak piszesz na wiertarkę i papierem ściernym modelować do uzyskania odpowiedniego kształtu. Oblepic trzeba po to żeby było z czego szlifować ;) Może masa wzrośnie trochę, ale wydaje mi się że to dobry pomysł... Nigdy go nie testowałem, więc jest to czysto teoretyczny post...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw gdzie kupujecie styrodur? Ja sprawdziłem w lokalnym modelarskim i nie ma :(

Sprawdzałem w castoramie, też nie.. ale za to kupiłem pokaźną pacę murarska z dość twardego styropianu. Powycinałem kwadraciki, skleiłem i czeka z pierwszą obróbką na chwilę wolnego czasu.. może w weekend..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zrobiłem kołpaki z balsy do Mosquito.

Podstawa kołpaka to sklejka 2mm, a sam kołpak to kilka warstw 5mm balsy.

Połączenie na magnesy.

Problemem jest wytoczenie i wyważenie, ale w małych, mało obciążonych modelach daje radę nawet bez specjalnych problemów.

Tu jakieś dane do podczepienia się pod ten temat: http://forumrc.alexba.eu/ipw-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=6126&postdays=0&postorder=asc&highlight=mosquito&start=36

 

PS

Udał mi się modelik

mosq22.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hmm widzę modelik udał się całkiem całkiem :) Ładny brudzenie zrobione :) Ja po dłuższym prawie nic nie robieniu wracam do tematu. Udało mi sie od ostatnich prac co najwyżej posklejać kilka warstw styropianu z pacy do zacierania. Wbiłem w to wiertło i na wiertarkę. Toczy się to całkiem przyzwoicie.. Jak na razie na tym etapie prace utkwiły, ze względu na pracę zawodową. W każdym razie jak tylko coś się ruszy, podeślę zdjęcia.

Nie wiem czy wspominałem, ale zamierzam wykonać rdzeń styropianowy, potem zalaminować go. Potem wypłuczę styropian ze środka, podstawka ze sklejki i jazda. Wyczytałem te sposób na jednym z forum modelarzy robiących makiety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale forma powinna być w 2 częściach, bo będziesz miał problem z wyjęciem elementu. Później możesz już laminować całościowo

 

Nie trzeba robic dwóch połówek tylko tylko z przodu w prowadzic w forme metalowy trzpień którym później wybija sie kołpak z formy.

Przy okazji ten sam trzpeiń robi nam wgłebienie na śrubę mocującą.

Miałem kiedys tak wykonaną forme spisywała sie bardzo dobrze niestety juz jej nie mam wiec zdjecia nie zobaczycie ale moze jeszcze znajde gdzieś kołpak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.