Skocz do zawartości

zepsuty Imax B6


meteor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak w temacie, uszkodziła mi się ładowarka. :cry: Objaw zepsucia: po podłączeniu pakietu i włączeniu ładowania wyskakuje błąd że pakiet nie podłączony... sprawdzałem kabel i wszystko styka, podejrzewam że któryś z elementów się spalił, wymieniłem jednego IRF i 2 diody schottkiego (myślałem że one też są spalone) i dalej nic... :(

Czy ktoś potrafi mi pomóc ? Może jest ktoś kto potrafi mi ją naprawić? :roll:

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź te normalnej wielkości, mogą być upalone,szczególnie ten z lewej ma jakiś czarny pasek po środku, albo jest upalony albo to pasek od kodu (z tego zdjęcia niewiele wynika).

 

Edit, ten niby scalak nad nimi to chyba FET mocy, być może on sie spalił.Przeczytaj oznaczenie na nim i podaj je.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenie jak na foto. Po podłączeniu do wyjścia ładowarki podpiąłem Li-pol naładowanego do 12.3V to na tym tranzystorze było napięcie 7V. Nóżki połączone są ze sobą jak na obrazku.

dsc08667pr6.th.jpgthpix.gif

 

szukałem datasheet do tego tranzystora ale nie znalazłem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto Twój tranzystor http://www.tme.eu/pl/katalog/?art=IRF7413#cleanParameters%3D1%26search%3Dirf+7413%26bf_szukaj%3D+

 

Radzę Ci również poprawić lutowania dużych rezystorów bo te luty wyglądają wręcz śmiesznie.Lut ma być błyszczący i przylegać zarówno do pola lutowniczego jak i do elementu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Taki 7413 jest też na wejściu tuż przy przewodach zasilających. W trzech ładowarkach moich klientów on szwankował. W dwóch egzemplarzach się spalił a w jednym ograniczał prąd ładowania do 0,2A. Przyjrzyj mu się czy nie ma śladów nadpalenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wykrywa w momencie kiedy rozpoczynasz ładowanie/rozładowanie tak? Czyli w momencie kiedy ładowarka zaczyna pobierać prąd ze źródła, tak? Więc może jednak ten tranzystor na wejściu ma znaczenie? Tak jak pisałem, okazał się on winowajcą ograniczenia prądu ładowania jedynie do 0,2A a skoro uległ uszkodzeniu w kilku egzemplarzach to może warto mu się dobrze przyjrzeć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.