Skocz do zawartości

Styroploter kilka słow o......


Gość Addriano

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Addriano

Witam

Jako że wywołany do tablicy w wątku o F-18 przez Marcina napiszę kilka słów o swojej konstrukcji. Korzystam ze sterownika MM2001 uzbrojonego w 4 moduły Turbo. Mechanike wykonałem według planów zamieszczonych tutaj Oczywiście zmodernizowaną dla potrzeb posiadanego sprzetu i materiałów. Jest to bardzo dobry moim zdaniem projekt dla urzytku domowego. Skąpą ilość fotek mojej konstrukcji mozna zobaczyć tutaj Co zaś do mojej wypowiedzi odnośnie publikacji szczegułowych mojego projektu jestem sceptycznie nastawiony do tego pomysłu. Dlatego iz kiedy jakiś czas temu miałem problem z uruchomieniem swojego sterownika owszem otrzymałem merytoryczna pomoc od jednej z osób za co bardzo dziekuje. Ale moją skrzynke pm zasypały pytania w szczególności młodszej cześci naszego środowiska. Z pytaniam wskazującymi na kompletny brak znajomości tematu. Za to chcącymi dostać gotowe rozwiązania na tacy. Niestety nie mam ani czasu ani cierpliwości na odpowiedanie na każdy list zapaleńca który nie zadał sobie podstawowego trudu sprawdzenia o czym pisze w wontku. Przepraszam ale naprawde bardzo mnie to wtedy rozdrażniło. Więc jeżeli ktoś wie o co chodzi i ma konkretne pytania odnośnie rozwiązań i bedzie zadawał rzeczowe pytania chętnie na forum udziele odpowiedzi. Natomiast wszystkich ktych którzy oczekują gotowych rozwiązań odsyłam najpierw do http://www.cnc.info.pl i na wyzej wymienione strony. Mam nadzieje ze zrozumiecie moją postawe.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź Addriano. Swego czasu przeanalizowałem już sterownik MM2001 zakupiłem też silniki krokowe i inne drobne rzeczy jednak projekt porzuciłem. Zapewne kiedy przyjdzie czas od kurze temat a wtedy dobrze wiedzieć że jest osoba mogąca w razie problemu pomóc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Addriano

Niema sprawy.

Tak na marginesie powiem tylko ze ja zabierałem sie za ten projekt od jakiś 2 lat. Dopiero w listopadzie zeszłego roku prace ruszyły pełną parą. I tak maszyna miała być gotowa na święta Bożego Narodzenia 2006. A będzie pewnie gotowa na Wielkanoc tego roku. Ja na budowe swojego plotera poświęcam dziennie średno około 3 godzin. A bywa i tak ze niedziela nie jest dniem wolnym od dłubania. Żona ma juz mnie i plotera serdecznie dość ;) A ja kończe ten projekt jedynie dzięki wrodzonemu uporowi i zacięciu. Bo powiem szczerze mam ju go dość. Choć pewnie radość będzie ogromna z uruchomienia. A każdemu kto twierdzi ze wykonanie jakiejs maszyny cnc to koszt kilku stówek i paru godzin pracy podaje ręke i życze dobrego dnia. To tyle mojej refleksji na ten temat ide wypić piwko.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym zapytać jakich silników krokowych użyłeś do swojego plottera?

 

kupowałeś nowe silniki, czy starałeś się dobrać coś z używanych, których sporo można znaleźć np na allegro?

 

tematem wycinania interesuję się również od jakichś 2 lat, ale dotychczas nie wyszedłem poza rozważania

 

ponieważ ostatnio trochę angażuję się w pracę modelarni, projekt może posłużyć większej liczbie osób, a z drugiej strony mam miejsce do jego wykonania i dostęp do tokarki; znając koszty, będzie łatwiej podjąć decyzję...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Addriano

Cześć

Ja użyłem silników zakupionych na allegro 200 kroków 0.3Nm 1A na faze.

Spisują się świetnie. Wczoraj odbyły się pierwsze cięcia. Jeszcze długa droga przedemną ale szybko się ucze. Oto efekt mojej dzisiejszej popołudniowej pracy.

wyc1.jpg

wyc2.jpg

Kto zgadnie co to będzie ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Addriano

Olo

Brawo ale chyba nie było sie trudno domyśleć ;)

 

Piotrek

Mam ten program i mimo iz według autora działa ze sterownikim mm2001 jeszcze ani razu nie udało mi sie doprowadzić do sychronizacji sterownika z komputerem przy jego pomocy. Ale mam zamiar jeszcze z nim opwalczyć bo gmfc ma sporo utrudnień.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Addriano

Kamil

Wystarczyło dobrze przejrzeć moj pierwszy link zamiesczony w pierwszym poscie aby dotrzeć do tego http://www.teaser.fr/~abrea/cncnet/pages_jaunes.phtml

A tam wyraznie jest napisane ze sterownik kompletny i uruchominony kosztuje 340 Euro.

To jest właśnie ta ignorancja o której mówiłem na samym początku. Pozatym nikt sie nie chce podjać wykonania tego sterownika z prostych przyczyn po pierwsze kompletne sterowniki sprzedaje francuz a nik po kosztach materiałów ci tego nie zrobi nie łudź sie a nawet gdyby to bedzie zwyczajna kradziez. Po drugie ten sterownik jest strasznie upierdliwy w uruchomieniu. I uprzedzam twoje natsepne pytanie ja też nie wiem co tam kosztuje 340 euro Poza wysilkiem włozonym w napisanie oprogramowania dla procesora i poskałdaniem wszystkiego do kupy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jedna osobe która podjeła by sie zrobienia sterowników z 2 zasilaczami za 500zł, a bez zasilaczy 350zł. Moze uda mi sie uzbierac taka kwote to kupiłbym sterowniki a silników poszukam na allegro.

Z jakiego materiału zrobiłes prowadnice i szyny??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie wiem co tam kosztuje 340 euro Poza wysilkiem włozonym w napisanie oprogramowania dla procesora i poskałdaniem wszystkiego do kupy...

 

340 powiadasz. Wczoraj dopieroco skończyłem jeden duży projekt na PICa. Sterownik silnika krokowego wydaje się być wdzięcznym tematem oprogramowania, gdyby nie to, że mam rozgrzebaną ciężarówkę :-) Może następnej zimy coś się napisze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, A mam pewne pytanie

A mianowicie jaki zastosowales PIC w swoim sterowniku?

O tych samych symbolach nie ma w sklepach, jest tylko podobny na www.tme.pl

w spisie elementow sterownika jest PIC16F874-20IP, natomiast u nas

PIC16F874-20/P

( Układ scalony CPU 4k FLASHEPROM 20MHz DIP40 )

Nie wiem czy tylko jest inny zapis, czy jeszcze czyms sie rozni, zakupilem go choc nie jestem do konca pewnien czy sterownik na nim odpali, pozniewaz on ma 4k pamieci, a plik ktory trzeba wgrac zajmuje 8k, 2 razy wiecej ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Addriano
www.tme.plw spisie elementow sterownika jest PIC16F874-20IP, natomiast u nas PIC16F874-20/P

( Układ scalony CPU 4k FLASHEPROM 20MHz DIP40 )

Pytanie często sie przewija a jest jak najbardziej merytoryczne więc odpowiadam Nie jest to błąd w zapisie. Różnica pomiedzy 16F874-20/P a 16F874-20IP polega na tym ze procesor z literką I przeznaczony jest do urzytku przemysłowego ma wiekszy zakres temperatury pracy niz ten bez literki I natomiast oba te procesory będą poprownie działać w tym sterowniku. (miałem oba ;) jednego uwaliłem).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje Adrian doprowadzenia projektu do konca.

Sam do tej pory zwlekalem z budowa CNC, ale Twoje poczynania zmobilizowaly mnie do kontynuacji mojego projektu. :)

Niedlugo, pewnie i ja bede mial sie czym pochwalic :)

pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.